Територія Свободи і Надії

0
285

Вже тиждень поспіль у центрі столиці панує нехай і крихке, а все ж перемир’я. Хоч при цьому жодної позиції протиборчими сторонами не здано: протестувальники так самовартують барикади, а силовики продовжують охороняти від народу урядовий квартал. Хіба що бійці МВС, котрі отаборились угорі на вулиці Грушевського, час од часу поливали її схил водою, щоб утворилась ковзанка аж до зведених на початку вулиці барикад. Натомість майданівці невпинно довбали кайлами намерзлий лід. Відколоті брили складали у мішки і зав’язували їх. На морозі (а минулих вихідних температура вдень сягала мінус 13, уночі — мінус 23 градусів) це найкращий підручний матеріал для барикад — цих «форпостів Свободи і Надії», як написано на гаслі, що майорить на одній, що коло верхнього виходу з метро «Хрещатик».
Саме з огляду на сильний мороз було вирішено провести в неділю о 13.00 на майдані Незалежності не традиційне Всенародне віче (останній раз, нагадаю, воно відбулося в Києві 19 січня, тоді активісти Автомайдану вимагали від лідерів опозиції назвати єдиного лідера спротиву), а скликати Інформаційний мітинг щодо результатів щорічної Мюнхенської конференції з безпеки, поточних вимог народу до влади та завдань руху опору.
Принагідно в соціальних мережах було оголошено про те, що для обігріву протестувальників на Євромайдані не вистачає дров. Тож призначеного дня десь ополудні можна було спостерігати щільний потік людей у напрямку головної площі столиці. Всі — не з порожніми руками. Багато хто ніс в’язанки дров, куплені в супермаркеті, припасені в господарстві дошки та полінця, дехто прихопив розламані стільці та табуретки, дерев’яні бильця від крісел…
Перед початком зібрання на майдані Незалежності відбувся загальний молебень з участю представників різних церков за загиблими під час протистоянь у столиці. Потім на сцену почали підніматися лідери опозиції і ті, хто хотів виступити. Слово по черзі брали звільнений нещодавно з-під варти керівник телевізійного «Дорожнього контролю» Андрій Дзиндзя (він понад місяць провів у СІЗО після сутичок на Банковій 1 грудня), співорганізатор Автомайдану Сергій Поярков, екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко (його виступ, гаряче схвалений учасниками мітингу, подається у сьогоднішньому номері газети) та депутати від опозиції.
Так, керівник «УДАРу» Віталій Кличко оголосив, що цього тижня опозиція вимагатиме в парламенті перегляду закону про амністію учасників протесту — безумовного звільнення всіх заручників. При цьому «ударівець» закликав формувати загони самооборони для захисту вулиць від «тітушків» та бандитів. «Європейські і американські політики шоковані тим, що відбувається в Україні. І до режиму Януковича довіри ні в кого нема», — наголосив на міжнародній підтримці протестів Віталій Кличко.
Петро Порошенко повідомив, що у вівторок (тобто вже сьогодні. — Ред.) в Україну приїде Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та безпеки Кетрін Ештон. «Чому саме у вівторок? Бо відкривається сесія Ради й ми маємо повернути Конституцію 2004 року та забрати неналежні повноваження у тих, хто дає накази нищити Україну», — заявив Петро Порошенко. За його словами, впродовж середи та четверга у Страсбурзі буде сформовано незалежну комісію під егідою Ради Європи для встановлення фактів знущання над людьми в Україні.
Керівник фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк розповів про ситуацію із затриманими учасниками протестів. Останніми днями із в’язниць вийшли 122 протестувальники, ще 116 перебувають за ґратами. Політик повідомив, що західні партнери готові фінансово допомогти українському народу. Але для цього не повинно бути в країні президента з диктаторськими повноваженнями. «Тому український парламент має змінити конституцію», — анонсував план дій на цей парламентський тиждень Арсеній Яценюк. І вкотре закликав депутатів із Партії регіонів полишати фракцію та проголосувати за повернення до Конституції-2004.
Лідер «Свободи» Олег Тягнибок оприлюднив вимоги щодо кадрових змін в уряді. «Відставки уряду Миколи Азарова не достатньо, бо відкритим залишається питання недопущення на посади в Кабміні недоброчесних політиків», — зазначив він.
Несподіванкою стало те, що зі сцени Євромайдану протестувальників підтримав депутат із фракції Партії регіонів Віталій Грушевський, обраний у 101-му окрузі Кіровоградської області. Він подякував Майдану за мужність. «Якщо Партія регіонів уважає, що я чиню неправильно, то хай виключає мене зі своїх лав», — заявив Грушевський.
…Загалом того дня у центрі столиці на Інформаційний мітинг під жовто-блакитними державними стягами зібралося кількадесят тисяч громадян. Причому присутні не тільки стояли і слухали промовців на головній трибуні-сцені. Багато хто пішов на вулицю Грушевського — до символічних скорботних місць, де день і ніч горять свічки коло портретів загиблих у протистоянні із силовиками захисників демократичних свобод нашого народу. Люди хвилиною мовчання вшановували пам’ять убитих…
Акції протесту в Києві тривають уже понад два місяці — з 21 листопада 2013 року. І цей Інформаційний мітинг учергове засвідчив: Євромайдан живе, народ не скорений і налаштований рішуче відстоювати свої вимоги.
Олена КОЩЕНКО