РЕЖИМ — ЯК ПРЯМА ЗАГРОЗА ЖИТТЮ

0
769

У багатющому і благословенному за природними умовами регіоні Росії сталася трагедія. Води річки Неберджай затопили місто Кримськ. Загинуло за офіційними даними понад 150 людей, за неофіційними — значно більше.
Влада Краснодарського краю все звалює на стихію. Мовляв, дощі: за добу випало понад 300 мм опадів, що становить третину місячної норми. Але навіть якщо й так, то все одно питання залишаються. Більше того, їх стає все більше.
Зараз блогосфера буквально кипить від обурення. Адже попередження про катастрофу надійшло вчасно, але ніхто з урядовців і пальцем не поворухнув, щоб зробити те, що їм належить за посадою. Посилаються на те, що ніч була. Згадується катастрофа в Новому Орлеані 2005 року. Про те, що можливе переповнення гребель, які захищають місто, влада попередила населення і організувала евакуацію. Інша річ, що навіть американські автомагістралі не зуміли пропустити таку кількість автомобілів. До того ж, багато мешканців Нового Орлеана відмовилися евакуюватися і, звичайно ж, вони й становили велику частину потерпілих. У Кримському не було нічого подібного, тому посилання на дощ і опади виглядають, м’яко кажучи, непереконливими. Вода обрушилася на місто, яке мирно спало, рівно о четвертій годині…
За таких умов населення тотально не вірить владі. Навіть не вивчаючи курсу гідродинаміки абсолютно ясно, що одним дощем, навіть сильним, це не обійшлося. Така кількість опадів у принципі не може створити хвилю заввишки 7 метрів. Цілком зрозуміло, що люди підозрюють переповнення гребель чи аварійне скидання води з них. Влада реагує нервово, називає незгодних провокаторами і панікерами. «Жодних проривів, жодних скинень не відбувалося ні з яких причин. Це можна перевірити, сьогодні там працює комісія, ми моніторимо ситуацію. Я знаю, що деякі опоненти, опозиція, намагаються розповідати казки…» — доповів президентові Володимирові Путіну губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачов.
Сказати легко, повірити важко. Величезну популярність отримав пост мешканки Кримська Юлії Андропової, сторінка якої пізніше була видалена, а сама дівчина стала отримувати на свою адресу погрози від невідомих осіб. Це стало грунтом для чуток про інтернет-цензуру наслідків повені. Андропова припускає, що затоплення Кримська пов’язане зі спробами захистити Новоросійськ від гірських потоків. «Але у результаті і Новоросійськ не врятували, і Кримськ утопили!». Вона пише, що місць в морзі вже немає, а по вулиці весь суботній день плавали тіла тих, що потонули.
Влада почала тиснути на журналістів і блогерів. І погрози на адресу Андропової цілком вписуються в цю характерну кампанію. Відкритість взагалі шкідлива чиновникові, а в таких умовах — тим більше.
І якщо в усьому винна стихія, то чому управління Слідчого комітету Росії по Краснодарському краю з указівки керівника комітету Олександра Бастрикіна порушило кримінальну справу за фактом масової загибелі людей в результаті повені в регіоні? Справу порушено за частиною 3 статті 109 КК Росії — спричинення смерті з необережності двом і більше особам. Уже на що цунамі, яке вразило Японію торік, було природною катастрофою, проте, визначальним виявився людський чинник.
Як каже англійське прислів’я, легко бути мудрим після події. Кубанські власті виправдовуються тим, що о 22 годині напередодні повені почали попереджати людей. По телевізору пішов біжучий рядок. А близько 23.00 зникла електрика. Та й хто читав цей біжучий рядок? Тут би найвищим начальникам на цей момент і з’явитися на телеекрані, радіоефірі і бити в усі дзвони, включити сирени й інші звукові сигнали. А так начебто зробили, відзвітували про виконану роботу і начебто ні в чому не винні.
Але кому треба — все сказали і доповіли. Як зазначає московська «Независмая газета», «Користувач мережі ВКонтакті Марія Зубалій пише, що деякі громадяни все-таки знали, що водосховище буде спущено, і круті машини відігнано в непідтоплювані місця: «Хочу лише одне запитання поставити — як можна бути такими жорстокими, щоб не повідомити населення Кримського району про можливу небезпеку?». В інтернеті всі пишуть, що нікого не попередили, ніхто по будинках не ходив, людей не повідомляв.
Звичайно, за законами бюрократії хтось має бути покараний. Адже на когось потрібно повісити всіх собак. Губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачов усунув від посад глав міста Кримська і Кримського району, повідомляється на сайті адміністрації края. Це рішення було оголошене на позачерговій сесії ради муніципальної освіти. «Доведено, що керівництво району отримало попередження про загрозу повені щонайменше за 3 години до його початку. Проте на моїх зустрічах з людьми вчора і позавчора багато мешканців Кримська казали мені, що попередження не отримували. Хоча і мені, і потім президентові місцеві власті доповідали, що повідомлення було організоване як належить».
