Перспективи для Америки виглядають похмурими, але це може швидко змінитися

0
110
Західні союзники повинні бути терплячими і не очікувати дивовижної трансформації США за короткий період часу.

Новий американський лідер Джо Байден мріяв переїхати до Білого дому принаймні з 1987 року, коли вперше балотувався в президенти. Чим ці мрії відрізняються від реальності, з якою зіштовхнувся новий президент США? Офіційна кількість смертей від COVID-19 в Америці перевищила 400 тисяч. До кінця перших 100 днів президентства Байдена ця кількість може сягнути 500 тисяч. Мільйони американців втратили роботу. Замість того, щоб спостерігати за торжеством демократії у світі, Байден повинен боротися з демократичним занепадом вдома. Це не зовсім вдалий початок. Але є надія, що вже найближчим часом все покращиться, пише журнал The Economist.

«Зцілення» Америки починається з контролю над пандемією коронавірусу. Вакцинація населення буде важкою операцією, яка перевірить здатність федеральних, штатних та місцевих бюрократій співпрацювати. Проте навіть недосконала програма вакцинації зробить величезну різницю до того часу, коли весна перетвориться на літо. Тепла погода, а отже і довше перебування на відкритому повітрі, також допоможе. COVID-19 поширюється в геометричній прогресії. Але коли кількість людей, яких заражає кожна людина, опускається нижче одиниці, вона також розсіюється в геометричній прогресії.

Це, у свою чергу, допоможе економічному відновленню США. Попри те, що ринок праці приблизно такий же депресивний, як і тоді, коли Байден склав присягу як віце-президент за часів лідерства Барака Обами на тлі фінансової кризи, цей спад дуже відрізняється. Реальний наявний дохід, ймовірно, зростав найшвидшими темпами за два десятиліття в 2020 році, що є показником величезного стимулу, який вливає в економіку федеральний уряд. Банківська система виглядає здоровою. І економічний біль не є широко розповсюдженим, але зосереджений серед робітників підприємств, які найбільше постраждали внаслідок дії карантинних обмежень. Багато з цих робітників знову зможуть отримати роботу, які тільки країна вийде з дії карантинних обмежень.

Скориставшись перевагами того, що федеральний уряд може брати позики практично без жодних витрат, команда Байдена запропонувала фіскальний стимул у розмірі 1,9 трлн доларів.

Що стосується політичної кризи, то її владнати буде важче. Республіканська партія страждає від розколу та пожинає плоди президенства Трампа. ФБР відстежує загрози внутрішнього тероризму. Колишній президент Трамп – це просто громадянин, який може знову балотуватися в 2024 році, припускаючи, що Конгрес не заборонить йому робити це навіть після розгляду імпічменту.

Джо Байден під час інавгурації заявив про свою чітку підтримку верховенства права та расової рівності – що в інший час могло б звучати як банальність. Це допоможе знизити температуру американської політики, що може відкрити інші можливості. Працюючи з республіканцями, які прагнуть, щоб Конгрес швидко виконував свою роботу, Байден, можливо, ще зможе прийняти законопроект про інфраструктуру та закони стосовно зміни клімату, а також свою стратегію боротьби з COVID-19. У підручниках демократія передбачає вирішення проблем шляхом компромісу та управління конфліктом. Якщо президент схильний будувати коаліцію, то єдність має шанс повернутися до Вашингтона.

Це те, що має статися. Америка зіштовхнулася з проблемами, які вимагають від уряду допомоги, а не відставання. Окрім внутрішніх проблем, останні чотири роки також зіпсували репутацію Америки за кордоном. Замислюючись, іноземні лідери знають, що сили, які привели Трампа на посаду, можуть повернутися з майбутнім президентом, тому будь-які домовленості з США ризикують виявитися тимчасовими. Зовнішня політика Байдена також вимагатиме низки дуже жорстких компромісів. Його команда потребує співпраці з російським урядом для продовження договору про контроль ядерного арсеналу. США потрібне співробітництво з Китаєм щодо проблеми зміни клімату, попри те, що Китай порушує права уйгурів у Сіньцзяні.

Багато чого може піти не так. Республіканці Сенату можуть протистояти всьому, що пропонує Байден, просто тому, що він демократ. Ліва сторона Демократичної партії може «образитися» на Байдена за спробу співпраці з республіканцями. Політика була простою за часів адміністрації Трампа, яка часто керувалася розпалюванням партизанських боїв, а не вирішенням проблем Америки. Взаємодіяти з реальністю набагато складніше.

Щоб отримати найкращі шанси на успіх, Байден повинен дотримуватися свого завзятого центризму. Західні союзники повинні бути терплячими і не очікувати дивовижної трансформації за одну ніч. Повернення стриманості до Білого дому буде лише першим кроком у довгій подорожі, але саме цей крок є необхідним для оновлення Америки, резюмує видання.