Трамп і Байден мають різне бачення “норми” для Америки

0
133

Байден і Трамп пропонують різні шляхи повернення до нормального життя після пандемії коронавірусу.

У президентській кампанії 2020 року республіканська та демократична версії повернення до нормального життя кардинально відмінні, йдеться в матеріалі Wall Street Journal

Що таке норма? 

В епоху пандемії коронавірусу виникає дедалі більше дискусій про “нову нормальність”. Однак у цьогорічній президентській кампанії обидва кандидати: і чинного президента Дональда Трампа, і колишнього віцепрезидент Джо Байдена насправді обіцяють повернення до звичної, “старої” нормальності, хоча й у зовсім різний спосіб. 

Байденівська Америка 

Байден обіцяє: після виснажливих 4 років Трампа, коли нові контраверсійні тези нашаровувалися одна на одну чи не щодня, а Вашингтон перетворився на світову столицю драми, він поверне більш нормальний спосіб влади та життя громадян. 

У цій новій-старій версії нормальності державні інституції не будуть постійно атакувати, до науковців будуть дослухатися, демократи й республіканці будуть справді шукати компромісні рішення, а  міжнародні альянси знову поважатимуть. 

У байденівській версії нормальності країна буде здатна досягнути расової справедливості після ситуації з убивством Джорджа Флойда – завдяки традиційним важелям впливу, які мають і влада, і суспільство. 

За словами Байдена, часто навіть у найпохмуріші часи США досягали прогресу. Він закликав громадян бути “Америкою Рузвельта, Мартіна Лютера Кінґа та Ніла Армстронґа.” 

Натомість, він заявив, що Трамп знищує всі закони, які захищали демократію, закони, які зробили можливою єдину націю, яка постійно вимагає реформ. Меседж Байдена такий: зміни можливі лише завдяки традиційним інструментам демократії. 

Паралельна реальність Трампа 

Трамп дав зрозуміти, що він пропонує зовсім інше бачення норми. Він пообіцяв повернення до часів, коли “засновників американської нації вважали провидцями, а не як злодіями – і, звісно ж, до тих часів, коли статуї Христофора Колумба і героїв-конфедератів не руйнували, а протестувальники не захоплювали цілі квартали американських міст”. 

“Наша нація стає свідком немилосердного знищення нашої історії та цінностей,  знеславлення наших героїв, та промивання мізків наших дітей ідеологіями, – заявляє в свої промовах Трамп. – Розлючені натовпи намагаються знести статуї наших засновників, стерти наші священні пам’ятники, і встановити диктатуру насильства у наших містах. Багато цих людей не знають, навіщо це роблять, але дехто добре знає, що робить. Він не згадував про Джорджа Флойда. 

Ідея повернення до культурних норм, які, на думку його прихильників, зараз під загрозою, завжди була частиною риторики Трампа, і ця ідея ще чіткіше простежується на тлі останніх подій. 

Нещодавнє знесення пам’ятників у США стало для Трампа метафорою “масштабної атаки на традиційну американську культуру”, адже ідеологія лівого крила має на меті “знищення національних символів та пам’яті про національну спадщину Америки”. 

І, звісно ж, Трамп обіцяє швидке відновлення економіки попри сплеск коронавірусної інфекції за минулі кілька тижнів. Він ніби намагається повернутися до нормальності, попри вірус – і в те, що це справді можливо, гаряче вірять його прихильники. 

На відміну від Трампа, Байден наголошує, що нормальна економіка відновиться лише завдяки постійним діям уряду зі стримування вірусу: кампанії для заохочення носіння масок, суттєве збільшення кількості тестів, програми допомоги малому бізнесу. 

Зрештою, обоє кандидатів усвідомлюють, що американці перебувають у пастці занепокоєння і нестабільності, однак все ще хочуть вірити, що “стара нормальність” досі можлива. Водночас, важко уявити два полярніші уявлення про те, якою має бути норма.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here