Лише на одній вулиці мешкає 105 дітей

0
736

Проців, що в Бориспільському районі, сміливо можна назвати селом майбутнього, селом європейського зразка. Люди тут упевнені в завтрашньому дні. 33 роки служить місцевій громаді Любов Чешко.
 КЛУМБИ «ТЯГНУТЬ» НА РЕКОРД
Коли говориш «Проців», чомусь одразу хочеться додати – «Чешко»… Уже понад три десятки років керує селом Любов Чешко. Під час її головування колись неперспективні Проців, Сальків, Софіївка перетворилися на зразкові населені пункти. Лідер громади вважає, що в цьому не лише її заслуга.
– Відродити Проців мені вдалося, тому що поруч зі мною чудова команда однодумців, депутатів сільської ради,– розповідає Любов Іванівна. – Ми давно взяли собі за правило – довіру потрібно щодня підтверджувати працею.
Ось дехто заздрить, що Проців – чистий, охайний. Можливо, Чешко має якісь, особливі, секрети успіху? Утім, усе – на поверхні… Для кожного мешканця Процева село – власний дім. Перш за все, сільські депутати демонструють приклад. Вони не цураються жодної чорнової роботи.
– Усі наші гості завжди захоплюються мальовничим сквером у центрі села, – продовжує Любов Іванівна. – Там був пустир, на якому люди не встигали бур’яни викошувати. Якось провели тут з депутатами «виїзну сесію» – усе скопали, посадили дерева, зробили клумби, а згодом лавочки замовили, фонтан і мозаїчне панно.
Загалом у селі 29 клумб: цей факт «тягне», мабуть, не лише на український, а й на світовий рекорд. За кожну хтось відповідає – депутат чи громадський активіст. Порядок і краса не впадуть «зі стелі», кажуть у Процеві.
Є тут і добра традиція, що вже спрацьовує стовідсотково – на День села вшановувати господарів зразкових садиб. Подумалося, чи не тому за Процевом міцно закріпилася слава кращого населеного пункту Бориспільщини?!
80 ГЕКТАРІВ ДЛЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОТРЕБ
– Ми намагаємося нікого не обійти увагою – ні ветеранів, ні молодь,– розповідає про ще один важливий напрям у роботі Любов Іванівна. – І якщо для ветеранів головне – відчувати, що про них не забули, що їм допомагають, то юнаків і дівчат цікавить перспектива.
П’ять років тому депутати сільради ухвалили генеральний план розвитку села, згідно з яким 80 гектарів віддали під забудову сучасними об’єктами соціальної інфраструктури, багатоповерховими будинками. Схеми, макети, креслення згодом «ожили», і сьогодні тут – нові житлові масиви. Уявіть собі: лише на одній вулиці – 105 дітей! Завдяки підтримці губернатора Анатолія Присяжнюка, який неодноразово відвідував Проців, тут зводяться котеджі для багатодітних родин, будинки сімейного типу.
Школа, клуб із літньою естрадою, з десяток яскраво оформлених дитячих майданчиків, новий садок, соціальне житло – все це свідчить про те, що тут можна фіксувати ще один районний чи обласний рекорд із новобудов.
– Цікаво, а чим Проців приваблює молодь?
– Насамперед надаємо житло багатодітним родинам, молодим фахівцям, – пояснює Любов Чешко. У Софіївці вже справили новосілля чотири багатодітні родини, які виховують від трьох до п’яти дітей. Від сільської влади вони одержали будинки площею 150 квадратних метрів і по 10 соток землі для ведення господарства. Новий дім чекає цими днями на соціальних працівників: 16 новоселів ось-ось відзначать входини. Саме в таких фахівцях є потреба, тому сільська рада запрошує молоді сім’ї з дітьми на роботу, забезпечуючи житлом.
Словом, Проців розбудовується й розквітає всупереч невдалим прогнозам «експертів» про неперспективність сіл.
ЯК ГОДИННИКОВИЙ МЕХАНІЗМ
Сільська рада має ще один готовий рецепт, який допоможе іншим селам не жевріти, а повноцінно розвиватися: потрібно надавати земельні ділянки тим, хто вирішив тут поселитися. Але це повинно бути не дачні шість соток, а гарні «шматки» землі для того, щоб сім’я вирощувала і картоплю, і помідори, і сад змогла закласти…
Ще один штрих до сьогодення Процева. Село має гарне транспортне сполучення зі столицею – маршрутки здійснюють понад двадцять рейсів. Дороги заасфальтовані (29 кілометрів автошляхів із твердим покриттям, із них відрізок довжиною 22 кілометри освітлюється). Навіть деякі міста можуть позаздрити…
Ініціатор, режиссер і сценарист із розвитку села – так кажуть про Любов Чешко. Ось дещо про «режисуру»: написала розпорядок на завтра, долучила громаду – і вже все крутиться як годинниковий механізм.
– Складається враження, що все у вашому житті рівно й гладко. Ви улюблениця долі?
– На долю скаржитися не буду, але було в моєму житті всякого. Мудра жінка, яку називаю другою мамою, Катерина Джима, колись мене навчала: «У твоїй душі не повинно бути жодного куточка для злості». Ось цією мудрістю й керуюся. Переконалася, що потрібно сіяти добро в душах людських, тоді воно до тебе повернеться.
– Ви постійно в роботі, а на особисте життя часу не бракує?
– Моє життя – це мій Проців. Це моя любов.
З ІСТОРИЧНИХ ДЖЕРЕЛ
Назва Проців, на думку дослідників, пішла від імені одного з перших поселенців – Проць, Прохор. Село розташоване на місці, де знайдено кілька давніх поселень, що належать до різних історичних епох. У районі Процева та сусідньої Софіївки досліджувалося поселення Трипільської культури (IV-ІІІ тис. до н.е.). За2,5 км на північний захід від села, у Процівському лісі, розташоване давньоруське городище XII-XIII ст. На околицях Процева трапляються знахідки уламків посуду чорноліської культури.
Вікторія ЛЯХОВЕЦЬ,
Київська область
Фото Володимира ДАВИДЕНКА

ДОСЬЄ
Любов Іванівна Чешко народилася в селі Дорогинка Ічнянського району Чернігівської області. Закінчила з відзнакою школу та вступила до Прилуцького педагогічного училища. Після завершення навчання поїхала працювати за направленням у школу с. Проців. Згодом закінчила історичний факультет Київського педагогічного інституту імені М. Горького. Працювала вчителькою, а потім директором школи. Із 980 року й до цього часу – Процівський сільський голова. Неодноразово обиралася депутатом районної та обласної ради.