Євроатлантична байдужість: Політика Байдена призвела до наслідків, які експерти прогнозували для Трампа

0
129

Професор Стенфордського університету та колишній старший радник з питань планування політики Державного департаменту США пише, що операція з виведення військ з Афганістану має провальні наслідки і виправити їх можна хіба що зміною керівництва.

Незважаючи на те, що адміністрація Байдена обіцяла оновити зовнішню політику після президентства Дональда Трампа, її надзвичайно погане управління виходом з Афганістану зашкодило світовому становищу Америки та підірвало довіру до зовнішньої політики адміністрації. До таких висновків дійшов автор матеріалу у виданні The Hill Рассел А. Берман.

Реалізація виведення військ з Афганістану підірвала прагнення до відновлення трансатлантичних відносин, пріоритетності прав людини у всіх рішеннях та протистояння амбіціям Китаю, які мали б зреалізувати Джо Байден та державний секретар Ентоні Блінкен. “Дипломатична команда, яка мала принести професіоналізм, залишила Америку без керма”, зазначає автор.

Раніше говорили про небезпеку напруги у Атлантичному Альянсі від політики Трампа, однак, за словами Рассела Бермана, ніщо за роки правління Трампа не може зрівнятися з одностороннім рішенням без урахування наслідків, з якою Вашингтон відключив операцію НАТО в Афганістані.

Поки протягом кількох минулих тижнів розгортався хаос у Афганістані, Байден сховався у заміській президентській резиденції у Кемп-Девіді і не розмовляв з жодним європейським лідером, поки публічна критика не примусила його зателефонувати прем’єр-міністру Великобританії Борису Джонсону. Така поведінка призвела до того, що критики прогнозували для Трампа – Вашингтон, який не цікавиться європейськими проблемами.

Фахівець наголошує також на відсутності будь-яких дій з боку уряду Байдена для захисту афганських жінок, особливо тих, які протягом останніх 20 років здобули освіту та розпочали професійне життя. “Невдача команди Байдена передбачити цю катастрофу є особливо іронічною у світлі її критики адміністрації Трампа. Захист прав людини в епоху Трампа – як кажуть демократичні критики – наголошування на свободі віросповідання та недостатня увага правам жінок. Проте, дивлячись на трагедію в Афганістані, неможливо уявити політику, менш уважну до тяжкого становища жінок, ніж те, що зробила адміністрація Байдена: майже нічого”, – йдеться у статті.

На практиці залишається відкритим питання щодо стратегічного характеру американської присутності в усьому світі. У випадку з Афганістаном страшенно розхвалений поворот став поразкою. З метою нібито стримування Пекіну, США тепер втратили доступ до країни, яка стратегічно межує з Китаю, а разом з ним і єдину велику військову авіабазу між Європою та Японією.

Також незважаючи на наміри розвивати стратегічне партнерство з Індією, США сприяло противнику Індії, Пакистану, перемогти разом з “Талібаном”. Дипломатичними переможцями наразі є Китай та Росія, і адміністрація Байдена не може нічого запропонувати у відповідь. Рассел Берман підсумовує, що США гостро потребують оновлення зовнішньої політики. І найімовірніше, це вимагатиме зміни на більш компетентне керівництво, адже “національний інтерес не може чекати ще три з половиною роки”.