ПРЕЗИДЕНТ РОЗМОВЛЯВ З КРАЇНОЮ

0
328

«У 2012 році ми вже відчуємо реальні результати реформ, і я буду про це ¬говорити. Я кожного року звітуватиму перед українським народом про те, як ми пройшли рік — що зробили, що вдалося і що ні. Ви можете бути впевнені — я вас ніколи не обману… Переконаний, що наші відносини з вами завжди будуть такими прямими, чесними і відкритими, якими вони є».
***
«Я дуже хочу, щоб у нас з вами якомога скоріше почало покращуватися життя, і робитиму для цього все, що від мене залежатиме».
***
«Ми дуже рішуче налаштовані на реформи, які змінять життя людей на краще. Однозначно. Іншого шляху немає».
УКРАЇНА:
Україна посідає 22 сходинку серед 85 країн, в яких можливі спалахи революційних настроїв. Такими є результати рейтингу, складеного газетою The WalStreet Journal. Так, на першому місці по ймовірності наступного спалаху посідає Кенія з індексом 100. До першої десятки також входять Камерун, Пакистан, Нігерія, Індонезія, Філіппіни, Гватемала, Марокко, Йорданія та Азербайджан, індекс якого склав 78,6. Україну в протестних настроях також випередили В’єтнам, Лівія, Індія, Узбекистан, Єгипет, Болівія, Грузія (73,4), Туркменістан (71,3), Домініканська Республіка та Туніс (69,1). Індекс України склав 68,2. Наступними за Україною є Боснія і Герцеговина. Іран посів 27 сходинку із індексом 65,7, Білорусь опинилась на 29 сходинці з індексом 65,1, Росія – на 40-й сходинці з індексом 58. Останньою в рейтингу є Швеція з індексом — 26,7. Рейтинг країн, де можливі протести, складений на основі трьох критеріїв – соціальна несправедливість, схильність до революцій та те, яку частку складають витрати на їжу у загальних витратах в родині. Критерій «соціальної несправедливості» базувався на даних Transparency Internationaта індексі розвитку людського потенціалу ООН.
ТИМ ЧАСОМ:
Середня заробітна плата в січні нинішнього року знизилася на 12,6% — до 2297 гривень на місяць, в порівнянні з груднем 2010 року. Найвищі зарплати — в Києві, де середня зарплата становила 3453 гривні, повідомила Державна служба статистики. Найнижчі зафіксовані у Тернопільській області, де середня зарплата — 1 610 гривень на місяць.
* * *
Союз молокопереробних підприємств прогнозує ближчим часом підвищення цін на молоко та молочні продукти щонайменше на 10 відстоків. Про це повідомив голова ради директорів союзу Вадим Чагаровський. Чагаровський відзначив, що ціни виростуть мінімум на рівень інфляції, крім того, виробники врахують підвищення вартості енергоносіїв.
* * *
За оцінками експертів, вже у березні ціна літра 95-го бензину в Україні може перевалити за 12 гривень. Відповідно, знову подорожчають і товари…

РІЧНИЦЯ ЧИ РОКОВИНИ?
Десять днів журналісти провідних телеканалів та інформаційних агенцій збирали запитання для нового формату спілкування Глави держави зі своїм народом. Назбирали вісімдесят тисяч запитань. Найпопулярнішими з них стали: «Де покращання життя вже сьогодні?» та «Як вижити (на пенсію, зарплату)?». Саме ж спілкування у прямому ефірі поділилося на частини: гарні запитання і прохання, а то й чолобитні ставили «прості люди», а от журналісти — ті «сікалися», задавали Президентові запитання незручні. Хоча Віктор Янукович кілька разів сказав: критикують дії влади переважно проплачені провокатори.
За чотири години Глава держави відповів на 38 запитань.
