У ФРАНЦІЇ «РОЗКУРКУЛЮЮТЬ» БАГАТІЇВ

0
579

Найбагатша людина Франції Бернар Арно подав у суд на газету Liberation, яка на першій шпальті обізвала його дурнем. Видання відреагувало на намір багатія змінити французький паспорт на бельгійський. Зробити це Арно захотів через намір президента Франсуа Олланда ввести 75-відсотковий податок на доходи осіб, які заробляють понад мільйон євро на рік. Статки 63-річного Арно – 43 млрд. євро, він заробляє щороку близько 11 млн. євро. З яких, схоже, не хоче віддавати державі 8 мільйонів…

КЕМЕРОН ОБІЦЯЄ ФРАНЦУЗЬКИМ БАГАТІЯМ «ЧЕРВОНУ ДОРІЖКУ»

Бернар Арно – найбагатша людина Європи і «косметичний король» Старого світу. Його бізнес-імперії належать такі парфумерні бренди, як Christian Dior, Givenchy, Bulgari. Рішення Арно переїхати до Бельгії оприлюднили після того, як мільярдер поговорив на підвищених тонах з французьким прем’єром. Багато хто у Франції назвав рішення бізнесмена переїхати до Бельгії непатріотичним, аморальним і навіть зрадою…
Олланд спробував заспокоїти, що багатії платитимуть 75% податку тільки два роки, але, схоже, вже пізно. Змінити паспорт, крім Арно, планують також багаті французькі зірки і спортсмени.
Суперподаток для багатіїв мають затвердити найближчими днями, коли розглядатимуть проект бюджету на наступний рік. А сам податок платитимуть вже з 2013-го. За даними французьких ЗМІ, крапка в питанні податку не поставлена: пільги на сплату податків можуть отримати спортсмени та заслужені особи, а фінальна податкова ставка може бути вже не 75%, а 67%… На тлі ініціативи з податком рейтинг Олланда вже впав нижче 50%.
У Франції заговорили про можливий масовий відтік з країни багатіїв. Їх чекають із відкритими обіймами сусіди. Про готовність «розстелити червону доріжку» для багатих французів заявив британський прем’єр Девід Кемерон. А в сусідній Бельгії і поготів немає податку на багатство…

ВТЕЧУТЬ 45 ТИСЯЧ БАГАТІЇВ?

У французькій пресі заговорили, що в чергу на отримання громадянства Бельгії нібито готові стати 45 тис. французів. Інші кажуть, що цифра буде в десять разів меншою. Отримати бельгійське підданство можна за умови проживання в королівстві протягом трьох років. Але випадок з Арно може стати винятком, адже він вклав чималі кошти в економіку Бельгії. Будинок під Брюсселем 63-річний Арно вже має.

ЯК ЗАЛАТАТИ ДІРУ У 33 МІЛЬЯРДИ ЄВРО?

Франсуа Олланд вважає, що податок для багатіїв – це радше «символічний» крок. Адже, мовляв, йдеться лише про кілька тисяч осіб. Для латання дірок у державному бюджеті Олланду потрібно… 33 млрд. євро. У своєму останньому телеінтерв’ю Олланд пояснив, що з 2013 року французам доведеться заплатити податків на 10 млрд. євро більше. Ще 10 млрд. євро держава планує отримати за рахунок економії, аби наступного року скоротити дефіцит бюджету з нинішніх 4,5% до 3%.
Французька економіка у першому півріччі показала нульове зростання. Грошей до скарбниці другого «локомотива» ЄС, крім жорстких заходів, взяти ніде. Зазіхнули навіть на святе для охочого посидіти за келихом вина француза: хочуть підвищити акцизи на тютюн і алкоголь! Зростуть ціни й на солодкі газовані напої.
Арно вважається близьким до екс-президента Ніколя Саркозі. Він займає четверте місце в списку найбагатших людей світу, за рейтингом Forbes. Після перемоги президента-соціаліста Франсуа Міттерана у 1981 році він на три роки переїхав жити до США. «Зовсім не очевидно, що рішення Арно пов’язане з тими фіскальними заходами, які планує ввести уряд. Але, можливо, він вирішив надіслати сигнал владі, хоча сам ще не має потреби покидати Францію. Це перша версія. Друга – вихідцю з Франції складно домогтися статусу фіскального резидента в Монако. Бельгійцеві – легше. У випадку з Арно, можливо, його справжнім мотивом є бажання пробратися через Бельгію у Монако, де податкова політика ще ліберальніша, ніж бельгійська», – каже директор Паризької вищої школи соціальних наук Жак Сапір.
Ігор ТИМОЦЬ