«Одноразові» виборці

0
168
Ôîòî Èâàíà Àíòèïåíêî 11.12.16 Ìåñòíûå âûáîðû. Ñåëî Ìóçûêèâêà

Як повернути право голосу переселенцям та іншим людям, які живуть не за пропискою

Виконавча директорка Громадського холдингу «Група впливу» Тетяна ДУРНЄВА зазначила, що минулого року Центральна виборча комісія внесла зміни у свою постанову №893, дозволивши внутрішньо переміщеним особам не надавати додаткових документів для тимчасової зміни місця голосування.

Трудові та внутрішні мігранти все одно мають додавати до своєї заяви підтвердження, наприклад довідку з роботи, лікарні чи університету, квиток на потяг чи літак тощо. За даними ЦВК, на даний момент нове місце голосування отримало більш ніж 1600 громадян. Перереєстрація триває до 25 березня, але чиновники та правозахисники радять не відкладати її на останній момент.

Утім, така процедура не вирішує проблему з реалізацією виборчого права. По-перше, зміна місця голосування дійсна лише для однієї дати. По-друге, такі люди не можуть обирати депутатів-мажоритарників і представників місцевих рад. Дещо ефективнішим рішенням може стати механізм зміни постійної виборчої адреси без зміни місця реєстрації, запропонований у законопроекті №6240. Із березня 2017 року він «мандрував» комітетами Верховної Ради. Буквально тиждень тому Комітет з питань правової політики та правосуддя передав документ на загальне голосування, тож його долю депутати можуть визначити на найближчий сесії. Паралельно тривають обговорення Виборчого кодексу України, який мав би остаточно розв’язати питання голосування внутрішньо переміщених осіб на виборах різного рівня.

Тим часом Запорізька обласна рада, міські ради Ужгорода, Коростеня, Вінниці, Маріуполя, Кривого Рога, Херсона та Харкова звернулися до Верховної Ради з проханням забезпечити повну реалізацію виборчого права для переселенців.

«Це сигнал, що місцева влада уже сприймає внутрішньо переміщених осіб як місцевих мешканців і розуміє, що вони повинні брати повноцінну участь у житті громади. Саме її представники приймали та документували переселенців, надавали їм певну допомогу. Вони бачили живих людей і розуміють, наскільки для них важливе дотримання їхніх прав», — наголошує Анастасія ПЕРЕПЕЛИЦЯ, представниця Донбаської ініціативи «Міст» із Запоріжжя.

Олександр КЛЮЖЕВ, аналітик громадянської мережі ОПОРА, зауважує, що така підтримка згаданого законопроекту з боку місцевої влади важлива. Оскільки більшість проблем ВПО вирішуються на рівні громади, ці люди мають бути залучені до прийняття рішень на місцях. Реалізація виборчого права — найкоротший шлях до цього. На думку аналітика, Державний реєстр виборців дозволить уникнути масових фальсифікацій, адже не дозволить «продублювати» виборця за кількома адресами.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here