Наближається велика «зачистка»

0
584

Після упровадження урядом нового порядку надання субсидії кількість її отримувачів напередодні нинішнього опалювального сезону скоротилась із п’яти мільйонів до 2,6. Вважаймо, мало не кожний другий був позбавлений державної підтримки. На яких підставах? Зрештою, яких іще нових урядових ініціатив у цій сфері чекати?
«ПОЧУЄМО КОЖНОГО»
ІЩе свіжі в пам’яті листи від уряду, підписані самим Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, які вкидали мало не в кожну поштову скриньку в селах і містах. У них розповідалось, як уряд турбується про добробут народу і пропонувалося подавати в місцеві органи соцзабезу заяви на отримання субсидії для оплати житлово-комунальних послуг. Уряд обіцяв: «Почуємо кожного»…
Втім, чиновники навіть у страшних снах, певно, не могли собі уявити, що оформити субсидію захоче 80% населення країни. Мільйони українських родин були не в змозі оплачувати рахунки за використовувані ресурси — газ, світло, тепло і воду.
Коли стало зрозуміло, що грошей на всіх субсидіантів не вистачить, уряд уже без бучного піару став «винаходити» способи мінімізації витрат на державну компенсацію.
Спочатку кабмінівці наперекір природі й здоровому глузду своєю постановою змінювали час початку і закінчення опалювального сезону. Потім починали смикати туди-сюди нормативи споживання енергоресурсів. Зрештою взялися за населення — заговорили про необхідність позбавити державних компенсацій тих громадян, хто приховує свій майновий стан і доходи. Мовляв, щось наше населення дуже хитре. Так і намагається обдурити державу щодо субсидій.
Поза сумнівом, у таких намірах владців є резон, адже субсидії — це наші з вами трудові внески як платників податків. Певною мірою можна зрозуміти логічність і доцільність запровадженого так званого майнового цензу. Внаслідок його субсидію втратили власники автомобілів випуску менше п’яти років тому, в кого площа квартири перевищує 120 квадратних метрів, а будинку — 200. Або ж хто бодай раз робив покупку вартістю понад 50 тисяч гривень. Через названі зміни субсидію втратив кожний п’ятий її отримувач.
Водночас дало свої плоди «полювання» фіскальних органів та правоохоронців на тих, хто, користуючись допомогою держави, трудиться неофіційно, одержуючи зарплату в конверті.
Зачепила зачистка і так званих липових переселенців — отримувачів соціальних пільг. Серед них було виявлено кількасот тисяч «мертвих душ», які на контрольовану територію України з окупованої насправді ніколи не виїздили.
Оскільки рівень доходів — визначальний фактор для одержання держдопомоги, на відсів уплинуло підвищення з 1 січня мінімальної зарплати до 3723 гривень. Частина українців автоматично втратила право на державну компенсацію. І хоч багато в кого з тих, хто і нині далеко не жирує, ця законодавчо встановлена надбавка виявилась незначною, їм довелося оплачувати послуги ЖКГ уже по повній.
А з 1 липня нинішнього року почав діяти єдиний загальнонаціональний реєстр отримувачів субсидій. За даними уряду, його упровадження дало змогу виявити понад 20 тисяч українців, котрі одержували подвійну субсидію, будучи зареєстрованими за кількома адресами, часом у різних областях…
ДІЙШЛА ЧЕРГА Й ДО ЗАРОБІТЧАН
УТІМ, як би не старалися урядовці підвищувати мінімалку та «полювати» на недобросовісних громадян, а все одно у бюджеті на цю компенсацію щоразу бракує грошей. Чи не тому в Міністерстві соцполітики готують новий законопроект, який передбачає ряд змін щодо умов нарахування державних компенсацій за житлово-комунальні послуги. І, вочевидь, цього разу очікується набагато масштабніша «зачистка».
Згідно з документом, в Україні з’явиться більше «спеціальних інспекторів із широкими повноваженнями». Зокрема, ревізори можуть прийти до вас додому, щоб на власні очі оцінити умови життя. Якщо ви відмовитеся їх впускати — субсидію вам просто припинять нараховувати. І будьте певні, що до вас прийде «підкутий» з усіх точок зору ревізор. Він знатиме, почім зараз продаються пральні машини і телевізори, меблі, мобільні телефони, подаровані батьками своїм неповнолітнім дітям різні гаджети тощо. А якщо запримітить у дворі автомобіль менш як п’ятирічного випуску або ж свіжу господарську прибудову, то, будьте певні, доведеться документально підтвердити походження витрачених на них грошей. До того ж він буде ще й матеріально мотивований — за кожний виявлений факт невідповідності матеріального стану субсидіанта його субсидійній анкеті інспектору виплачуватиметься премія.
Але чи не найбільший «сюрприз» може очікувати тих, хто одержує субсидію, перебуваючи на заробітках за кордоном. Хочуть запровадити таку норму: якщо ви там затримаєтеся більш ніж на два місяці, державної допомоги вас можуть позбавити. Такі дані про громадян фіскальним органам за запитом надаватиме прикордонна служба.
Треба сказати, що це дуже суперечлива стаття відсіювання, на чому особливо наголошують правозахисники. Адже у тих же заробітчан ніхто не спитав, що свого часу їх погнало у чужі світи на заробітки. Власне, здебільшого люди поїхали, щоб урятувати свою родину від злиднів. Бо держава не забезпечила своїм громадянам їх основні конституційні права — на роботу і достойне життя вдома.
Крім того, наших співвітчизників хочуть перевіряти на наявність у них нерухомості за кордоном. Як відомо, українці випередили громадян Німеччини і Великої Британії за обсягами скуповування нерухомості у Польщі.
ТАРИФИ ДЕДАЛІ ВИЩІ, А СУБСИДІЇ — МЕНШІ
Словом, нині Кабмін буквально фонтанує антисубсидійними ініціативами. І це при тому, що тарифи на житлово-комунальні послуги деруться все вгору і вгору. Водночас попри те, що вже майже в два рази поріділи лави субсидіантів, наступного року завдяки старанням уряду у зубожілій країні їх стане ще менше. Міністр соціальної політики України Андрій Рева так і заявив, що «потреба у субсидіях у 2019 році буде меншою, ніж нинішнього».
Та невже? Принаймні урядовці зараз розповідають про оптимістичний для України економічний прогноз, зокрема й щодо добробуту населення та зростання середніх зарплат і пенсій. Невже на нас усіх у 2019-му чекає таке собі нове українське економічне диво у їхньому виконанні? Судячи з економічних реалій, такі заяви радше скидаються на банальний піар, який до того ж дедалі відвертіше націлений на вибори 2019 року.
Тим часом уже оприлюднено проект Держбюджету-2019. У ньому Кабмін виписує на субсидійні затрати 55 мільярдів гривень, тоді як нинішнього року ця цифра сягає 71 мільярда гривень.
Але до 2019-го ще треба дожити. Адже ціна на блакитне паливо таки зросте, значить, подорожчає і тепло. І з’явиться ще більше людей, котрі просто не зможуть платити за такими розцінками і потребуватимуть компенсації від держави. Яку ще причину для відмови придумає для них уряд?
Олена КОЩЕНКО