Чернівеччина

0
791

Без «князівства» ніяк

Днями Кабінет Міністрів України затвердив перспективний план формування територій громад Чернівецької області, який супроводила помітка: «з доопрацюванням». Загалом у регіоні функціонуватимуть 52 спроможні (об’єднані) територіальні громади.

На цю новину мешканці Новодністровська відреагували акцією протесту — перекрили рух транспорту на одній із вулиць. Річ у тому, що змінений перспективний план передбачає вилучення зі складу міської ОТГ чотирьох сіл — Василівки, Ожевого, Білоусівки та Розкопинців. Таке рішення обурені люди назвали «беззаконням», вважають, що «доопрацьований» варіант, який подав на розгляд уряду голова ОДА Сергій Осачук, вигідний місцевим «князькам». Адже згадані села ще у 2016 році висловили бажання приєднатися до ОТГ із центром у місті гідроенергетиків.

«Відповідно до чинного законодавства про децентралізацію ми пройшли всі етапи, — у відеозверненні поскаржилася Президентові Володимиру Зеленському виконувачка обов’язків міського голови Новодні­ст­ровська Наталія Цимбалюк. — Але зверніть увагу, що відбувається: Чернівецька ОДА сьогодні повністю управляється керівником Сокирянського району. Як можна під час пандемії так безсовісно, беззаконно діяти? При цьому навіть не повідомляючи нашу громаду».

В експерта з децентралізації керівника ГО «ОПОРА» у Чернівецькій області Тараса Прокопа теж не виникає сумніву, що «процесом децентралізації в області керують «князьки». У формуванні такого перспективного плану, каже, не вбачає державницького підходу: «На догоду Василю Козаку (очолює Сокирянську районну раду) всі необ’єднані села району включають до складу Сокирянської ОТГ, навіть Ломачинці, які вже увійшли до складу Новодністровської ОТГ. Як узагалі може бути таке, що вже об’єднане село включають в іншу громаду? Там досі триває судовий процес, справа перебуває в касації… Апетити районного керівництва росли з піддатливістю ОДА, відтак місто Новодністровськ залишається саме. Це ж просто нонсенс. У Сокирянському районі можна було б створити три збалансовані об’єднані територіальні громади, але ж ні, «князь» хоче правити всім».

Серед добрих людей

Щодня 74 соціальні працівники міського комунального центру «Турбота», який загалом обслуговує 695 одиноких чернівчан похилого віку, закуповують продукти, ліки, для багатьох готують їжу. Крім того, нині роз’яснюють, як слід дотримуватись протиепідемічних заходів під час карантину, а медичний персонал центру здійснює постійний моніторинг стану здоров’я підопічних.

Підсобляють одиноким людям і спонсори. Зокрема, днями один із найбільших маркетів підготував для них 695 продуктових наборів (олія, макаронні вироби, чай, крупи, цукор, печиво тощо), які адресно доправили соціальні працівники.

Підоспіла апаратура

Завдяки співфінансуванню органів місцевого самоврядування 13 амбулаторій Глибоцького району отримали телемедичне обладнання. Перед тим у місцевих медичних закладах уже «несли службу» п’ять комплектів, закуплених раніше. Цього року заплановано придбати ще шість таких наборів сучасної телемедицини.

Буде сонячно

У селі Луковиця (Чагорська ОТГ), на вулиці Сонячній, до кінця року добудують новий корпус дитячого садка «Сонечко». Тут з’являться нові приміщення для дошкільної групи і окрема музична зала.

Сьогодні заклад відвідують 56 діток, але ще 30 перебувають на черзі. Отож реконструкцію, яка триває третій рік, таки пора нарешті завершити.

Усе наче на долоні

На сайті Чернівецької обласної державної адміністрації (розділ «Громадянам») розміщено інтерактивну мапу сміттєзвалищ України. Зареєструвавшись, можна повідомити про місця скупчення різних відходів. Отримані звернення обробляють модератори Міністерства енергетики і захисту довкілля України. Звідти інформацію передають органам місцевої влади, які й ліквідовують стихійні сміттєзвалища. До речі, заявник має змогу перевірити, чи відреагували на його повідомлення.

Нині структурні підрозділи обласної, районних держадміністрацій і об’єднані територіальні громади працюють над наповненням ресурсу й ліквідовують несанкціоновані сміттєзвалища.

На згадку — руїна

Через півроку ємності очисних споруд колишнього цукрозаводу «Хрещатик» переповняться і нечистоти можуть потрапити у Дністер, б’є тривогу голова Кострижівської об’єднаної територіальної громади Володимир Старко. Крім того, довкіллю загрожують ємності із залишками мазуту, також неутилізовані хімічні реактиви — формальдегіди, ртуть і свинець. За «господарями» ж заводу вже й слід прохолов…

Свого часу ми розповідали, як найняті бізнесменами-власниками «Хрещатика» бригади «металістів» із Донбасу по-хижацьки вирізали заводське обладнання і вивозили невідь-куди. Але керівництво області, прокурори лиш руками розводили: мовляв, це приватна справа…

Торік фірмачі підприємство доруйнували остаточно, залишивши селищній раді «на згадку» захаращену територію і борги. Зокрема, тільки за оренду землі (понад 42 гектари) мали б сплатити до бюджету місцевої громади понад 6,8 мільйона гривень.

Вас чуємо. Прийом

У службовому кабінеті мера Заставни Василя Радиша виявили пристрій для аудіо- та відеофіксації інформації. Поліція вилучила «жучки», відомості про подію слідчі Заставнівського відділення поліції внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Міський голова, який особисто виявив потаємне знаряддя, зробив офіційну заяву: знахідка пов’язана з його діяльністю. У Заставні подейкують, що, можливо, готувалася спецоперація із дискредитації очільника тутешньої громади.

«Подбала» й про сусіда

Спалювання сухої рослинності навесні — шкідлива звичка, яка вже стала майже традицією. Наслідки ж її обходяться дуже дорого, часом навіть ціною життя.

Недавно в Кельменцях згоріла господарська будівля, де її власник зберігав яблука і різний інвентар, у тому числі хімічні засоби захисту саду і газові балони (їх рятувальники встигли винести, не допустивши вибуху й загорання сусіднього житлового будинку). Вогонь знищив 100 тонн яблук, 1000 контейнерів для їх зберігання та інше майно.

За висновками фахівців, причиною виникнення пожежі стало необережне поводження з вогнем місцевої мешканки — на ділянці, що поряд із господарською будівлею сусіда, вона спалювала суху траву.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here