ЗАВАНТАЖЕННЯ НОМЕРНОГО ФОНДУ ГОТЕЛІВ НЕ ПЕРЕВИЩИЛО 40%

0
451

Старійшина готельного бізнесу в Україні, голова правління Асоціації готельних об’єднань і готелів міст України, дійсний член Академії будівництва України та Академії туризму України Микола Євдокименко вважає, що в Україні гостей Чемпіонату Європи з футболу приймали дуже гідно й організовано, жодних зауважень щодо прийому іноземних гостей і їх обслуговування в готелях не було. Микола Іванович має великий досвід обслуговування спортивних заходів, зокрема Олімпіади 1980 року в Москві, і йому є з чим порівнювати. У той час в Україні не було жодного п’ятизіркового готелю. Зараз їх у нашій країні сім і близько 20 чотиризіркових готелів. Велика робота в готелях напередодні Євро-2012 проводилася з вивчення іноземних мов. До цього було притягнуто багато навчальних закладів, і зокрема ті, де готують фахівців галузі. Євдокименко нагадав у розмові , що за радянських часів кадри для готелів готували лише в двох технікумах. А зараз, за його словами, цим займаються 120 вишів.

Та все ж таки Євдокименко відзначає й недоліки. На рентабельності готелів, які витрати чимало коштів на підготовку до прийому гостей Чемпіонату Європи з футболу, дуже позначиться низьке завантаження номерного фонду. За його словами, воно не перевищило 40%. Глава Асоціації пояснює це тим, що ціни в готелях виявилися завищеними. «Якби вони були нижчими, народ би пішов», — говорить Євдокименко.

ТАКСІ: ЗАМІСТЬ НАДПРИБУТКІВ — ПЕРЕКРИТІ ВУЛИЦІ Й МІНІМАЛЬНІ ТАРИФИ

Де сподівання про надприбутки від Євро-2012 виявилися точно марними, так це на ринку таксі. Принаймні — легальних. Адже якщо гості Євро подекуди скаржилися журналістам на так званих «бомбил», що могли здерти з них навіть кілька сотень євро, то в легальних службах таксі відмічають уже неочікувану скупість пасажирів-іноземців. Як констатують водії, іноземні гості торгувалися, пропонуючи плату лише в 30 гривень, незалежно від кілометражу. Хоча 30 гривень для Києва — це мінімальний тариф на відстані до 4—5 км.

Нагадаємо, напередодні Євро-2012 експерти прогнозували, що столичні таксисти під час чемпіонату щодня зможуть заробляти щонайменше 20 мільйонів гривень. Адже до цього в Києві авто з «шашечками» для свого власника щодня приносило близько 5 мільйонів гривень. Утім, відіграла свою роль ще не знана нам європейська економність. Хоча офіційної статистики заробітків таксистів ще немає й навряд чи буде, в службах таксі констатують, що Євро-2012 додаткового доходу їм не принесло. А подекуди він навіть упав.

«Відчуття таке, що ділове життя призупинилася, багато киян пороз’їжджалося у відпустку, — пояснює директор служби таксі «1554» Антон Боголюбов. — Крім того, дуже негативно відобразилося перекриття центральних вулиць. Іноземці користувалися послугою нечасто, в основному після матчів, машини шукали на дорогах і на неіснуючих стоянках. Хоча диспетчерські служби таксі тарифи на проїзд не підвищували».

ЗА ЧАС ЄВРО-2012 УКРАЇНУ ВІДВІДАЛО 8,3 МІЛЬЙОНА ІНОЗЕМЦІВ

Рекордна кількість осіб перетнула державний кордон України під час фінального матчу Євро-2012, що відбувся в Києві. Так, за позаминулу добу, як повідомили «Дню» в Державній прикордонній службі України, в країну в’їхало 360 тисяч осіб та 70 тисяч транспортних засобів. Тільки в аеропорту «Бориспіль» прикордонники оформили понад 640 рейсів, 400 з яких — на приліт в Україну. Цікаво, що в переддень фіналу Євро-2012 (30 червня) в країну через аеропорт Борисполя прилетіло ще 250 рейсів. Цей показник є своєрідним рекордом за останній час, зауважили в прес-службі Державної прикордонної служби. Нагадаємо, що під час чвертьфінальних матчів на кордоні також було зафіксовано один із найбільших показників осіб, що перетнули кордон, — 340 тисяч.

Загалом, починаючи з 5 червня, за даними прикордонників, український кордон перетнуло 8,3 мільйона осіб (із них 1,5 тисячі — організованих груп уболівальників) та 2 мільйона транспортних засобів. Оформлено 1500 літаків, близько 650 автобусів та 22,5 тисячі транспортних засобів, якими слідували вболівальники футбольного чемпіонату Європи. Крім того, прикордонники пропустили більш як 550 осіб, які не мали належно оформлених паспортних документів, проте мали квитки на футбольні матчі.

КНИГАРНІ ТА… РЕСТОРАНИ «ЄВРО»-ЕФЕКТУ НЕ ВІДЧУЛИ

Особливого ефекту від футбольної першості в Україні не відчула вітчизняна книжка. Як зауважила «Дню» директор ТОВ «Книгарня Є» Катерина Федоренко, найбільшою популярністю у гостей користувався неосновний асортимент книгарні: путівники, мапи, магніти, прапорці та так званий «макіяж» (фарби, якими розмальовували тіло вболівальники). «Можна сказати, що ми ефекту від Євро не відчули», — підсумувала Федоренко.

Запевняють, що ні особливих сподівань, ані відповідно результатів від Євро-2012 не мали і не відчули українські ресторатори. Мовляв, єврофани погоди на ринку не зробили і не могли зробити. Не та аудиторія. «У мене ніяких особливих очікувань від проведення Чемпіонату Європи з футболу не було. Безумовно, для чотирьох міст, які приймають Чемпіонат, позитив залишився: нові футбольні стадіони і транспортна інфраструктура. Але розвиток ресторанної галузі не пов’язаний і не залежить від одноразового перебування 50 і навіть 300 тисяч туристів. Тому я не думаю, що в цілому показники роботи галузі принципово змінилися за цей час», — розповідає  одеський ресторатор, власник ресторанної компанії «Реста» Савелій Лібкін.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, Олексій САВИЦЬКИЙ, Наталія БІЛОУСОВА