ТАБАЧНИК ЗАЗНАВ ФІАСКО

0
264

Проект змін до Закону про вищу освіту  №7486-1, запропонований міністром освіти, молоді та спорту України Дмитром Табачником, не отримав підтримку депутатів у профільній  парламентській комісії.
Проект Табачника  передбачав значні  обмеження університетської автономії, академічної свободи, лімітував право розпоряджатися власними коштами та містив інші положення, які б повернули Україну до радянського стилю управління  та цензури в освіті. Положення цього закону та бюджетні обмеження стосувались би усіх університетів України, а не тільки Києво-Могилянської академії. Деякі положення цього законопроекту були просто дивні. Так,  наприклад,  університети, які мають менше ніж 10000 студентів, були б позбавлені статусу університету.  Така вимога би забрала статус університету навіть від деяких з найпрестижніших університетів світу.
Зміни до Закону про вищу освіту, які запропонував міністр Табачник,  викликали гарячі  дискусії і протести протягом кількох тижнів  як в міжнародних академічних колах, так і серед населення. Національний університет «Києво-Могилянська академія» та Києво-Могилянська Фундація висловили протест проти таких змін до законодавства.  Український католицький університет теж  висловив свою офіційну підтримку Могилянки і заявив спротив пропозиціям Міністерства освіти, молоді та спорту. Але жоден інший український університет, на жаль, не висловив публічно свою думку щодо цього законопроекту, очевидно, боячись ймовірних  звільнень, зменшення бюджетів чи інших репресій з боку Міністерства.

СТУДЕНТСЬКІ ПРОТЕСТИ

Українські студенти не підтримують проект міністра Табачника  і в знак протесту організували мітинги в кількох містах України. За ініціативи студентів-активістів Києво-Могилянської академії,  понад тисячу студентів з різних університетів взяли участь у мітингу у Києві перед парламентом  в знак протесту проти централізації управління вищою освітою та зменшення бюджету. Демонстрація студентів пройшла від станції метро «Хрещатик»  до будинку Верховної Ради України, всюди були плакати «НаУКМА проти комерціалізації освіти», «Табачника геть», «Рівність, свобода, студентська солідарність» та інші.
Студент Києво-Могилянської академії Ігор Стадник, виступаючи на мітингу, сказав: «Згідно цього законопроекту освіта стає повністю регульованою з боку міністерства. Абсолютно всі дисципліни, книжки, які треба читати студентам,  дослідження, які треба проводити, все має регулюватись міністерством. Це попереджувальна акція, аби комісія, яка розглядає цей проект зрозуміла, що студентам і не тільки Могилянки, і не тільки Києва не все одно, що ми просто так наші долі у їхні руки не віддамо».
Деякі студенти ховали обличчя за масками, боячись переслідувань від адміністрації своїх університетів та державних служб. Під  будинком Парламенту студентів зустрів народний депутат України Андрій Шевченко (фракція БЮТ).  Він запевнив, що Закон про освіту не буде прийнятий без громадського обговорення.
Тиск студентів, міжнародна критика та гострі обговорення  призвели до поразки спроби Табачника провести цей законопроект до голосування в парламенті на цьому етапі.  Але це тільки перший крок у боротьбі за свободу.  Готуються інші пропозиції та законопроекти, які будуть продовжувати спроби централізувати контроль університетів та освіти.  Такі спроби треба зупинити і прийняти закони і реформи, які справді інтегрують Україну до світової освіти і науки,  допоможуть державі стати конкурентоздатною.

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ОСВІТУ

Законопроект Табачника був такий екстремальний, що це спонукало члена партії Регіонів та представника Президента в парламенті Юрія Мірошниченка представити альтернативний законопроект.  Законопроект Мірошниченка  № 7486 підтримує університетську автономію, академічні свободи та інтеграцію України в світову академічну спільноту.
НаУКМА та члени президентської адміністрації висловили підтримку  законопроекту Юрія Мірошниченка. Заступник глави адміністрації Президента України Ганна Герман закликає схвалити законопроект реформи вищої освіти, який підтримує європейську інтеграцію, автономію та академічну сободу, запропонований Мірошниченком.