Проте моїм найбільшим враженням стало закінчення першого дня відзначення першої річниці інавгурації Віктора Януковича. Кадри, де в новинах обнімалися, посміхалися й тиснули один одному руки усі чотири президенти України — Кравчук, Кучма, Ющенко і Янукович — на мить позбавили дару мови. Ми ж донедавна думали, що всі вони ой які різні, а насправді, як нам показали, — однаковісінькі. Інакше котрийсь не відгукнувся б на запрошення чинного Глави держави, вважаючи це нижчим власної гідності. Хоча…
Хоча є і користь: усі ми побачили, що нашим президентам живеться непогано. Це й хотіли довести?
Але це — пусті емоції. Куди важливіше, що почула, а ще більше — побачила Україна під час діалогу зі своїм Главою, який усього за рік перебрав на себе усю владу. Однак про всю свою відповідальність за стан справ у країні він говорити не хоче.
У вступному слові, ще до початку запитань, Віктор Янукович визнав існування в державі «багатьох проблем». Тобто своєрідно відповів тим тисячам громадян, котрі поцікавилися не тим, як їм жити, а як вижити. Мовляв, якби сказав, що в державі все добре, то «був би нещирим». Відтак попереду багато роботи, багато планів, намірів «порадитися з людьми» з дуже багатьох питань. Власне, усе суспільство, за висновком Президента, має звикнути до змін, до того, що життя зовсім скоро «кардинально зміниться».
Видно було, що Президент і не проти пообіцяти все одразу, та от хоча б натякнув на якесь покращання, натомість, наголошуючи, що та чи інша проблема буде під його «особистим контролем», не забував додати: «ресурси держави обмежені», тому позитивні зміни можливі лише в межах «наявних бюджетних можливостей». Тому просив «набратися терпіння».
Для початку хочу виокремити запитання, що стосувалися села. Честь їх поставити отримали двоє фермерів з Черкащини — перший просив добудувати газогін до села та поцікавився, коли ж можна буде продавати землю. Інший запросив Президента у гості. Ніби й немає гострих проблем у селян.
Зате як Віктор Янукович відповів на запрошення на гостину. Мовляв, залиште адресу, обов’язково заїду «на сало з цибулею». Ніби, за уявленнями Глави держави, нічого іншого на селянському столі й бути не може. Хіба ще самогон на додачу до вже переліченого меню…
Газопровід Президент зобов’язав добудувати губернатора, а от із землею пообіцяв визначитися найближчим часом. Сказав, що все законодавство буде готове «до кінця першого півріччя», а з наступного року запрацює повноцінний земельний ринок. Водночас запевнив, що «має відбутися суспільне обговорення», щоб «врахувати думку людей». Як на мене, то дві ці тези — про «півроку» і про «широке обговорення» —ніяк пов’язати між собою неможливо. Справжня дискусія в такі терміни не вкладеться. Та якщо і вкладеться, то закони не поспіють. Радше йдеться про те, щоб і обличчя зберегти, і землю на продаж тихенько пустити так, як це вже запланували без будь-якого обговорення.
Про пенсії було сказано коротко. Пенсійний вік зростатиме. І не тільки для жінок, а й для чоловіків.
Немалу частину «Діалогу» Президент присвятив проблемі подолання корупції. За його висновком, головні хабарі в державі беруться «на місцях». Тобто — в областях і районах. Сумнівна теза, тому й не витримує критики. Адже кілька місяців тому в державі відбулись місцеві вибори, за підсумками яких майже тотальну владу здобули висуванці президентської партії. То, виходить, це вони і є нині головними корупціонерами?
Хоча, треба визнати, Віктор Янукович останнім часом почав дистанціюватися від партійних справ. Тому, виходить, відповідальність за корупцію він перекладає на Миколу Азарова, як очільника головної провладної партії?
Розвиваючи тему корупції, Віктор Янукович однозначно заперечив існування в Україні політичних репресій. За його версією, йдеться про покарання корупціонерів, яке здійснюється на підставі матеріалів «аудиту авторитетних міжнародних компаній». Особливо наголосив Президент на тому факті, що ніхто з колишніх урядовців так і не оскаржив результатів того аудиту в судах. Мовляв, якби були чесними, обов’язково б це зробили.
