Ракети для Росії: Україна може серйозно покарати Іран

0
668

У російсько-українській війні Тегеран побачив для себе «вікно можливостей»

Київ перебуває за крок від розриву дипломатичних відносин із Тегераном і запровадження проти нього економічних санкцій. Чи зробить Україна цей крок, залежить від того, чи поставить Іран балістичні ракети Росії. Адже російська армія використовуватиме їх для продовження обстрілу українських міст і критичної інфраструктури. Оскільки в росіян запаси ракет не безмежні, поставки Ірану мають для Москви вирішальне значення, а для Києва — драматичне.

Секрети перського двору

В українській владі не плекають ілюзій стосовно іранців.

Як визнає співрозмовник з дипломатичних кіл, «є висока ймовірність, що Іран поставлятиме ракети Росії»: під час візиту на початку листопада секретаря РБ РФ Ніколая Патрушева в Тегеран росіяни зробили іранській владі пропозицію, від якої та не змогла відмовитися. Йдеться не тільки про готовність заплатити мільйони за поставки зброї, а й про надання Ірану технологій, зокрема для подальшого розвитку ядерної програми, а також про поступки щодо Сирії. Все це важливо для досягнення іранцями стратегічних цілей у регіоні.

За інформацією ZN.UA, загалом в іранському істеблішменті між усіма групами еліти є консенсус у сприйнятті російсько-української війни як «вікна можливостей» для Ірану, зважаючи на критичну залежність Росії від Ісламської республіки як у сфері озброєння, так і в контексті уникнення санкцій. Так, у Тегерані розраховують на встановлення повного контролю над Сирією і створення іранської військово-морської бази на сирійському узбережжі Середземного моря.

При цьому в іранському істеблішменті нині розглядають відносини Ісламської республіки з РФ крізь призму сприйняття російсько-української війни як елемента глобального протистояння Росії та Заходу. Тому на підходи іранських чиновників до взаємодії з Росією впливає те, налаштовані вони на нормалізацію відносин із Заходом (зокрема й через підписання нової угоди щодо іранської ядерної програми) чи на ізоляціонізм та конфлікт із «великим сатаною».

Днями газета The Washington Post повідомила, що на початку листопада Росія та Іран уклали таємну угоду, згідно з якою на території РФ упродовж кількох місяців почнеться виробництво безпілотних літальних апаратів. Як зазначає видання з посиланням на джерела в західних спецслужбах і їхні розвіддані, «країни швидко просуваються до передачі проєктів і ключових компонентів».

Однак російський Телеграм-канал «Генерал СВР» пише, що, хоча Тегеран і погодився збільшити поставки дронів та передати ракети, проте іранці обіцяють зброю в значно менших обсягах, ніж просять росіяни. Крім того, «поставку балістичних ракет до Нового року Іран розцінює як важке завдання, і Патрушев отримав обіцянку поставити половину від прошених обсягів лише навесні наступного року». Прискорити процес не змогла навіть телефонна розмова Путіна з президентом Ірану Раїсі.

Кукурудза чи дрони?

У Києві хочуть запобігти поставкам Тегераном ракет і дронів Москві. В інтерв’ю спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх заявив, що Україна жорстко відреагує на подальші поставки зброї і не обмежиться розривом дипломатичних відносин. І про це іранців попереджено. Санкції ж стосовно Ісламської республіки Україна запровадить, щойно Київ отримає переконливі докази обстрілу українських міст іранськими ракетами.

Але чому Україна не розірвала дипвідносини з Іраном відразу ж, як тільки отримала докази застосування Росією іранських дронів для атаки на українські будинки та об’єкти інфраструктури? На думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, одна з причин такого рішення — в надії Києва, що на позицію Тегерана вплине прагнення частини іранської еліти продовжити переговори з Вашингтоном щодо іранської ядерної програми. Але ця ставка не спрацювала.

При цьому Семиволос стверджує, що не варто ставитися скептично до негативного ефекту обмежувальних заходів на іранську економіку. «Україна може дуже серйозно покарати Іран, зважаючи на його залежність від української продукції. Ефект від санкцій посилиться на тлі того, що в країні розвалюється економіка», — сказав у коментарі директор Центру близькосхідних досліджень.

