З НАСТУПНОГО РОКУ В ОБІГ УВІЙДУТЬ НОВІ БАНКНОТИ ЄВРО

0
229

У єдиної європейської валюти зараз не найкращі часи. Та попри апокаліптичні прогнози про його швидку смерть, які лунають уже кілька років, євро й досі тримається на міжнародному фінансовому ринку досить упевнено. На початку 2012–го воно відзначило 10–річний ювілей свого перебування в обігу і, «подорослішавши», планує оновитися. Як повідомив наприкінці минулого тижня у Франкфурті–на–Майні голова Європейського центробанку Маріо Драгі, у травні наступного року в обіг почнуть впроваджувати нові євробанкноти. Першими оновлять свій вигляд купюри номіналом 5 євро. Ще через рік зміниться 10–єврова банкнота і так далі. Тобто триватиме цей процес щонайменше сім років — саме стільки на даний момент існує номіналів євробанкнот. Купюри попереднього, чинного на даний момент зразка ходитимуть паралельно з новими — центробанки країн єврозони поступово вилучатимуть їх з обігу.
Зовні оновлені євро не надто відрізнятимуться від старих — барви й мотиви зображень залишаться майже такими самими, повідомляє «Німецька хвиля». Головні новації торкнуться водяних знаків та голограми — на них з’явиться зображення грецької міфологічної богині Європи. Крім того, номінал банкноти, тобто цифри на голограмі, переливатимуться кольорами від смарагдово–зеленого до насиченого синього. Раніше багато хто припускав, що на нових купюрах, з огляду на те, що до вступу в єврозону готується Болгарія, з’явиться кириличний напис «євро» (на купюрах чинного зразка він є лише латиницею та грецьким шрифтом). Але такі зміни поки що не плануються. Зразки нових купюр Європейський центробанк продемонструє в січні 2013 року.
ЄЦБ пояснив своє рішення оновити євро бажанням зробити єдину європейську валюту більш захищеною від фальшивомонетників. Мовляв, євро в обігу вже понад десять років, тому багато купюр зносилося, та й фальшивомонетники добре пристосувалися до старих банкнот. Але критиків такі аргументи не задовольняють. Вони переконані, що справжніх фахівців фальшивомонетного «бізнесу» нові голограми не зупинять. До того ж євро і без того підробляють надзвичайно рідко — скажімо, у 2011 році частка фальшивих євро на ринку становила 0,004%. За цією статистикою, наприклад, громадянин ФРН має шанс потримати в руках фальшиву єврокупюру лише раз на дві тисячі років. Тож багато хто вважає такий крок ЄЦБ надто дорогим задоволенням у той час, коли єврозона потерпає від боргової кризи.
Єдиною європейською валютою користуються 330 мільйонів осіб у 17 країнах єврозони та ще кількох країнах з–за меж ЄС, які отримали на те окремий дозвіл, зокрема в Чорногорії та Андоррі.