США закликають Росію припинити операції фільтрації та депортації на території України

0
113

Від 900 тисяч до 1,6 мільйона громадян України, зокрема 260 тис. дітей, пройшли фільтраційні табори і були депортовані в депресивні регіони Росії. На долю тих, хто не пройшов фільтрацію, випали тортури та смерть. США та країни-партнери не мовчатимуть про ці факти насильства.

У заяві для преси «Фільтраційні» операції Росії, примусові зникнення та масові депортації українських громадян» Державний секретар США Ентоні Блінкен нагадав про численні порушення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованих Росією територіях.

«Незаконна передача та депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та є воєнним злочином. російська влада має звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому. Ми закликаємо Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих фільтраційних об’єктів і до місць розміщення примусово депортованих у Росії.

За оцінками різних джерел, зокрема уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, зокрема 260 000 дітей, з їхніх домівок до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході. Дії Москви є наперед обдуманими й викликають безпосереднє історичне порівняння з російськими фільтраційними операціями в Чечні та інших регіонах. Під час операцій фільтрації президента Путіна розділяються сім’ї, конфіскуються українські паспорти та видають російські паспорти для того, щоб в очевидній спробі змінити демографічний склад частин України.

Звіти також свідчать про те, що російська влада навмисно розлучає українських дітей з батьками та викрадає інших із дитячих будинків перед тим, як віддати їх на усиновлення в Росії. Очевидці та ті, хто пережив операції фільтрації, затримання та примусову депортацію, повідомляють про часті погрози, переслідування та випадки тортур з боку російських силовиків. Повідомляється, що під час цього процесу російська влада також збирає та зберігає біометричні й персональні дані, піддає цивільних осіб інвазивним обшукам і допитам і змушує українських громадян підписувати угоди про перебування в Росії, перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

Зростає кількість доказів того, що російська влада також затримує або спричинює зникнення тисяч мирних громадян України, які не проходять фільтрацію. Серед затриманих або відфільтрованих є українці, які перебувають у загрозливому стані через їхню потенційну приналежність до українського війська, сил територіальної оборони, ЗМІ, уряду та спільнот громадянського суспільства. Очевидці, ті, хто вижив, і Генеральний прокурор України повідомили, що російська влада переправила десятки тисяч людей до місць ув’язнення в підконтрольному Росії Донецьку, де, як повідомляється, багатьох піддають тортурам. Є повідомлення про те, що деяких осіб, які були мішенню для фільтрації, було страчено без судового розгляду, що узгоджується з доказами російських звірств, скоєних у Бучі, Маріуполі та інших місцях в Україні.

президент Путін і його уряд не зможуть безкарно брати участь у цих систематичних знущаннях. Відповідальність є незворотною. Ось чому ми підтримуємо зусилля українських та міжнародних органів влади зі збору, документування та збереження доказів звірств. Разом ми прагнемо притягнути до відповідальності винуватців воєнних злочинів та інших звірств.

Сполучені Штати Америки та наші партнери не будуть мовчати. Україна та її громадяни заслуговують на справедливість», — заявив Державний секретар США Ентоні Блінте.