ПОМЕРЛИ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР І ПАТРІАРХ ЕФІОПІЇ

0
513

Прем’єр–міністр Ефіопії Мелес Зенаві помер від інфекції в одному з іноземних шпиталів, повідомило державне телебачення країни. Чутки про те, що 57–річний Зенаві серйозно хворий, поширилися ще минулого місяця, коли прем’єр не з’явився на саміті держав Африканського союзу, який відбувався у столиці Ефіопії Аддис–Абебі. За інформацією деяких західних ЗМІ, ефіопський лідер лікувався у Брюсселі від раку мозку, проте підтвердження з офіційних джерел немає.
Мелес Зенаві очолював партизанський фронт у боротьбі проти комуністичного уряду Ефіопії. До влади він прийшов в 1991 році, перемігши військову хунту на чолі з Менгісту Хайле Маріамом, під час правління якого, за різними оцінками, в Ефіопії загинуло від 200 тисяч до 3 мільйонів людей, у тому числі й від голоду. З 1991 по 1995 роки Зенаві обіймав посаду президента. А потім став незмінним прем’єр–міністром і фактично керував державою при номінальному президенті.
Покійний був одним із найбільш впливових і суперечливих африканських лідерів. Відомий авторитарним стилем правління, він придушував громадянські свободи та опозицію. Але водночас за роки його правління рівень життя ефіопців зростав, нарешті було покладено край кровопролитній війні за незалежність Еритреї, яка підривала економіку країни — з її відділенням Ефіопія втратила вихід до моря, зате здобула спокій. Зенаві мав значний вплив у країнах Африканського Рогу, і його смерть позначиться на безпеці всього регіону, в тому числі й у сусідньому Сомалі. Прем’єр–міністр Кенії, яка межує і з Сомалі, і з Ефіопією, Райла Одинга заявив, що він побоюється за стабільність і в самій Ефіопії, яку можна назвати крихкою з огляду на загрозу міжетнічних конфліктів.
Обов’язки прем’єр–міністра Ефіопії, згідно з Конституцією (також ухваленою за правління Зенаві), тимчасово виконуватиме віце–прем’єр, міністр закордонних справ Хайле Маріама Дезалейна.
Упродовж кількох днів Ефіопія втратила і державного, й духовного лідера — в Аддис–Абебі після тривалої хвороби помер 76–річний предстоятель Ефіопської православної церкви, п’ятий Патріарх Абіссинський, Католикос Абуна Павел. Саме завдяки йому Ефіопська церква 2007 року нарешті примирилася з єгипетською Коптською після конфлікту, який тривав 40 років.