Відповідь на запитання Марії Зубалій цілком ясна. Власники греблі і водосховища з ТОВ «ЮВК-НОВОРОССИЙСК» сім’ї Свєтлицьких і Яшечкіних, а їх члени вже проходили у кримінальній справі «шахрайство в особливо великому розмірі». Украдені гроші, природно, пішли не на зміцнення гребель, а були виведені в офшори. І це за даних умов не суто економічний злочин, а кримінальний. Адже в результаті таких махінацій загинули люди. Все це відбувається тому, що для таких власників і чиновників країна не місце, де вони живуть, а територія для грабунку в особливо великих розмірах. І приклад у такій справі у них є з кого брати. Велика і багата земля російська, але охочих її грабувати і спустошувати так багато, що населенню просто нічого не залишається.
Як результат бездіяльності влади настають політичні наслідки. Люди готові протестувати, оскільки прекрасно розуміють, що обіцянка президента побудувати нове житло — це одне, а тотальне шахрайство чиновників — абсолютно інше. І залишаються вони з бідою сам на сам. Вже повідомляється, що багато хто буквально днями виплатив кредит за іпотекою після попередньої повені, і ось тепер вони знову біля розбитого корита. Адже того мільйона рублів, що їм вирішили виплатити, вистачить ненадовго. Та ще спробуйте їх отримати. Журналісти вже повідомляють: лікарі роблять висновок, що люди не потонули, а померли від серцево-судинних хвороб. Отже, і компенсація зменшується. Чиновник завжди знайде, як розпиляти виділені кошти. Отже, на рідну державу не розраховуй. У неї і без того турбот повний рот, он ВПК плаче горючими сльозами, що грошей мало, та й американцям в Сирії треба носа утерти. А на це гроші дуже потрібні, не до людей зараз.
Політичні режими подібні тому, який склався в Росії, смертельно небезпечні для людей. І трагедія на Кубані яскраво це ілюструє.
Як зазначив московський журналіст Семен Новопрудський, «Всеросійське опитування Центру стратегічних розробок показує, що протестні настрої в реальності — справа не лише Москви і не лише забезпечених людей. У різних групах населення, з різним рівнем доходу і освіти — незадоволеність владою зростає. Інша справа — куди направлений протест. Краснодарський край, безумовно, територія, яка є однією з найконсервативніших і мракобісних у Росії. Це означає, що там навряд чи вимагатимуть змін у демократичний бік. Набагато небезпечніше для влади те, що вона втрачає навіть мовчазну підтримку тієї частини населення, яка здавалася їй єдиною опорою, — не дуже освічених людей і бюджетників. Ситуація в Краснодарському краї наочно це показала. У регіонах зростає незадоволеність владою. Проте Росія так влаштована, що вся політична влада зосереджена в Москві. І це додатковий подразник. Якщо провінція захоче змін і її протест зіллється зі столичним, жодна влада не встоїть».
Лев Гудков, директор «Левада-Центру» має дещо іншу думку. «Поза будь-яким сумнівом, ця подія матиме певний резонанс, як і інші техногенні катастрофи. Ситуація більш-менш зрозуміла: влада не здатна впоратися з подібними катаклізмами. Вони боязко ховаються. Громадська думка це розуміє і перші версії, які вона висуває, саме такого роду. Невипадково народилася інтерпретація про те, що був прорив греблі водосховища. Негативна думка про владу підігріється цією катастрофою. Однак говорити, що звідти народиться якийсь сильний антипутінський рух — не варто. Це дещо фантастична версія».
Україна в телеграмі президента Януковича запропонувала допомогу в порятунку людей. Тільки чим конкретно ми можемо допомогти? Технічно наші рятувальники не дуже відрізняються від своїх російських колег. Знову слова?..
Трагедія сусідів — привід замислитись. У нас ситуація з греблями не краща, ніж у Росії. Екологи і фахівці давно попереджають, що ми теж перебуваємо на крок від катастрофи. І система сповіщення, враховуючи знищення дротового радіо, — теж може дати збій.
Жителі Кримська сьогодні згадують повідомлення в газеті «Комсомольская Правда-Кубань» десятирічної давнини. Тоді в пресу звернулися читачі, які попереджали про те, що Кримськ може бути затоплений у разі переповнення водосховища. «І якщо прорве греблю, потік просто знесе селище Неберджаєвське і місто Кримськ, які опиняться на його шляху, оскільки затиснуті з обох боків гірськими складками. Можуть загинути десятки або навіть сотні людей».
Але влада була дуже зайнята собою, аби думати про запобігання трагедії. Хіба що — на папері, для звіту.
Юрій РАЙХЕЛЬ