СТОЛИЦІ ПРИКАРПАТТЯ – 350!

0
440

Івано-Франківськ повнився святом, відзначаючи травневими днями 350-річчя з дня свого заснування. У вітальній телеграмі Прем’єр-міністр України Микола Азаров наголосив, що сьогодні місто — одне з найкращих за благоустроєм та за рівнем комфортності проживання, і це підтверджено відповідним дипломом КМУ. Також воно стало одним із небагатьох міст в Україні, що отримало дві почесні відзнаки Парламентської асамблеї Ради Європи (Європейський диплом та Почесний прапор Європи).
Міський голова Івано-Франківська наголосив на унікальності події, котра, безсумнівно, ввійде в історію міста, — екуменічній молитві — та урочисто оголосив про відкриття святкування 350-ліття Франкового міста. і  переповнена площа різноголосо заспівала Державний Гимн України…
Однією з центральних подій ювілейних урочистостей став спільний подячний молебень до Пресвятої Богородиці, проведений (вперше в історії міста) главами трьох українських церков. Їх предстоятелі, як годиться, приїхали з подарунками. Глава УПЦ КП Філарет вручив міському голові Віктору Анушкевичусу орден святого рівноапостольного князя Володимира. Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) подарував міській громаді хоругву Пречистої Діви Марії, а глава УАПЦ Мефодій — ікону святого Юрія Переможця й такий же орден — меру Івано-Франківська. Загалом на адресу Віктора Анушкевичуса звучало у ці дні особливо багато вдячних слів.
«Коли Потоцький на території села Заболоття будував фортецю, він і гадки не мав, що військова фортеця згодом перетвориться на красень-місто, яке справедливо можна назвати одним із найкращих міст в Україні. Я не маю сумніву, що пройде якийсь десяток літ, і місто Івано-Франківськ ввійде до числа найкращих міст Європи», — сказав голова ОДА М. Вишиванюк та зачитав привітання від Президента України В. Януковича.
Голова Івано-Франківської обласної ради О. Сич оголосив, що на найближчій сесії обласної ради відбудеться передача будівлі ратуші у власність громаді міста Івано-Франківська. «Усе тут дихає історією — мури, бруківка, ця ратуша — історією творення української нації, історією визвольних змагань, історією державного будівництва в ХХ та ХХI століттях, історією високої культури, мистецтва, духовностіѕ Найголовніше, очевидно, щоб ми були продовжувачами тієї історії, бо історія не лише возвеличує, історія зобов’язує», — зазначив Олександр Сич, подякувавши главам Церков за духовне подвижництво і провідництво.
Після офіційних урочистостей гостей і городян пригостили традиційним іменинним тортом.  З нагоди ювілею рідного міста підприємство «Перлина», котре роками пригощає івано-франківців святковим тортом, виготовило солодке кулінарне диво вагою 350 кг. Як зізналася директор підприємства Дарія Дзюба, весь торт навіть не вдалося викласти на столи, бо він мав 12 метрів. Пекли солодке десять днів, а на оздоблення пішло два дні. Загалом кондитери використали понад 1400 яєць, 88 кг цукру, 38 кг борошна, 52 кг масла, 8 кг шоколадної глазурі. «Торт складається з наших найсмачніших тортів: «Франківчанка», «Бджілка»,  «Гуцулочка». Ми вибрали десять різних найкращих найменувань наших виробів, щоб як жителі, так і гості міста скуштували з задоволенням», — розповіла п. Дарія.
Звичайно ж, місто відзначило свій ювілей відкриттям нових, потрібних городянам об’єктів. Зокрема завершилась реставрація бастіону Станіславівської фортеці, роботи над яким розпочалися ще 6 років тому під консультацією спеціалістів з Австрії. Під час реконструкції вдалося зберегти залишки фортифікаційних споруд, створення яких датується початком 17 століття, тож нині бастіон має всі передумови стати туристичною родзинкою Прикарпатського краю.
Головна ж гордість міста — його жителі. Багато хто з них може відшукати себе на великому мозаїчному полотні розміром 3х6 м, що демонструвалося на центральній площі. Своєрідна вітальна листівка сформована з фотографій франківчан. На відстані ж вони складаються в зображення міської Ратуші — пам’ятки архітектури, що стала візитівкою столиці Прикарпаття.
Гадаю, місто ще довго не покидатиме атмосфера свята.  Однак найбільш цікаво спостерігати, як змінюється не лише місто, а й самі люди, і як оцінюють ті зміни гості прикарпатського краю.  Нагадаємо нашим читачам, що Івано-Франківськ сьогодні є одним із небагатьох міст України, котре удостоєне двох найбільших відзнак Парламентської асамблеї Ради Європи — Диплома та Почесного прапора Європи. Вони засвідчують визнання заслуг громади міста у налагодженні європейських контактів і прийнятті європейських гуманітарних цінностей. Маємо надію, що свідчення нашої європейськості буде щораз помітнішим.
Станіслав ГАЛИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»