НЕЗНИЩЕННИЙ БАСЕСКУ

0
425

Траян Басеску залишається президентом Румунії — недільний референдум щодо його відставки визнано таким, що не відбувся. У голосуванні взяло участь менше 46% виборців за необхідних щонайменше 50%.
Із тих, хто все ж прийшов на референдум, за усунення Басеску від влади висловилося близько 86%. Своїх прихильників глава держави закликав бойкотувати референдум, і, схоже, вони його послухалися.
60–річний Басеску назвав спробу усунути його від влади шляхом імпічменту «державним переворотом, який провалився». При цьому президент не може не усвідомлювати, наскільки непопулярними в народі є заходи жорсткої економії, які асоціюються з ним. Партія лівоцентристського прем’єр–міністра Віктора Понти, яка і була ініціатором референдуму, заявила, що президент втратив свою легітимність.
Проте з такою самою легкістю можна стверджувати, що свою легітимність втратив і парламент, оскільки румуни не підтримали його найпринциповіше рішення. Нагадаємо, 256 депутатів під проводом прем’єра Віктора Понти та голови сенату Кріна Антонеску оголосили Траяну Басеску імпічмент. Ліва більшість у парламенті звинувачувала президента в перевищенні повноважень, але сам він вважає дії опонентів помстою за боротьбу з корупцією. Це вже друга невдала спроба усунути Басеску від влади через процедуру імпічменту після 2007 року.
Референдум став апогеєм жорсткої боротьби за владу між теперішньою соціал–ліберальною урядовою більшістю та прибічниками президента. Уряд особливо брутально порушив демократичні правила гри, вирішивши не чекати до наступних президентських виборів наприкінці 2014 року. Очільник румунського уряду Віктор Понта своїми політичними ігрищами в часи тяжкої економічно–фінансової кризи роздратував Брюссель. Європейська комісія відреагувала надзвичайно різко, закинувши уряду Понти нехтування верховенства закону й демократичних правил гри й погрожуючи  серйозними санкціями — аж до позбавлення права голосу в європейських структурах. Поки що країна залишається під посиленим  наглядом з боку ЄС, а  перспективу приєднання  Румунії до шенгенського простору відсунуто на невизначений час.
 Сторінку підготувала Наталія БОРИС