Про сьогоднішні ціни Віктор Янукович говорив таке: Україна — учасник глобалізованого світу, а не окрема планета. Дорожчає все у світі, то дорожчає й у нас. Інакше й бути не може. А хто розказує про інше — популіст. Мабуть, є популісти й у нашому уряді, бо той уже так адміністративно зарегулював ціни, що зникла не тільки гречка, а й борошно.
Ось-ось, за словами Президента, правоохоронці завдадуть нищівного удару по наркоманії. Могли б вже зробити це, та «наркоторгівля весь час випереджає закони». Звісно, не тільки у нас, а й в усьому світі. Проте нам невдовзі, як запевнив Глава держави, може, таки вдасться побороти це соціальне зло.
Нова виборча система, пообіцяв Янукович, буде щонайменше «змішаною». Проте Президент не проти, якщо й усіх депутатів ми обиратимемо безпосередньо в округах. Тоді, мовляв, вони «виконуватимуть Конституцію» і самі голосуватимуть власними картками. А без такого кроку сьогодні навести порядок у парламенті немає жодної можливості. Начебто вона з’явиться після того, як олігархи «скуплять» округи й так само не відвідуватимуть засідань Верховної Ради.
Говорячи про розвиток спорту, Президент визнав за необхідне докладно розповісти, що сам він тричі на тиждень приділяє зміцненню власного організму по кілька годин. Навіть знову травмував коліно під час гри у теніс. Запрошував журналістів зіграти з ним партію, але, як з’ясувалося, у тому разі, коли дозволить охорона, бо він «нею не командує».
Нагадували журналісти й про обіцянку показати пресі «Межигір’я», туди якраз напередодні річниці інавгурації прикупили люстру за п’ятдесят тисяч доларів бюджетних коштів, проте чергового запрошення так і не пролунало.
Були й резонансні заяви. Зокрема, Президент визнав Голодомор геноцидом, проте не українців, а усіх селян «України, Росії, Білорусі та Казахстану». Одеситам порадив «вивчати українську», бо другою державною російська не стане. На пропозицію львів’янки «розійтися на якийсь час Великій і Східній Україні» порадив «шукати те, що нас об’єднує».
У журналістів, які запитували про свободу слова, вимагав доказів тиску на них. А той факт, що власники найбільших телеканалів (з числа його команди, до речі) усе більше насаджують суто розважальний формат, він не вважає наступом на свободу слова.
Втім, докази не забарилися. Вже увечері, як стверджує сайт «Телекритика», народний депутат Олена Бондаренко чомусь розшукувала все керівництво телеканалу СТБ. Справа в тому, що журналістами цього каналу готувався сюжет про людей, яких на Майдані зібрали для масовки дивитися «Діалог». Платили за це по сто гривень. Але щось там пані Олені не сподобалося і сюжет не показали. Тепер запевняють, що подія була не вартою уваги, тому сюжет і не пішов. Зрештою, і Ганна Герман, яка, за великим рахунком, відповідає в Адміністрації за пропаганду, не бралася заперечувати, що все це шоу було зрежисованим.
Ось, власне, й усе. Хоча ні. Деякі аналітики дорікають Вікторові Януковичу, що надто вже він нагадує своєю поведінкою і діями керівників радянської доби. Можливо, й так, проте мені особисто здалося, що в нас щойно відбулась «лютнева революція» і люди ще не відвикли від царя. Принаймні саме такий вигляд мала тональність окремих звернень до Президента та запевнень у любові й відданості йому.
У підсумку у мене склалося враження, що жодної іншої стратегії, окрім повного опанування владою, ні у Президента особисто, ні в його команди як не було, так і досі не з’явилося.
