Тернопільщина

0
181

Далеченько докотилося яблучко

На міжнародній виставці «Fruit Logistica 2020», що відбулася у Берліні, свою продукцію представили експоненти із 93 країн світу. Серед них — представники ФГ «ГАДЗ» з Бучацького району. Вони провели перемовини із трейдерами з Японії, Індонезії, Малайзії, Пакистану, Монголії, Бразилії, Канади, Катару, Саудівської Аравії та низки країн Європейського Союзу щодо постачання своєї садовини.

Торік ринки для збуту яблук фермерське господарство відшукало у 20 країнах, зокрема, добралося до Сінгапуру, Гонконгу і навіть Мальдивських островів. Також налагодило нові зв’язки в країнах Перської затоки, Азії, Африки та Європи. Кажуть, попит на їхню продукцію росте, бо вона екологічно чиста, не містить залишків пестицидів.

Потрібна «картинка»?

До Заліщицького відділення поліції надійшло повідомлення: на околиці села Нирків чиясь нечестива рука поглумилася над пам’ятником воїнам-землякам, котрі полягли у роки Другої світової війни.

Правоохоронці опитали місцевих жителів, однак поки що ситуація мало прояснилася, бо, остерігаючись коронавірусу, люди тепер рідко полишають свої домівки. Кажуть, за кілька днів до того випадку пам’ятник бачили неушкодженим. І не можуть збагнути: кому скромний монумент, встановлений іще 1965 року, став на заваді тепер?

Відповідь, можливо, дасть розслідування, що розпочалось за фактом вандалізму. Та повинна, мабуть, розглядатися не лише версія про банальне хуліганство. Схоже, був певний мотив. Скажімо, щоб дати привід недругам України вчергове здійняти галас, мовляв, «оголтєлиє» націоналісти навіть на пандемію не зважають… Подібне уже ж траплялося.

Кінолітопис народного спротиву

Фільм «Червоний», створений за мотивами однойменного роману Андрія Кокотюхи, з’явився на екранах у серпні 2017 року й зібрав у прокаті майже три мільйони гривень. Нині в Бережанах і Кременці завершуються зйомки нової кінострічки за назвою «Червоний. Без лінії фронту».

Відображені події 1935 —1945 років на Тернопільщині та Волині: протистояння українських патріотів репресіям польських, німецьких і російсько-радянських окупантів. Головний герой — Данило Червоний, студент Кременецького ліцею, який став командиром загону Української Повстанської Армії.

Прем’єрні покази фільму відбудуться вже в серпні цього року.

Надійний тил

Волонтери благодійного фонду «Пам’ять і любов» доправили на схід українським бійцям понад сім тонн гуманітарної допомоги: медикаменти, пічки-буржуйки, капусту, картоплю, овочеві та м’ясні консерви, крупи, солодощі та понад 60 дитячих малюнків і листів. Також відправили дев’ять нових холодильників у Приморський санаторій для військових на Запоріжжі.

До збору допомоги долучилися й представники громадських організацій «Я — волонтер», «Козацько-десантний рій» і ветерани війни в Афганістані.

Таємниці старого храму

Майже 10 років тому в селі Кордишів Шумського району майстри, які перекривали місцеву церкву Покрови Пресвятої Богородиці, знайшли у піддашші скриню. У ній були накази, звернення, інструкції, листівки ОУН, патріотична література, повстанські часописи УПА, господарські записи. Про цю історію згодом розповіла документальна книга «Бандерівська скриня: архів УПА з криївки в Кордишеві».

Нещодавно побачило світ її друге, доповнене, видання. Річ у тому, що фахівці з питань культурної спадщини, продовжуючи дослідження давнього храму, торік натрапили на ще одну замасковану криївку. Виявлені там матеріали суттєво збагатили інформацію про підпільну діяльність патріотів, котрі входили до керівництва районного та підрайонного проводів ОУН.

Дочекалися

У центрі соціального обслуговування при Чортківській міській раді запрацювала служба перевезення людей на візках. Відтепер особи, які мають порушення опорно-рухового апарату, можуть добратися до лікарні чи іншої потрібної установи на спеціально обладнаному таксі. Безкоштовно.

Так корисніше

Цьогоріч господарям, які з настанням весни наводять лад на власних подвір’ях, садках, у Теребовлянській ОТГ запропонували альтернативу: не спалювати обрізане гілля, а віддати на переробку. Місцева комунальна установа має дробарку, яка перетворює ці відходи на щепу. Таким чином буде користь для довкілля і здоров’я, адже при спалюванні дим виділяє шкідливі речовини. А подрібнена дармова деревина стане у пригоді для опалювання шкіл та садків.

Студія молодих талантів

Найвищу нагороду міжнародного фестивалю у Чехії — медаль і Почесний диплом «Лідіцька троянда» — здобула Софія Гевко, вихованка фотостудії «Ікс-позиція», що діє при Тернопільській станції юних техніків (керівник Василь Стрижко). Відзнаки вручив Генеральний консул Республіки Чехія у Львові Павел Пешек. До речі, це не перша перемога студійців — загалом на престижних виставках і фестивалях вони уже завоювали три медалі та сім дипломів.

Чекатимемо правової оцінки

У Тернопільському пресклубі аналітики кампанії «Чесно. Фільтруй суд!» представили журналістам результати прискіпливого аналізу доброчесності суддів першої інстанції. «Профільтрували» 92 служителів Феміди в області за кількома критеріями: непричетність до корупції чи кримінальних правопорушень; непричетність до ухвалення сумнівних рішень; відповідність стилю життя задекларованим доходам та прозорість статків; непричетність до порушення прав людини і дотримання норм професійної етики.

За словами координаторки кампанії Людмили Сливи, доброчесності бракує 23 слугам Феміди. Найбільше це стосується нагромадження статків — у майнових деклараціях помічені значні розбіжності, окремі об’єкти нерухомості взагалі там не вказані.

Четверо суддів грішили сумнівними рішеннями. Найчастіше, стверджують дослідники, це траплялось у стінах Тернопільського окружного адміністративного суду. Назвали трьох осіб, котрі, вважають, «були причетні до ухвалення рішень, що обмежували право громадян на мирні зібрання, в тому числі під час Революції гідності».

Результати своїх досліджень активісти передадуть Вищій кваліфікаційній комісії суддів та Громадській раді доброчесності. Зауважимо, що кампанія «Чесно. Фільтруй суд!» — довгострокова акція суспільного контролю задля очищення суддівських лав од недостойних службовців. Стартувала у червні 2016 року після ухвалення змін до Конституції України у частині правосуддя та нового закону про судоустрій і статус суддів.

Інформацію кампанія збирає за власною методологією з відкритих, загальнодоступних джерел, висновки аналітиків про недоброчесність суддів є «оціночними судженнями».

Тобто, слід розуміти, повинна бути і правова оцінка діянь «грішників» у мантіях.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here