Світова економіка відновлюється, але найбільші проблеми ще попереду

0
28

Глобальна політика останнім часом навіть більш нестабільна, ніж економіка.

Спостерігаючи за відновленням міжнародних рейсів, можна побачити як «фінансові вузли» знову з’єднуються після пандемії коронавірусу, навіть попри те, що вірус все ще поширюється, особливо в країнах із низьким рівнем вакцинації, пише The Washington Post.

Часткове відновлення подорожей та комерційної діяльності стало частиною економічного відродження цього літа. Світову економіку сильно побила пандемія, але вона повільно стабілізується. Проте, незважаючи на цю стійкість, нерівність, закладена в глобальній економіці, погіршилась – у США, а також у Європі, Латинській Америці, Азії, Африці та на Близькому Сході.

На відміну від рецесії 2008-2009 років, коли країни, що розвиваються, продовжували зростати економічно, незважаючи на травми, що потрясли центр, цього разу США, Китай та ще кілька країн перебувають на постпандемічній межі зростання, тоді як багато інших країн застрягли в рецесії, зіштовхнувшись із низьким рівнем вакцинації, невдалим керівництвом та зростанням боргу.

Директор Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва говорила про «двостороннє відновлення» із «прискоренням» зростання в США та деяких інших великих економіках, але «придушенням» розвитку багатьох інших країн.

Економічний стрибок у США був досить потужним: МВФ наразі оцінює зростання 2021 року у 7 відсотків, що є найшвидшим темпом за останні 25 років. Економіка США відновлюється швидко – з величезним попитом на обмежену пропозицію товарів і послуг, тому інфляція була майже неминучою. При цьому процентні ставки залишаються відносно низькими.

Фінансові ринки роблять ставку на тривале розширення економіки США. Цього року вибухонебезпечне зростання США стимулюється активною фіскальною та монетарною політикою, а також зростанням інвестицій приватного сектору. Уолл-стріт знову ігнорує фінансові закони гравітації, як це часто траплялося протягом останніх кількох десятиліть. Але багато поміркованих інвесторів роблять ставку на стабільний американський економічний бум.

Американський бізнесмен Уоррен Баффет також робить ставку на довготривале економічне зростання Америки.

«Наш непохитний висновок: ніколи не робіть ставку проти Америки»,- сказав він.

Якщо прогноз щодо Сполучених Штатів виглядає більш яскравим, ніж можна було очікувати ще рік тому, то навколо Китаю все виглядає інакше. Президент Сі Цзіньпін продовжує поєднувати авторитарне політичне правління з високими економічними показниками. Але деякі інвестори починають сумніватися, чи може ця комбінація залишатися ефективною протягом тривалого часу.

Оскільки найбільші технологічні компанії Китаю розширилися, нещодавно вони потрапили на політичну червону лінію. Виконавчий директор Alibaba Джек Ма постраждав після того, як наважився критикувати китайську економічну політику. З того часу його компанія з інтернет-торгівлі втратила третину вартості.

Компанія Didi перебуває під розслідуванням адміністрації кіберпростору Китаю. Акції компанії різко впали. Китай, ймовірно, рекламує історії успіху на вільному ринку, поки компанії не стануть занадто великими та незалежними, після цього держава тонко підтверджує власний контроль.

Такий політичний податок на успіх у бізнесі є небезпечним, як вже довела Росія. Російська економіка все ще страждає від наслідків рішення президента Володимира Путіна на початку 2000-х років щодо приведення нових підприємців країни під контроль корумпованої державної влади.

Глобальна політика останнім часом навіть більш нестабільна, ніж економіка. Сполучені Штати розвиваються у фінансовому плані, але політично все ще не стабілізувалися. Європа втрачає свого лідера – канцлера Німеччини Ангелу Меркель без чіткого наступника. На Близькому Сході Саудівська Аравія зближається з Іраном і ворогує з Об’єднаними Арабськими Еміратами. У Латинській Америці популістський уряд Мексики намагається зберігати контроль, а на Кубі відбуваються масові протести.

У міру відновлення світу після пандемії чотири тенденції виглядають неминучими: технологічна сфера продовжує активно розвиватися, але в той же час зростає соціальна нерівність, посилюється глобальне потепління та руйнується політичний баланс. Оптимісти можуть сподіватися, що перша тенденція – запаморочливий розвиток технологій, допоможе пом’якшити решту факторів. На жаль, технологічні генії ще не винайшли машини, яка може стерти фінансову жадібність, екологічну безтурботність чи політичний хаос, резюмує видання.