Дипломатичний марафон у Хіросімі

0
477

Лідери «Великої сімки» підтримали українську формулу миру та погодилися на передачу F-16

Президент України Володимир Зеленський, Президент Європейської Ради Шарль Мішель, Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, Президент США Джо Байден та Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (зліва направо).

Саміт «Великої сімки», який 20 травня відбувся у Хіросімі за участі Президента України Володимира Зеленського, підтвердив, що найрозвиненіші демократичні країни світу підтримують формулу миру, запропоновану главою нашої держави. Ця формула, зокрема, передбачає повне відновлення територіальної цілісності України, покарання винних у збройній агресії та виплату відшкодувань. Така заява «Великої сімки» важлива тому, що нині з’являється дедалі більше охочих умиротворити агресора і заморозити війну, залишивши в окупації частину української території. Більше того, країни «Великої сімки» запевнили, що не втомляться підтримувати нашу державу, на що, очевидно, дуже сподіваються у кремлі. Підтвердженням цьому є оприлюднене на саміті рішення щодо надання літаків F-16 і рішення партнерів про тренування українських пілотів на сучасних західних винищувачах. Володимир Зеленський висловив переконання, що Україна отримає сучасні західні винищувачі. За його словами, вже є розуміння, які держави готові працювати в цьому напрямі.

Загалом, підсумовуючи саміт Президент ще раз нагадав про важливість формули миру, яку Україна запропонувала світові. «Поки російські загарбники залишаються на нашій землі, ніхто не сяде за стіл переговорів із росією. Колонізатор має піти геть. Але світ має силу, достатню для того, щоб крок за кроком змусити росію відновити мир. Ми розробили формулу миру так, щоб кожен її пункт був підтриманий резолюціями ООН. Так, щоб кожен у світі міг обрати собі той пункт, який здатен допомогти реалізувати. Від Японії до арабських країн, від Європи до Латинської Америки — ми знаходимо підтримку для формули миру. І ми продовжуємо цю роботу», — запевнив Володимир Зеленський.

До речі, він запропонував провести саміт миру. «Скоро — 500 днів повномасштабної війни, вже в липні це буде. І це символічний проміжок часу, хороший місяць, щоб зібрати саміт формули миру — саміт світової більшості. Саміт усіх, хто поважає чесність і хоче закінчити цю війну. Я запрошую вас приєднатися до спільних зусиль», — закликав В. Зеленський.

За інформацією деяких ЗМІ, є пропозиції провести його в Копенгагені перед самітом НАТО.

Перебуваючи в Хіросімі, Володимир Зеленський, окрім участі в роботі саміту, також провів низку важливих двосторонніх зустрічей. Зокрема, з Президентом США Джо Байденом. «Подякував за потужну фінансову допомогу Україні з боку США, яка становить загалом 37 млрд доларів, та за новий оголошений Президентом Байденом пакет військової допомоги на суму 375 млн доларів. Відзначив рішення Президента США підтримати міжнародну авіаційну коаліцію. Обговорили подальшу взаємодію для посилення оборонних спроможностей нашої держави, реалізацію української формули миру і проектів реконструкції та відбудови України», — підсумував переговори Володимир Зеленський.

До речі, останній пакет допомоги США, про який Джо Байден оголосив під час саміту, містить додаткові боєприпаси до систем HIMARS, артилерійські снаряди, ракети з оптичним відстеженням та проводовим наведенням (TOW), протитанкові комплекси Javelin і AT-4 та інше.

Окремо під час зустрічі лідери України та США зупинилися на питанні євроатлантичної інтеграції нашої держави, підготовці до Вільнюського саміту НАТО та важливості отримання гарантій безпеки для України до моменту вступу нашої країни в Альянс.

Також Володимир Зеленський провів двосторонні зустрічі з Прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, Президентом Франції Еммануелем Макроном та Канцлером ФРН Олафом Шольцем. У центрі всіх цих перемовин була підтримка України під час війни.

Серед багатьох двосторонніх зустрічей, які провів Володимир Зеленський на полях саміту, варто виокремити й переговори з лідерами країн Глобального Півдня. Адже саме на ці держави нині намагається вплинути росія, нав’язуючи їм своє бачення. Тому важливо, що в Хіросімі відбулися перемовини В. Зеленського з Прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. До слова, це була перша зустріч лідерів двох держав з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Також глава нашої держави провів переговори з президентами Республіки Корея та Індонезії, лідерами В’єтнаму та Австралії.

Загалом саміт у Хіросімі став черговим свідченням того, що мрії кремля про «втому від України» залишаються лише марними сподіваннями. Україна залишається у центрі світової уваги, і, що не менш важливо, провідні держави світу налаштовані на серйозну і тривалу підтримку Києва.

Тетяна ПАСОВА

Фото зі сторінки у Твіттері Урсули фон дер Ляєн.