НБУ ВВІВ В ОБІГ МОНЕТУ, ПРИСВЯЧЕНУ ЦЕРКВІ СВЯТОГО ДУХА В РОГАТИНІ

0
250
img

Пам’ятну монету номіналом 10 грн, присвячену Церкві Святого Духа в Рогатині (1598 рік) з 29 вересня ввів в обіг Національний банк України (НБУ). Монета вийшла у серії «Пам’ятки архітектури України»

Монету виготовлено зі срібла 925 проби, якість карбування – «пруф», маса в чистоті — 31,1 г, діаметр — 38,61 мм, тираж — до 10 тис штук. Гурт монети — гладкий із заглибленими написами позначення металу, його проби, маси і логотипом Монетного двору Монету присвятили саме Церкві Святого Духа в Рогатині, позаяк вона є взірцем давніх типів українських дерев’яних храмів. До нашого часу у ній зберігся іконостас, який має високу мистецьку цінність. Загалом храм є пам’яткою, що увічнила талант галицьких майстрів архітектури, різьблення та іконопису.

Пам’ятна монета є дійсним платіжним засобом України та обов’язкова до приймання без будь-яких обмежень за її номінальною вартістю до всіх видів платежів.

Довідка «УС»: Щодо дати зведення Святодухівської церкви в рогатині, то думки науковців дещо відмінні. Загалом, вони коливаються від кінця XVI ст. до першої половини XVII ст.

Сучасний вигляд пам’ятки сформувався як наслідок декількох перебудов і ремонтів. Як пише науковець Леонід Прибєга у книзі «Дерев’яні храми українських Карпат». 1675 року до церкви прибудували дзвіницю, яка до того стояла окремо на березі річки Гнила Липа. У XIX ст. ремонтні роботи дещо змінили характер завершення центрального зрубу, над яким був влаштований додатковий восьмерик з аркадою та високим наметом.

Особливої урочистості храму надає п’ятиярусний ренесансно-бароковий іконостас, датований 1648-50 рр. дослідники відзначають його велику мистецьку цінність. До речі,це перший іконостас в Галичині, виконаний в такому стилі.

Іконостас створили на замовлення і коштом Рогатинського братства. Замовлення виконали як місцеві маляри, так і майстри львівської іконописної школи. Працювали олійними фарбами.

З 1983 року у Святодухівському храмі в Рогатині діє експозиція галицького іконопису, скульптури і різьби XVI – ХІХ століть.

Найдавніший ікона храму — «Іван Хреститель Житній» (початок XVI ст.). На ній відображено все життя Предтечі. Полотно розбито на частини, кожна з яких відтворює якийсь біблійний епізод земного шляху Хрестителя. Збереглися іще шість ікон найдавнішого іконостасу.

Сторінку підготувала Марічка ДОБРОВОЛЯ