УДАР по кнопкодавах

0
314

 

Роботу Ради заблоковано: опозиція вимагає особистого голосування, деякі депутати залишилися ночувати у ВР

Урочисте відкриття другої сесії пленарного засідання Верховної Ради було заплановано на 10:00 вівторка, проте до кінця робочого дня парламент так і не зміг почати роботу. Невідомо, чи працюватимуть законодавці взагалі у найближчий тиждень…

Вимагаючи особистого голосування, опозиція вранці «намертво» заблокувала стільцями вхідні двері, парламентську президію і трибуну. З 9:30 «УДАРівці», вдягнені у червоні светри з написами «Голосуємо особисто», прикрашали президію банерами проти кнопкодавів. Поруч, радісно фотографуючись, «БЮТівці» з синьо–жовтими стрічками на передпліччях розвішували плакати «Кнопкодави — геть із Ради». Це гасло, до речі, виконали тут же: «свободівці» знову виштовхали з зали «тушок» — Олександра та Андрія Табалових.

Зрозумівши, що почати роботу неможливо, лідери фракцій зібралися на нараду в кабінеті спікера Рибака. «Представники провладних фракцій просять дати їм хоча б можливість відкрити другу сесію і затвердити календарний план роботи, — повідомив відтак журналістам «БЮТівець» Микола Томенко. — Але наша позиція незмінна. Нову сесію потрібно почати з чистого аркуша, тому розблокування трибуни можливе тільки в разі запуску системи персонального голосування». Опозиція вимагала для контролю за персональним голосуванням запустити в дію електронну систему «Рада–3». Проте провладні фракції запевняли: у тій системі «і дроти давно прогнили», а взагалі — треба впроваджувати більш модерну систему «Рада–4», а це займе часу… аж до осені. Як розповів «БЮТівець» Андрій Павловський, спікер принципово не хоче підписувати відповідне розпорядження, пропонуючи прийняти додатковий закон для проведення тестування системи «Рада–3». «А що тестувати? Система працює», — запевнив нардеп.

Ситуація вочевидь зайшла в глухий кут. «Регіонали» та комуністи почали потроху залишати залу. Невдовзі пішов і хор ім. Верьовки, якому так і не вдалося у вівторок виконати Державний гімн.

Опозиція має консолідовану позицію, яку на брифінгу у ВР озвучив лідер «Свободи» Олег Тягнибок: «Ми будемо стояти не тільки до кінця тижня, а до «побєдного» кінця — до того часу, поки влада не включить систему «Рада–3». «Наша мета — досягти завчасного персонального голосування. Якщо в процесі ситуація дійде до конституційних 30 днів і розпуску парламенту — значить, так має бути», — додав він. Утім не всі погоджуються з такою ультимативною вимогою. За словами Арсенія Яценюка, вони зроблять подання до Конституційного Суду щодо неконституційності законопроектів, які новий парламент прийняв із порушенням Конституції.

По обіді було ухвалено радикальне рішення — залишитися в Раді ночувати. На це пішов десяток чоловіків iз фракції «УДАР». Вони припускають, що «регіонали» можуть почати «свою» сесію і без опозиції проводити нічні засідання парламенту. «З рядів ПР лунають заяви: Єфремов говорить про можливість працювати в комітетах у середу, Макеєнко — про можливість сесійного засідання», — пояснила у «Фейсбук» депутатка від фракції Кличка Ірина Геращенко. Вона зазначила, що депутати з «УДАРу» вирішили влаштувати нічне чергування у сесійній залі. До переможного кінця?…

А тим часом Партія регіонів запропонувала опозиція підписати меморандум про взаємопорозуміння і подальшу роботу в стінах Верховної Ради. Про це у середу розповів на спільному брифінгу опозиційних лідерів голова фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк.

“Це дуже цікава пропозиція – в сотий раз підписати меморандум про необхідність виконання української Конституції”, – сказав він.

За словами Яценюка, на засіданні спікера парламенту регіонали також наголошували на необхідності застосування досвіду парламенту інших країн, а також на впровадженні нової системи для голосування.

Однак Яценюк нагадав, що на розробку нової системи необхідно додатково виділити 15 мільйонів гривень, а також пригадав досвід Конгресу США та британського парламенту, де депутати взагалі не мають електронної системи для голосування і голосують шляхом виходу в різні двері залу.

“Я думаю, що треба привести парламентарів з західних демократій до Партії регіонів, щоб партія регіонів відкрила їм секрет, як провести персональну кнопку в особисте помешкання Чечетова, щоб він навіть з дому не виходив на роботу”, – сказав Яценюк.

У свою чергу лідер фракції “УДАР” Віталій Кличко додав, що опозиція розгляне тези, запропоновані в меморандумі, і висловить свою думку з цього приводу на наступному засіданні лідерів депутатських фракцій у спікера Володимира Рибака у четвер.

Анна ДАНИЛЕНКО