Хто стане президентом США?

0
415

У Трампа не залишилося козирів. Інтрига зберігається

Зараз по найбільших змагальних штатах дораховуються голоси великих мегаполісів і поштові бюлетені. Підіб’ємо деякі підсумки.

Ймовірно, що Байден виграв і буде 46-м президентом США, хоча це далося йому важче ніж передбачалося. Багато попалися на передбачуваний прийом: голоси  «красноперих» рахують дуже швидко, а голоси за демократів у великих мегаполісах — дуже повільно, тому було зрозуміло, що реальний масштаб перемоги Байдена буде зрозумілий тільки пізніше. Цим скористалися любителі раннього хайпу і сам Трамп, який зажадав припинити підрахунок голосів на потрібній йому цифрі. Це безпрецедентно для США, рахуватися повинен кожен голос. Бувають перерахунки, якщо у когось є сумніви, але пораховані повинні бути всі голоси. І така заява багато говорить про Трампа і його прихильників — вони насправді не мають нічого спільного з вільними виборами і демократією.

На щастя, на таку заяву Трампа не зважають, тому що ця тема вирішується на рівні штатів, а там нікому і в голову не прийде зупинити підрахунок, бо буде політичний вибух і автори «ідеї» будуть зметені. Просторікування Трампа про «масові фальсифікації» також не знайшли жодного підтвердження. Хочеться спростувати поширений міф про нібито проблеми з голосуванням поштою — немає ніяких проблем, тому що конверти розкриваються публічно в присутності і демократів, і республіканців, це вам не ховати вночі бюлетені в сейфі, від якого у голови виборчкому є ключ. Нічого спільного.

Отже, зараз за найбільшими змагальними штатами дораховуються голоси великих мегаполісів і поштові бюлетені, де у Байдена — беззаперечна перевага. Опустимо деталі, але він виграє всі штати, що залишилися. Тому що немає таких ситуацій, щоб були якісь «великі міста за Трампа» (вони всі за демократів) або «мільйони поштових бюлетенів за Трампа» (поштою голосують переважним чином демократи, а Трамп таврував поштове голосування як «ненадійне» і всіляко хвалився, що «переміг коронавірус» — республіканці його не бояться і це не служило гальмом для походу на дільницю особисто).

Але перемога далася Байдену куди важче, ніж очікувалося. Він виступив дуже сильно (і набирає найбільше абсолютне число голосів в історії американських виборів), але шанувальників Трампа знову недооцінили — і це велика проблема, тому що такі результати виборів будуть сильно сприяти новій хвилі дистанціювання демократичних союзників від Америки і ослаблення американського авторитету в світі.

Америку перестають сприймати як лідера демократичного світу. Байдену буде складніше відновлювати цей авторитет, ніж якби він виграв більш рішуче.

Чи будуть нові санкції проти Росії? Гірше наявних санкцій вже мало що може бути, але тепер їх точно не скасують, як сподівався Путін.

Чи буде Трамп вимагати перерахунку голосів? Буде, але це не скрізь можливо (наприклад, за законами Мічигану, потрібна різниця менше 2000 голосів, щоб вимагати перерахунку, а Байден там виграє десятки тисяч), а також це мало що дасть — розрив істотний, перерахунок може вплинути, якщо різниця в сотні або кілька тисяч голосів, але там різниця всюди в десятки тисяч. У суперечці Буш-Гор у 2000 році мова йшла про кілька сотень голосів у Флориді. Зараз такого немає. Перерахунки відбуваються регулярно, і практично не дають кардинальних змін (у 2016 в тому ж Вісконсині, наприклад, був перерахунок, він нічого не дав). Крім перерахунків, нічого зробити не можна. Під заявами Трампа і його прихильників про «масові фальсифікації» немає жодного факту. Нагадаємо, що у виборчкомах штатів і округів сидять представники обох партій. У Верховному суді, так, Трамп і республіканці зараз отримали помітну перевагу, але Верховний суд може щось вирішувати тільки після того як пройдено усі інстанції і на базі фактів — у Трампа немає козирів на руках, щоб реально щось заперечити.