Стратегічний курс: членство в ЄС і НАТО

0
434

Про серйозність намірів України свідчать нещодавні зміни до Конституції

Наступного тижня Президент Петро Порошенко підпише ухвалені минулого тижня Верховною Радою зміни до Конституції щодо стратегічного курсу України на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору (НАТО). Про це він повідомив під час 15-ї щорічної інвестиційної конференції Dragon Capital.

Транзит, який вражає

«Це буде надзвичайно важливий крок в історії нашої держави. Зміни до Основного Закону свідчать про серйозність намірів України. Ми з вами, з нашими партнерами і колегами з усього світу, які інвестують в Україну, учасники її вражаючого транзиту від постколоніальної країни і частини так званого руского міра до держави й суспільства, які готуються й досягнуть критеріїв, що дадуть змогу подати заявку на вступ до Євросоюзу та підписати План дій щодо членства в Альянсі», — звернувся глава держави до присутніх керівників міжнародних фінансових організацій, представників провідних ділових асоціацій та підприємств — українських та іноземних, що працюють в Україні.

Президент публічно взяв на себе зобов’язання в 2023 році подати заявку на приєднання до Євросоюзу та отримати План дій щодо членства в НАТО. Він закликав інвесторів підтримати Україну в її євроатлантичних прагненнях. «Ви маєте широкі зв’язки в європейських політичних і ділових колах. Маю надію, що ви станете лобістами нашої держави в цьому важливому стратегічному процесі. По-перше, кожен з інвесторів має безпосередній меркантильний інтерес: наше приєднання до цих двох міжнародних союзів однозначно поліпшить інвестиційний клімат у країні. А по-друге, ви всі стоїте на європейських цивілізаційних цінностях. Ніхто з вас не хоче, щоб сюди знову прийшла Росія або Україна повернулася під російське колоніальне ярмо», — зауважив Президент.

Петро Порошенко заявив, що має намір оприлюднити на Мюнхенській конференції з безпеки, яка відбудеться 15—17 лютого, інформацію про безпосереднє втручання Російської Федерації у виборчий процес в Україні. «З виборами пов’язані не лише нові можливості для країни, а й виклики. Перший виклик — це виклик реваншизму, це втручання Росії у виборчий процес, що здійснюється дуже активно. Мета — зупинити наш рух на Захід, повернути Україну в сферу російського впливу», — підкреслив він.

Крім того, Президент пообіцяв інвесторам скористатися першою можливістю, щоб законопроект про створення Національного бюро фінансових розслідувань було проголосовано в парламенті найближчим часом. Петро Порошенко переконаний, що силовиків має бути остаточно усунено від впливу на бізнес.

Глава держави нагадав про останні домовленості щодо інвестицій в Україну. Зокрема про підписані під час останнього економічного форуму в Давосі угоди на 200 мільйонів доларів для інвестицій в малий та середній бізнес у Україні та підписані документи щодо інвестицій у відновлювану енергетику на суму понад 450 мільйонів доларів. Серед привабливих для інвестицій галузей він назвав аграрну. «Україна — потужний гравець на відповідному світовому ринку. Водночас маємо розвивати переробку, щоб експортувати продукцію з високою доданою вартістю. Не менш привабливим для інвесторів може бути, зокрема, IT-сектор, українська логістика, зважаючи на вигідне географічне розташування України», — зазначив Президент.

Він нагадав також, що 12 кварталів поспіль зростає економіка. «3,4% ВВП — зростання за останній рік. І це найбільший показник за останні сім років. Банківська система стабільна, гривня за збереження й нарощування золотовалютних резервів зміцнюється. В економічному зростанні нашої держави значну роль відіграла Угода про асоціацію з ЄС, ратифікацію якої так намагалася заблокувати Російська Федерація, та поглиблена й всеосяжна зона вільної торгівлі. Частка Євросоюзу в структурі українського експорту становить 42,6%, а частка експорту в РФ — 7,7%. Торік ми продали в ЄС товарів більше, ніж будь-якого іншого року в історії економічних відносин між Україною і Європейським Союзом. Обсяг нашої торгівлі з Євросоюзом за останні три роки зріс на 55%. І це вже якір. Ми там, де ніхто в одну мить не оголосить ембарго, не використовуватиме взаємну торгівлю для зовнішньополітичного тиску», — констатував Петро Порошенко.

Рік можливостей

Учасники конференції відзначали, що ділова активність у нашій державі помітно пожвавилася. Підприємці позитивно оцінюють тенденції в економіці та готові інвестувати в проекти в інфраструктурі, логістиці, машинобудуванні, туризмі.

«Нові підприємства, нові продукти, нові компанії — це те, що потрібно державі. Економіка має відновлюватися і розвиватися. Уряд ставить пріоритетом зростання економіки на п’ять і більше відсотків. Шлях досягнення мети — проведення структурних реформ, які вже започатковано в медицині, освіті, децентралізації, створенні якісного ділового клімату. Цей рік стане знаковим і з огляду на запровадження змін у судовій системі. 2019-й — рік можливостей. Ми увійшли в нього з ухваленим бюджетом, новою програмою з МВФ. Переходимо на середньострокове бюджетне планування, розпочали реформу фіскальної служби. Впевнений у створенні в 2019 році Антикорупційного суду та проведенні реформи ДФС. Побудуємо якісну систему сервісу податкової служби та митної служби. Уряд — пропідприємницький, адже добре розуміє проблеми підприємців і веде з підприємцями активний діалог», — наголосив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

«З 1 січня змінено систему нагляду. Нині вона ризикоорієнтована. Маємо амбітний план щодо прогресу в Doing Business. Країну, зазвичай, змінює не лише влада, а й відповідальне ставлення до праці, захисту інтересів громадян. Інвестуйте! Працюємо разом і робимо Україну сильнішою», — підкреслив Прем’єр.

Працювати таки є над чим. Як заявив під час конференції постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман, фонд не побачив радикальних змін у рівні корупції в Україні, хоча було створено установи, які допоможуть боротися з цим ганебним явищем. «В Україні багато зроблено за останні п’ять років для усунення дисбалансів в економіці, але перелік необхідних реформ залишається значним. У ньому — земельна реформа, приватизація держпідприємств, анулювання контролю цін на газ, реформа податкової та митної служб», — уточнив він.

А Голова Національного банку Яків Смолій говорив на конференції про те, що НБУ прогнозує уповільнення цього року споживчої інфляції до 6,3%. «Фактичні показники січня підтверджують реалістичність цього показника. У разі входженні інфляції в прогнозовану траєкторію будуть підстави для пом’якшення монетарної політики», — резюмував головний банкір.

Наталя ПИСАНА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here