ДЕБАТИ ПРО АКАДЕМІЧНУ СВОБОДУ

Нещодавні дебати про реформи вищої освіти в Україні  порушили  тему академічних свобод та університетської автономії серед громадськості як в Україні, так і в міжнародній спільноті.
Президент Києво-Могилянської Фундації Марта Фаріон зазначила: «Це позитивний розвиток.  Загальновідомо, що адміністрація та студенти Києво-Могилянської академії вже давно є ініціаторами реформ вищої освіти України, академічної свободи та університетської автономії».
Марта Фаріон також сказала: «Кілька днів тому я повернулась з Києва, де стала свідком того, як В’ячеслав Брюховецький та Сергій Квіт цілодобово працюють над справами, пов’язаними з діяльністю університету та пропозиціями до нового закону.  Позиція академії та її репутація в Україні стали лише сильніші в цьому процесі. Я хочу скористатись нагодою і подякувати всім в США і Канаді, хто підтримує Національний університет «Києво-Могилянська академія» та вищу освіту в Україні».  В Канаді,  Канадсько-Українська Фундація  допомагає  Києво-Могилянській академії та Києво-Могилянській Фундації Америки в цій важливій роботі.
«Мені дуже шкода, що протистояння між Табачником та Києво-Могилянською академією утворило масу  чуток та дезінформації в діаспорі протягом останніх тижнів. Після повернення з України, де перебувала три тижні, я була змушена терміново відповідати на неправдиві чутки, що кружляють інтернетом: начебто міністерство закриває Києво-Могилянську академію, або ж  що уряд перебрав університетські рахунки, або ж  що 40% викладачів мають бути звільнені і багато програм мають бути закриті та  інше.  Я не знаю звідки ці чутки почалися, але всі вони не відповідають дійсності», – сказала Марта Фаріон
Чутки про закриття, звільнення викладачів або зменшення кількості програм не мають під собою жодних підстав. Викладачі та студенти Києво-Могилянської академії впевнено займають позиції лідерів у пропагуванні університетської автономії та академічної свободи. Зменшення бюджету, проголошені міністром освіти, справді є, але це стосується  не лише Києво-Могилянської академії, а всіх університетів України у зв’язку з фінансовою кризою.  Скорочення бюджетів в Україні відбуваються на державному рівні, а не тільки в міністерстві освіти.  Президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт уточнив позицію університету  і проголосив: «В академії зменшення бюджету буде відбуватись за рахунок скорочення витрат на комунальні послуги та обладнання, а не за рахунок зменшення викладачів та програм.»

ОЧІКУВАНІ ПРОБЛЕМИ

Фіаско законопроекту  Табачника про вищу  освіту на цьому етапі стало лише одним кроком у тривалій й складній боротьбі за академічну свободу. Треба очікувати ще багато різних варіантів проекту, в яких намагатимуться проштовхнути ті ж принципи обмеження академічних свобод, хіба що з деякими змінами.
Києво-Могилянська академія та академічна спільнота України потребують міжнародної підтримки, щоб досягти справедливого закону, який буде прийнятий  парламентом. Києво-Могилянська Фундація Америки, Канадсько-Українська Фундація та інші американські та канадські організації працюють разом, щоб організувати конференцію на вищому рівні в Києві, де будуть запрошені представники провідних навчальних закладів та дослідницьких інституцій світу, щоб поділитися досвідом,  допомогти сформувати сучасне законодавство у царині вищої освіти таким чином, щоб Україна могла розвиватись і гідно увійти в світову академічну спільноту та стати конкурентоспроможною державою.
Прес-центр Києво-Могилянської Фундації Америки,
Чикаго, США
Прес-центр Канадсько-Української Фундації
Торонто, Канада