ТАКИ ПРЕЗИДЕНТ

0
503

Конституційний суд Румунії визнав референдум щодо відставки президента Траяна Басеску таким, що не відбувся, оскільки явка становила лише 46% замість необхідних 50. Отже, всі питання знято — Басеску, термін повноважень якого вичерпується у 2014 році, залишається президентом попри те, що парламент оголосив йому імпічмент. Але, за румунським законодавством, це рішення мав підтвердити народ. Басеску закликав своїх прихильників просто не приходити на референдум, хоча близько 20% тих, хто взяв у ньому участь, все ж висловилися проти відставки президента. Хоча його популярність різко впала після того, як Басеску почав впроваджувати заходи жорсткої економії, яких вимагають від Румунії міжнародні кредитори.
Головний запеклий опонент Басеску — прем’єр–міністр Віктор Понта — заявив, що, хоч і поважає рішення Конституційного суду, від подальшої виснажливої для країни боротьби з президентом не відмовиться. Правляча коаліція під його керівництвом тепер висловлює сумнів щодо списків виборців, які використовувалися на референдумі — мовляв, у них було внесено прізвища осіб, які виїхали за кордон або померли. На думку депутатів, якщо викреслити зі списків «мертві душі», тоді вдасться набрати необхідний для визнання дійсними результатів референдуму кворум. Тим часом міністр внутрішніх справ Румунії Іоан Рус, який незадовго до референдуму підтвердив правильність списків, подав у відставку. При цьому він повідомив, що перед голосуванням на нього чинили тиск: одні сили домагалися зробити списки виборців довшими, інші наполягали на їх скороченні.
Протистояння між соціал–демократом Віктором Понтою та консервативним президентом Басеску в Румунії триває вже не один тиждень. Дії кабінету міністрів, спрямовані на відставку глави держави, викликали різку критику з боку Євросоюзу. А особливо критичною була реакція ЄС на рішення уряду, яке обмежувало права Конституційного суду. У Брюсселі цей крок розцінили як порушення принципів правової держави, і Понті довелося його відкликати. Конфлікт виник у Румунії у той час, коли вона перебуває на завершальній стадії домовленості з Міжнародним валютним фондом про отримання фінансової допомоги.