«НІ — СТУДЕНТСЬКОМУ КРІПАЦТВУ»

0
254

У Києві відбулася акція протесту студентів, які домагалися підвищення розміру стипендій до прожиткового мінімуму і водночас — заборони збільшення плати за навчання контрактникам після укладення договору про зарахування на перший курс, а також надання автономії вищим навчальним закладам та скасування вказівки Міносвіти про скорочення майже на 42% кількості бюджетних місць у цьогорічній вступній кампанії.
Позаминулої середи на вулиці Грушевського, 18/2, зібралося кілька тисяч студентів столичних та львівських вишів. Під стіни приміщення комітетів Верховної Ради їх вивели незалежна студентська профспілка «Пряма дія», громадські організації «Фундація регіональних ініціатив» та «Відсіч». Спудеї залишили навчальні аудиторії, щоби після багаторазових і тривалих акцій протесту, котрі вже відбулися в різних містах України, висловити обурення спробами влади запровадити новий закон «Про вищу освіту», жоден із існуючих на сьогодні законопроектів якого не відповідає потребам розвитку вищої освіти в Україні.
— Ми маємо не допустити прийняття антинародного закону про вищу освіту, — сказав кореспондентові студент-другокурсник Київського національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова Володимир Л., який тримав гасло «Я не «шльопер», хочу вчитись!». — Скасувати вже прийнятий закон буде важко. Тому ми об’єдналися, щоби захистити власні громадянські права. Бо хто сьогодні в Україні «замовить слівце» за бідного студента? Як бачите: лише він сам.
В акції взяли участь студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного авіаційного університету, Львівського національного університету імені Івана Франка, «Львівської політехніки» та НТУУ «КПІ», Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького… Їхні гасла були промовистими: «Не будь байдужим сьогодні, тож житимеш, як Людина», «Освіта – не товар», «Ні – студентському кріпацтву», «Немає студентів — немає майбутнього», «Владо, годі знущатися над молоддю»…
Як засвідчили виступи протестувальників, особливо болючим є становище нинішніх студентів-контрактників, переважна більшість яких, навчаючись коштом батьків, ще й живе в гуртожитках на їхньому утриманні. А їм ще й збільшують розмір плати за навчання безпосередньо під час самого навчання.
— У мене багато друзів-контрактників, які вчаться в столичних вишах. Фінансові «апетити» адміністрацій деяких вишів просто шокують, — зізналася Тетяна С., контрактниця Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. — Існує законопроект №7486-1. Він дозволяє адміністраціям вищих навчальних закладів необмежено збільшувати розмір плати за навчання студентів-контрактників. Ця норма суперечить 22-й та 53-й статтям Конституції, а також обіцянкам з передвиборних програм «Блоку Литвина» та Компартії України щодо гарантій доступності вищої освіти в Україні. До того ж за будь-яку навчальну «провину» нам погрожують відрахуванням. Після цього, звісно, нас змушують підписати новий контракт, в якому плата зростає…
Того ж дня протестувальники звернулися з відкритим листом до голови парламентського Комітету з питань науки і освіти Володимира Полохала, в якому зазначено: «Ні — скороченню обсягів держзамовлення, примусовим відпрацюванням студентів бюджетної форми навчання, обмеженням прав студентського самоврядування та незалежних студентських профспілок, посиленню централізації й уніфікації вищої освіти…»
Під вечір акція закінчилась. Але, заявили студенти, її не згорнуто! Це застереження владі: нехай тільки спробує «проштовхнути» антинародний законопроект! У всіх українських містах збереться ще більше студентів, до яких можуть приєднатися й рядові громадяни. Чим закінчиться таке збурення студентської молоді, яку сьогодні також кинуто у горнило виживання, спрогнозувати важко.
Олена КОЩЕНКО