Україна може зробити Чорне море пасткою для флоту Росії

0
81

І для цього українським ВМС не обов’язково будувати величезний флот дорогих бойових кораблів і субмарин.
Коли російські війська вторглися в Крим у 2014 році, вони швидко захопили портові об’єкти українського флоту й значну частину старих кораблів, які лишилися в спадок від СРСР. Коли анексія була завершена, в України лишивс один великий корабель – фрегат “Гетьман Сагайдачний”, а також кілька менших за розміром суден. Російський флот значно більший, ніж український. Тож Київ запустив програму переозброєння, будуючи бойові судна кількох класів. Але, як пише Forbes, Росії варто боятися зовсім не українських нових кораблів, якщо вона наважиться на нову агресію проти України. Їй варто боятися протикорабельних ракет, які Київ теж купує.
Українські ВМС закуповують не менше трьох типів нових бойових суден. Один з них – артилерійські катери “Гюрза-М” місцевого виробництва. Київ планує збудувати 20 таких суден, кожен з яких озброєний 30-міліметровою гарматою. Але станом на 2020 рік ВМС України отримали лише 7 машин. Два судна провели два роки в російському полоні після атаки Росії в Керченській протоці, яка відбулася в листопаді 2018-го.

Тим часом, Вашингтон передав Києву в рамках пакету допомоги на 1,5 мільярдів доларів два патрульних катера класу Island з 25-міліметровими гарматами, а також бойові катери Mark VI. В червні Пентагон оголосив про можливість продажу 16 додаткових катерів Mark VI за 600 мільйонів доларів.

Київ і Вашингтон також ведуть переговори про передачу ще трьох катерів класу Island. Коли всі судна будуть нарешті на озброєнні, ВМС України будуть мати в розпорядженні один фрегат і кілька десятків сучасних патрульних човнів. Але навіть такі розширені сили не зможуть змагатися з Чорноморським флотом РФ, який складається з крейсера, ескадреного міноносця, п’яти фрегатів, субмарин і двох десятків патрульних човнів. Це не враховуючи все потенційне підкріплення, яке російські ВМС можуть відправити через Босфорську протоку в Чорне море.
В реальності ніхто не очікує, що український флот буде напряму вступати в бій проти російського в умовах відкритої війни. Кораблі Києва не для цього призначені. Всі ці патрульні катери виконують роль мобільних вузлів у системі контролю морського простору, яка також включає берегові спостережні пункти, наземні радари й невеликі безпілотники. Іншими словами, катери – це частина “сенсорної мережі”. І ця мережа зможе забезпечувати даними сили мобільних протикорабельних систем.

Росія повинна боятися саме цих ракет, а не човнів. Зрештою, ракетам байдуже, звідки їх запускають. Якщо для України дешевше й легше запускати їх з берега, ніж будувати цілий флот уразливих перед ракетами фрегатів, то чому б Києву й справді не відмовитись від дорогої схеми кораблебудування на користь купівлі дешевих вантажівок, озброєних дешевшими системами крилатих ракет? Українське конструкторське бюро “Луч” розробляє ракети Р-360 “Нептун” й потрібне для них обладнання. Тестові запуски почалися в 2019 році. В червні відбувся черговий етап випробувань. В Українському уряді пояснили, що “Нептун” розроблений для того, щоб знищувати крейсери, ескадрені міноносці, фрегати, корвети, десантні, великі десантні кораблі, здатні нести на борту бронетехніку, а також транспорті судна.
Крім того, “Нептун” можуть застосовувати проти радіо-цілей у складних і простих метеорологічних умовах, а також за наявності активного ворожого вогню й під дією заходів електронної боротьби. Forbes пояснює, що радіус дії ракет сягає 280 кілометрів. З їхньою допомогою Україна може тримати під прицілом половину Чорноморського флоту РФ. Якщо вона розгорне достатню кількість систем “Нептун”, Чорне море може стати пасткою для російських кораблів, з якої не можливо втекти.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here