Вчинено напад на храм Київського Патріархату в Криму

0
346

1 червня 2014 р. о 8 годині ранку в с. Перевальне у Криму до храму Покрова Пресвятої Богородиці УПЦ Київського Патріархату, виламавши двері, вдерлася група озброєних осіб кримінальної зовнішності, які була наряджені, як козаки. Вони потрощили внутрішнє облаштування храму та зайняли його, не допустивши настоятеля протоієрея Івана Катькала до звершення служби. Коли прибув священик, погромники з лайкою напали на нього, розбили автомобіль. На захист свого пастиря виступили парафіяни, які також постраждали від побиття нападниками. Зокрема побої отримала вагітна жінка та дочка отця Івана, хвора на церебральний параліч.
На всі звернення до російської поліції в Криму спочатку не було жодної відповіді. Лише через три години прибули поліцейські, які, однак, стали на сторону нападаючих. Як бандити-«козаки», так і поліцейські пояснювали свої дії тим, що «Київський Патріархат веде антиросійську діяльність і таким не місце у російському Криму».
На звернення керуючого єпархією архиєпископа Климента російська влада Криму досі не відреагувала.
Очевидно, що напад на Покровський храм у с. Перевальне є спланованою акцією. Адже напередодні, у суботу ввечері, до отця Івана Катькала додому приїздив священик Московського патріархату і вимагав добровільно «звільнити» храм, заявивши: «Це твої останні дні в Криму».
Також за останні дні у Криму безслідно зникли три активісти української громади. Всі ці події викликають велике занепокоєння і побоювання, що невдовзі подібні погроми та захоплення можуть статися й у інших кримських храмах УПЦ КП.
У зв’язку з цим Прес-центр Київської Патріархії висловлює рішучий протест проти насильницьких дій, вчинених проти храму, духовенства і віруючих Київського Патріархату в с. Перевальне АР Крим. Ми вимагаємо від російської влади в Криму покласти край утискам православних українських віруючих, а відповідальних осіб з числа нападників та поліцейських, які їм сприяють, притягнути до відповідальності.
Також висловлюємо протест проти тиску на громади Київського Патріархату з боку духовенства Московського Патріархату. Враховуючи, що Кримська єпархія знаходиться у складі УПЦ Московського Патріархату, очікуємо, що керівництво цієї Церкви засудить такі дії своїх представників і вживатиме заходів для недопущення повторення подібного у майбутньому.
Просимо піднести молитви за вірних Київського Патріархату в Криму, які зазнають утисків і гоніння.
***
Станом на вечір 2 червня 2014 р. Покровський храм у с. Перевальному Сімферопольського району АР Крим, який зранку в неділю, 1 червня, був захоплений рядженими «козаками», залишається недоступним для священика і віруючих УПЦ Київського Патріархату.
Двері у храм виламані, внутрішнє облаштування частково потрощене. Раніше до храму можна було потрапити без необхідності проходити через військовий контроль (поруч розташована військова частина, яку були вимушені полишити українські війська). Зараз пост контролю перенесений так, що прохід відбувається повз нього.
В неділю після вчиненого погрому нападники полишили територію храму. Сталося це після того, як до храму під’їхав автомобіль, в якому свідки бачили помічника настоятеля місцевої громади Московського Патріархату. Нападники скупчилися біля машини і звідти отримували кошти – очевидно, це було платнею за виконане завдання.
Настоятель парафії Київського Патріархату протоієрей Іван Катькало заявив, що він не збирається полишати свою громаду і Крим. Навпаки, в цю ж неділю у кафедральному храмі УПЦ КП в Сімферополі архиєпископ Климент рукоположив на священика племінника о. Івана – диякона Івана Катькала, який буде допомагати у служінні. «Те, що відбулося – відвертий бандитизм, – каже отець Іван. – Якщо хтось вважає, що наше перебування тут є незаконним – нехай звертається до суду, і нехай за законом вирішується. А так робити, виламувати двері, вдиратися в храм, погрожувати і бити віруючих – це беззаконня і бандитизм».
Архиєпископ Климент також повідомив, що після тривалих спроб достукатися до діючої в Криму російської влади нарешті йому повідомлено, що у вівторок, 3 червня, його приймуть. Темами для обговорення будуть не лише ситуація навколо Покровського храму в с. Перевальне, але і збільшення у 600 000 разів ставки оренди за приміщення у Сімферополі, де розташований кафедральний собор Київського Патріархату, та поновлення тиску на громаду в Євпаторії, яка будує храм і де раніше вже було вчинено підпал.
Варто також відзначити, що деякі російські ЗМІ у звичній для них тепер брехливий спосіб, повністю перекрутили картину подій. Вони розповіли, що нібито священик Київського Патріархату за кошти Церкви найняв погромників, щоби інсценувати напад і дати привід прихильникам Київського Патріархату в Україні нападати на храми Московського Патріархату.
Якщо це так, то виникає питання – чому російська поліція вперто протягом трьох годин відмовлялася виїжджати на місце подій, а прибувши – відверто стала на сторону нападників і лише під тиском місцевих мешканців погодилася скласти документ про факт злочину? Чому напередодні до отця Івана з погрозами приходив священик Московського Патріархату, а в день нападу бачили, як представник парафії Московського Патріархату передавав нападникам гроші?
Ми стежимо за подіями та будемо повідомляти про розвиток ситуації.
Прес-центр Київської Патріархії