Товарообіг між нашими країнами 2021 року становив 723,7 млн дол. При цьому Україна експортувала в Іран товарів на суму 624,9 млн, а імпортувала — на 98,8 млн дол. Для економіки Ісламської республіки критично важлива навіть не так українська пшениця, як кукурудза. За інформацією ZN.UA, Київ уже продемонстрував серйозність власних намірів, заблокувавши вихід зі своїх портів суден з усіма видами вантажів для Ірану.

Одночасно Україна готується і до припинення поставок товарів з Ірану. У нашу країну надходять переважно фініки та… добрива. Для України це не критично важлива продукція. За інформацією ZN.UA, українська влада вже проаналізувала наслідки припинення поставок добрив та фініків з Ірану і знайшли інші ринки.

І ще: оскільки Тегеран, поставляючи ракети та дрони Росії, стає учасником агресії проти України, то, за інформацією ZN.UA, Київ домагатиметься, щоб заморожені активи Ірану — їх обсяги, за приблизними оцінками, становлять до 85 млрд дол. — було спрямовано на відновлення нашої країни. «Іран сам себе підставив, і він має відчути весь жах свого становища. Зокрема й виплачуючи репарації Україні», — своєю чергою, зазначає Ігор Семиволос.

 «Розвилка», на якій стоїть Іран

Прагнучи не допустити поставок ракет у Росію, Україна сподівається на співпрацю зі США (які вже запровадили санкції проти фізичних та юридичних осіб, причетних до виробництва або передачі РФ іранських безпілотників), а також Ізраїлем, який відчуває зростання загрози з боку Ірану.

Як повідомляє The Jerusalem Post, ізраїльські сили безпеки побоюються, що зближення Москви й Тегерана на тлі війни в Україні вдарить по інтересах ізраїльської держави. Зокрема Міноборони Ізраїлю припускає, що Іран в обмін на поставки безпілотників і ракет Росії зажадає припинити координацію російських та ізраїльських військових у Сирії, а також придбає новітні російські військові розробки.

Ще недавно на всі прохання Києва надати зброю, у тому числі для боротьби з дронами-камікадзе «Шахед», у Тель-Авіві відповідали відмовою, щоб «не розсердити Путіна». Проте, як пише Haaretz, під тиском адміністрації США ізраїльська влада дозволили країнам — членам НАТО надавати Україні озброєння, що містить виготовлені в Ізраїлі компонента. Зокрема електрооптичні системи та системи керування вогнем.

А в понеділок глава Ради національної безпеки Ізраїлю Еяль Хулата заявив на форумі в Бахрейні, що коли Іран відправить ракети Росії, Тель-Авів буде готовий поставити високоточні балістичні ракети Україні. Як повідомляє ізраїльська державна медіакорпорація «Кан», цій заяві передував протест Ізраїлю Росії через використання нею у війні проти України придбаних в Ірану БПЛА. Ноту посол Ізраїлю передав у Москві заступникові міністра закордонних справ РФ Міхаілу Богданову.

Нарешті, ускладнити реалізацію угоди з продажу іранських ракет Росії може ослаблення режиму шиїтських мулл внаслідок найбільших за останні десятиліття протестів в Ірані та подальше переформатування влади, особливо на тлі розмов про погіршення здоров’я верховного лідера Алі Хаменеї. Переформатування влади може призвести до підриву позицій російського лобі в іранській верхівці, що, своєю чергою, позначиться на двосторонньому співробітництві Росії та Ірану у сфері ВТС.

Зараз Іран проходить своєрідну «розвилку», коли можливі найрізноманітніші сценарії — жорстке придушення протестів, політичне врегулювання (проведення референдуму та зміна конституції, передача поста президента іншій елітній групі тощо), громадянська війна. «Процес пішов. І загнати джина в пляшку складно», — вважає Ігор Семиволос. При цьому дуже багато регіональних гравців зацікавлені в посиленні внутрішньої турбулентності в Ірані, політичну систему якого розхитують тиск із боку різних протестних етнічних груп, поглиблення економічних проблем і зростання внутріелітного протистояння.

Володимир Кравченко