Герої не вмирають

0
385

Рік тому режим Януковича скоїв кривавий злочин проти українського народу. Здається, наче все те було вчора — але ж ні, спливло вже 12 місяців від 20 лютого — дня, коли кров синів України на Майдані проливалася рікою. Небесна сотня — так нарекли загиблих за волю Батьківщини. Всі три дні, включаючи й вихідні, в столиці відбувалися заходи на пошанування пам’яті героїв.
Вулиця Інститутська, частина якої тепер носить назву Алеї героїв Небесної сотні, — особливе місце в історії Революції гідності. Саме там 20 лютого минулого року відбулися масові розстріли активістів. У п’ятницю від самого ранку на ній почали збиратися кияни і приїжджі. На місці кривавих подій — портрети загиблих, біля них — лампадки і безперервний потік людей із квітами. Вулицю Грушевського, гарячу точку протистояння, теж не оминули. Хоч там не було заплановано офіційних заходів, уже о дев’ятій ранку неподалік Українського дому зібрався народ з усіх куточків країни. Прибуло й багато іноземців, зокрема, з Білорусі та Польщі, громадяни яких брали участь у Революції гідності.
Активісти влаштували символічну акцію: з папірцями зі знаками запитання вони пройшли ходою від Адміністрації Президента до Верховної Ради. Далі до Міністерства внутрішніх справ і звідти до Генеральної прокуратури, залишаючи біля кожної будівлі по аркушу — щоби влада не забувала про обіцянки, дані народу.
Головні урочистості відбулися ввечері, зокрема й за участі членів сімей загиблих героїв Небесної сотні. Заходи безпеки були безпрецедентні — порядок охороняли кілька тисяч міліціонерів. Територія майдану Незалежності з боку Стели незалежності була огороджена, люди попередньо проходили крізь рамки металодетекторів. Таку новацію сприйняли неоднозначно — багато хто стверджував, що це, мовляв, «не по-майданівськи». Однак навряд чи це зайве, враховуючи події на сході, активну діяльність п’ятої колони і провокаторів.
До початку офіційної церемонії зібралося кількадесят тисяч людей. Прибув Президент Петро Порошенко з дружиною та Голова ВР Володимир Гройсман. «Небесна сотня надихнула українців боротися проти російської агресії. Я впевнений, наша країна житиме в мирі, і станеться це завдяки нашим ангелам-хранителям, героям», — заявив Порошенко. Багатотисячна юрба скандувала «Слава Україні!». Наприкінці виступу Президент разом із сином загиблого героя Небесної сотні увімкнув світлову інсталяцію — встановлені на місцях загибелі активістів прожектори. Яскраві промені світла, що линуть до неба, пронизуючи нічну темряву, символізували невмирущість душ тих, хто поклав своє життя за краще майбутнє Батьківщини. Хор і оркестр разом із присутніми виконали Гімн України, люди скандували: «Герої не вмирають!». Пролунав «Реквієм» Моцарта, а завершились скорботні врочистості виконанням «Пливе кача», яка стала скорботною піснею за тими, хто служить тепер у Небесній сотні. Її зі сцени заспівав львівський гурт «Піккардійська терція».
Лунала ця пісня із гучномовців над Майданом і в суботу. Діти заздалегідь прикрасили дерева поблизу площі паперовими янголами. Найяскравіша подія того дня — виступ піаніста-«екстреміста» Богдана, своєрідної легенди Революції гідності. Як і рік тому, він грав на знаменитому жовто-блакитному інструменті — перед установленим хрестом та фотографіями загиблих на Інститутській. Богдан розповів, що піаніно на Майдані допомагало розрядити атмосферу, зняти напруженість. Більшість композицій музикант вивчив саме під стінами КМДА. Виконав хлопець і власні твори. Один із них називається «У кожного своя війна».
Недільного дня урочистості продовжилися вже з участю іноземних гостей. Ушанувати пам’ять тих, хто заплатив найвищу ціну за право бути європейцями, прибули президенти Польщі Броніслав Коморовський, Європейської Ради — Дональд Туск, Литви — Даля Грібаускайте, Словаччини — Андрей Кіска, Грузії — Георгій Маргвелашвілі, Молдови — Ніколае Тімофті, прем’єр-міністри Естонії Андрус Ансип, Латвії — Лаймдота Страуюма та інші іноземні високопосадовці. Прикметно, що члени зарубіжних делегацій приїхали не власними автомобілями, а на автобусах. Очолювана Президентом України Петром Порошенком колона вирушила до вулиці Шовковичної, далі марш пройшов вулицею Грушевського, Європейською площею і завершився молитвою за мир на майдані Незалежності та вшануванням загиблих Героїв Небесної сотні біля пам’ятного хреста на колишній вулиці Інститутській. Люди несли українські та кримськотатарські прапори, було чимало й грузинських та польських стягів.
Крім офіційних заходів, глави держав провели ряд неофіційних зустрічей. Крім того, Президент Петро Порошенко представив іноземним гостям виставку «Присутність», розгорнуту на Михайлівській площі Києва.
Панахиду за розстріляними учасниками Революції гідності провели в Михайлівському Золотоверхому соборі. Торік священнослужителі цього храму першими відкрили браму для євромайданівців, на територію приносили поранених кулями снайперів. На службу прийшли активісти, які в ті дні дістали у соборі прихисток, та ті, хто особисто знав загиблих на Майдані.
Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Патріарх Філарет розповів, що такі молебні відбулися в усіх церквах України. І відтепер їх проводитимуть щороку.
В суботу в Києво-Печерській лаврі предстоятель Української православної церкви Московського патріархату митрополит Онуфрій також провів заупокійну літію в пам’ять полеглих Героїв Небесної сотні, а також усіх, хто загинув в Україні протягом минулого року внаслідок терактів та військових дій.
Марина ТІШКОВА