Спіраль розкручується

0
66
© wyborcza.pl

Спіраль протестів польських фермерів і перевізників розкручується, набираючи дедалі менш економічного забарвлення і з тенденціями до переростання в формування антиукраїнського наратива загалом.

Але не тільки це дає підстави для тривоги. На одній з акцій блокування автостради А1 у Ґожичках 20 лютого на одному з тракторів замайорів прапор СРСР та заклик до Путіна, щоб той «навів порядок» з Україною, Брюсселем і польським урядом.

Після появи фото в соціальних мережах більшість поляків не могли в це повірити і казали, що, швидше за все, це фейк. На жаль, у Міністерстві внутрішніх справ і адміністрації факт підтвердили.

Очільник Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Марцін Кєрвіньскі написав у соцмережі «Х», що скандальний банер, зображення якого поширилося в Інтернеті, був негайно знятий, а його автора затримала польська поліція. Він також запевнив, що поліція і прокуратура проводять відповідні заходи та що «потурання таким злочинним діям не буде».

Зі свого боку в поліції заявили, що затриманому інкримінується діяння згідно з параграфом 1 статті 256 Кримінального кодексу Республіки Польща. Йому пред’явлено два звинувачення: у розпалюванні ворожнечі та вихвалянні путінської агресивної війни, а також пропаганді тоталітаризму. В поліції нагадали, що «порушення закону та розпалювання ворожнечі – недопустимі», а той, хто «вчинить діяння на ґрунті ненависті до іншої людини, нестиме кримінальну відповідальність».

Сподіватимемося, що оперативні дії правоохоронців стануть надійним запобіжником для проявів такого роду інцидентів у майбутньому.

Як і передбачалося, у вівторок, 20 лютого, фермери активізували свої протести всією територією країни, влаштувавши блокади в понад 200 місцях. Зокрема, вчинили несподіванку у Варшаві, розпочавши пробні блокування не 21-го, як обіцяли, а 20 лютого, скасувавши анонсований на цей день великий протест у столиці. Акції мали місце переважно на в’їздах та виїздах на головні загальнонаціональні дороги, дороги швидкого руху та ключові автостради, а також на кордоні з Україною, де протестувальниками було заблоковано чотири головні прикордонні пункти пропуску.

Зокрема, в Медиці заблокували залізничний потях і висипали зерно з українських вагонів. Цього разу це було зерно кукурудзи. Протестувальники обурювалися, що всупереч запевненням, що цей товар з України до Польщі не надходить, вони переконалися, що реальність інша. При цьому акцентували увагу, що не можуть конкурувати з українською кукурудзою по 450 гривень за тонну, тоді як вартість польської становить майже п’ять тисяч гривень за тонну.

Цього самого дня в столиці Польщі розпочалися переговори представників протестувальників-сільгоспвиробників із представниками Міністерства сільського господарства та розвитку села, які наразі фіксують їхні вимоги. А на початок офіційних переговорів, швидше за все, слід сподіватися наступного понеділка (26 лютого), тобто за день до запланованої масової акції протесту фермерів у Варшаві.

У профспілці «Солідарність» індивідуальних сільгоспвиробників уже попереджають: якщо цей похід нічого не дасть, то вони повторять «наїзд на Варшаву» 5—10 березня. Але протестувальники не збираються зупинятися на Варшаві. Їхні активісти повідомили, що вже ведуть переговори з організаціями сільгоспвиробників інших країн ЄС щодо організації спільного великого протесту в Брюсселі.

А тим часом

Луцька міська рада на сесії 21 лютого ухвалила Звернення до керівників, депутатів та жителів міст-побратимів у Польщі: Білостока, Жешува, Замостя, Любліна, Ольштина, Торуня, Хелма, аби ті посприяли в припиненні блокування польсько-українського кордону на рівні громад.

У ньому депутати дякують польському народові, керівництву та мешканцям міст-побратимів Луцька у Республіці Польща за підтримку в нелегкі часи повномасштабної збройної агресії з боку російської федерації.

Водночас у зверненні зазначається: «Усі українці працюють на перемогу, яку очікує уся європейська демократична спільнота. Зокрема, і наші аграрії, які збирають зерно на замінованих росіянами полях. Тому дуже болючими для нас є блокування кордону між нашими країнами. Нам боляче бачити, як нищиться наше зерно, зібране під ракетними атаками, ціною людського життя.

Ми розуміємо, з якими викликами стикаються польські аграрії та перевізники через збройну агресію Росії в Україні та її наслідки. Проте, ми переконані, що ці проблеми можна вирішити шляхом міжурядових переговорів на дипломатичному рівні, а не через блокування кордону, яке шкодить не лише українцям, а й самим полякам».

Луцькі депутати також нагадали, що нині Україна не має власного авіасполучення, морські перевезення знизилася в рази через атаки російськими ракетами на українські морські порти та небезпеку морських перевезень.

Єдиним вікном для торгівлі зі світом залишається західний кордон України, через який здійснюється більшість пасажирських і вантажних перевезень. «Заблокований кордон — це мільярдні збитки для нашої економіки, яка працює на оборону. Кожна недоотримана гривня українською економікою — це відсутність потрібного озброєння у нашого захисника на фронті. Звертаємось з глибокою повагою до наших міст-побратимів з Республіки

Польща. Росія — наш спільний ворог. Українці і поляки — по одну сторону барикад. І якщо Україна не зможе захищатися сьогодні, то завтра полякам доведеться зупиняти на своєму кордон вже не українські вантажівки, а російські танки».

Іван КОЗЛОВСЬКИЙ, Микола ЯКИМЕНКО