* * *
На відміну від В.Януковича, який говорив про першу річницю свого перебування на посту Президента, опозиція вживала інший термін — роковини його правління. Володимир Застава, директор департаменту комунікацій агенції «Горшенін Груп», оприлюднюючи результати соціологічного опитування про перший рік президентства Януковича, сказав, що українці вважають головною і чи не єдиною опозиціонеркою Юлію Тимошенко, то з її оцінок ситуації, що склалася в країні, скажу таке.
На спеціальній прес-конференції лідер «Батьківщини» зауважила, що спочатку хотіла б розпочати із хвилини мовчання, щоб вшанувати нереалізовані Президентом зобов’язання. Втім, згодом передумала це робити, бо люди й самі оцінять солодкі й переможні реляції, висловлені Віктором Януковичем. Словом, не офіційна статистика, а відповіді людей на запитання про їх пенсії, зарплати та упевненість у завтрашньому дні якраз і є вироком Президентові за перший рік його роботи. Зауважила також, що особисто у неї тепер до Президента немає жодних запитань: своїми діями він не залишає сумнівів у справжніх своїх намірах. Від потреб громадян країни вони дуже далекі. Тому влада, яка всіх закликає «затягти паски», свої паски усе більш розпускає.
Оскільки Президент, що називається, зачепив мене за живе своїми висновками про корумпованість попередників, я поцікавився: чому ні сама Тимошенко, ні її урядовці не оскаржили в суді висновки аудиту?
— Я б лише нагадала, як проти усіх нас за кілька годин порушувалося, розслідувалося і закривалося слідство у справах, щоб лише позбавити нас можливості оскаржити саму можливість порушення кримінальних справ. Що ж до головних корупціонерів, то вони якраз і є нинішньою командою Президента.
На підтвердження власної правоти Юлія Тимошенко навела лист про наміри, підписаний Прем’єром, головою Нац¬банку та міністром фінансів. Йдеться у ньому про механізм повернення коштів компанії «Рос¬УкрЕнерго». Їй уже, за словами Тимошенко, віддали півтора мільярда доларів за газ. І зобов’язуються повернути усю суму «заборгованості» — понад чотири мільярди доларів. Вона ж не сумнівається, що всі ці кошти підуть Фірташу, Бойку, Льовочкіну, Хорошковському. Заради цього пересічні громадяни «наповнюватимуть» бюджет підвищеною платою за комунальні послуги та газ, яка в черговий раз має вирости 15 квітня. До речі, це підвищення дасть «Нафтогазу» усього 5-6 мільярдів гривень, тоді як він має сплатити «РУЕ» понад 32 мільярди гривень.
Оскільки на цю оборудку уряд частково збирається витратити й кошти, надані МВФ, то Юлія Тимошенко ще раз планує звернутися до керівників провідних країн світу за роз’ясненнями: чи насправді уряди країн, які також переживають кризу, таки підтримують корупцію в Україні?
Вона ж запевнила, що така хижа влада довго не втримається. І вже невдовзі перелічені особи «відкашляють» усе загарбане з держбюджету.
* * *
Засіданням свого «тіньового кабінету» відзначив роковини президентства і «Фронт Змін». Ці «урядовці» висловили свої критичні зауваження до влади.
Арсеній Яценюк виголосив заяву, якою закликав Президента відправити у відставку уряд Азарова.
* * *
Олег Тягнибок, лідер ВО «Свобода», наголосив на тому, що Віктор Янукович заробив собі оцінку «відмінно» від «кремлівських господарів». Президент, за його висновком, виявився «нікчемним та профне¬придатним… Відтак маємо говорити не про другий термін його президентства, а про те, щоб цей рік став останнім роком правління Віктора Януковича».
Комуністи, як учасники коаліції, річниці чи роковин не помітили. Саме в цей день Петро Симоненко полум’яно проголосив, що його партія «не допустить драконівських тарифів».
Та, на мій погляд, найвдаліше підсумував загальний настрій народний депутат Анатолій Гриценко. Він, зокрема, згадав народну мудрість про те, що «проти лома треба шукати інший лом».
Олександр ЧЕРЕВКО