У Лондоні були позитивні домовленості й за лаштунками. А у Парижі сторони говорили про броньовану техніку та танки для наступу оборонців

0
496
На фото: У межах візиту до Великої Британії Президент України Володимир Зеленський разом із Прем’єр-міністром Сполученого Королівства Ріші Сунаком відвідав військову базу Bovington Camp, на якій відбувається підготовка українських військовослужбовців, 8 лютого 2023 року.

Президент Володимир Зеленський під час свого несподіваного візиту у Лондон попросив Велику Британію забезпечити його країну винищувачами. Висловивши подяку за британську надійну і швидку військову підтримку, український президент все ж попередив, що літаки тепер гостро необхідні, щоб придушити новий наступ Росії, яка вже почала стягувати війська на схід України.

Досі британський уряд відкидав український запит, так само як і США і інші країни НАТО, боячись, що бойові літаки можуть призвести до ескалації протистояння з Росією. Але прем’єр-міністр Ріші Сунак оголосив, що Британія почне вчити українських пілотів літати на літаках стандартів НАТО, – пише New York Times. При цьому, він послав сигнал про відкритість до подальшої передачі винищувачів.

«Коли йдеться про бойові літаки, звісно, вони частина розмови. Ніщо не прибрали зі столу», – сказав Сунак під час спільної прес-конференції з Зеленським на військовій базі на півдні Англії.

Однак, підготовка пілотів вимагає більше часу. І це важче зробити, ніж навчити солдатів користуватися західними танками. Найбільш вірогідно Британія могла б експортувати в Україну винищувачі Eurofighter Typhoon. Ними важко керувати і їх не просто обслуговувати, – кажуть аналітики.

«Також не відомо, чи є у Британії достатня кількість літаків, щоб це вплинуло на ситуацію. В країни є лише близько 30 Typhoon старшого покоління, які могли б стати доступними, згідно з даними оборонно-розвідувальної компанії Janes», – пише видання.

New York Times допускає, що навіть сама роль літаків у війні була б обмеженою, зважаючи на широке застосування ракет і безпілотників, а також на ефективність систем ППО України і Росії.

«Попри всю символічну цінність, аналітики кажуть, що винищувачі вплинули б на поле битви менше, ніж танки», – пише видання.

«В якийсь момент доведеться запитати, де Україна збирається їх використовувати. Ніхто не хоче, щоб передові літаки просто стояли на українських злітних смугах, де росіяни зможуть по них легко вдарити», – сказав заступник генерального директора аналітичного центру RUSI Малкольм Чалмерс.

Однак, пославши сигнал про відкритість до передачі винищувачів, Британія може зіграти роль каталізатора, як це було в питанні танків. Минулого місяця британське рішення передати Україні 14 танків Challenger 2, а також артилерійські системи і боєприпаси, підштовхнуло неохочих Німеччину і США відправити свої бойові машини.

А у Парижі сторони говорили про броньовану техніку та танки для наступу оборонців.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час його вчорашньої поїздки у Велику Британію були досягнуті певні домовленості й за лаштунками, які він охарактеризував як позитивні. Про це він сказав під час пресконференції у Брюсселі.

“Я вважаю, що візит у Лондон був результативним. Ми наблизилися до надання далекобійної зброї та навчання пілотів. Також є деякі домовленості, які ми залишили за лаштунками, але вони є позитивними. Коли вони з’являться в нашій державі, то наша держава дізнається”, – заявив він, пояснюючи, що зараз про це мовчать, позаяк не хочеться готувати Росію до сюрпризів.

Як позитивну він оцінив також і зустріч з президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Шольцом.

“Що стосується Парижу та зустрічі з лідерами Франції та Німеччини… Я сприймаю її позитивно. Щодо конкретики багато не хочу формулювати публічно. Ми працювали над посиленням наших спроможностей в напрямку наступальних дій. Ми говоримо про броньовану техніку та танки. Я отримав позитив від нашої зустрічі”, – додав Зеленський.

8 лютого після виступу перед парламентом Британії президента України Володимира Зеленського прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак доручив Міноборони з’ясувати, які літаки країна потенційно може надати нам. На це оперативно відреагували у Москві, традиційно пригрозивши Лондону “військовими та політичними” наслідками.

Та згодом глава Міноборони Британії Бен Воллес зазначив, що більш реалістично і продуктивно передбачити, що Британія надасть Україні літаки для гарантування її безпеки після війни. За його словами, і підтримка рухомих військ, і підтримка в повітрі наразі можуть бути забезпечені з допомогою БПЛА та далекобійних ракет. До речі, з останніми Лондон нам пообіцяв допомогти. Також там анонсували розширення навчань для наших військових, включивши в них пілотів та морських піхотинців.

Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»