США оприлюднили нові дослідження звірств РФ в Україні

0
131

Єльський університет провів нові гуманітарні дослідження в Україні та оприлюднив «Звіт: Фільтраційні операції Росії порушують міжнародне гуманітарне право». Про це повідомляє Консульство США в Україні, з посиланням на матеріал, оприлюднений на ресурсі ShareAmerica.

Згідно з новим звітом Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, російський уряд системно застосовує тортури та примусову працю на фільтраційних територіях на сході України. Супутникові знімки також вказують на можливу наявність могил на одному об’єкті.

У матеріалі зазначається, що у звіті використано дані з відкритих джерел, порівняні з останніми супутниковими знімками високої роздільної здатності. До дослідження були включені лише сайти, місцезнаходження та діяльність яких були підтверджені п’ятьма незалежними джерелами.

«Президент Путін і його уряд не зможуть безкарно брати участь у цих постійних зловживаннях. Підзвітність є обов’язковою, і Сполучені Штати та наші партнери не будуть мовчати», — йдеться в заяві Держдепартаменту від 25 серпня.

Що таке фільтраційні споруди

Згідно зі звітом, до фільтраційних споруд належать:

Пункти реєстрації, де громадян України змушують відповідати на запитання і збирають особисті та біометричні дані для того, щоб надати їм «сертифікат фільтрації». Він дає право на свободу пересування в межах їхньої країни. Якщо люди не проходять пункт реєстрації, їх направляють за однією з адрес:

  • місця перебування для тих, хто очікує на реєстрацію;
  • центри допитів, де багатьох піддають тортурам;
  • ізолятори ув’язнення, в яких цивільні особи підлягають короткостроковому або довгостроковому ув’язненню.

Цивільні особи, які намагаються залишити контрольовані Росією території України, щоб потрапити на території, підконтрольні Україні, змушені проходити через центри фільтрації, які стратегічно розташовані вздовж головних доріг, річок та інших артерій в контрольованих Росією регіонах. «Усі люди, які втікають з трьох областей і не бажають їхати в Росію, повинні пройти через цей пункт пропуску (Василівка)», — йдеться в повідомленні.

Також цивільних збирають і примусово вивозять на фільтраційні об’єкти.

Станом на 14 червня ексомбудсмен України Людмила Денісова заявила, що через фільтраційні пункти до Росії було відправлено щонайменше 1,7 млн мирних громадян України, зокрема 276 тис. дітей. російські чиновники повідомляють, що цифри вдвічі більші — ближче до 3,4 млн осіб, зокрема понад пів мільйона дітей.

Такі методи для рашистів не нові. російський уряд має досвід використання засобів «фільтрації» цивільного населення. Росія створила подібні фільтраційні споруди в Чечні під час першої (1994-1996) та другої (1999-2009) чеченських воєн. Ув’язнені повідомляли про катування, побиття та сексуальне насильство.

У 2000 році Human Rights Watch повідомила про чеченських громадян: «Багато з них “зникають” на місяці, оскільки російські чиновники тримають їх під вартою без зв’язку із зовнішнім світом. Декого зрештою звільняють, коли родичі дають хабар. Інші ніколи не повертаються».

Виявлено двадцять одне фільтраційне місце

У звіті Yale детально описано 21 перевірений пункт фільтрації в Донецькій області та навколо неї, деякі для обробки, деякі для утримання чи допиту, а деякі для затримання. російський уряд захопив українські школи, ринки, адміністративні будівлі та в’язниці під фільтраційні пункти одразу після повномасштабного вторгнення в Україну пів року тому.

Умови на пунктах реєстрації жахливі: приміщення переповнені та антисанітарні, за словами свідків, цитованих у звіті. Українські мирні жителі кажуть, що вони були змушені чекати кілька днів без їжі, води та доступу до ванних кімнат. Кілька людей померли під час очікування.

Тюремні умови гірші. «У місцях ув’язнення цивільних осіб часто утримують поряд із військовополоненими, і є переконливі докази нелюдських умов і поводження, а також… тортур», — йдеться у звіті.

У тюрмах, розрахованих на 100 осіб, утримують 800 українців. Люди мають достатньо місця лише для того, щоб стати на коліна, і не можуть користуватися ванною протягом багатьох днів.

Нелюдське ставлення до українців — свідчення очевидців

Цивільних осіб, переважно чоловіків, піддають примусовому роздяганню. У свідченнях очевидців, наведених у звіті, стверджується, що якщо татуювання, одяг або навіть публікації в соціальних мережах на особистих телефонах затриманих свідчать про вірність Україні, їх нещадно б’ють.

Особи, які втекли з ізоляторів, описують такі методи, які використовує РФ:

  • фізичне насильство, включаючи використання електричного струму;
  • голодування, отримуючи лише 50 грамів хліба щодня;
  • примушують копати братські могили.

У звіті йдеться також про жахливе ставлення до полонених українських військових. Чоловік, який у квітні втік із колонії, розповів: як «у колонію привозили нових військовослужбовців. Російські солдати почали їх бити. Охоронці включили радіо на всю в’язницю, і в цей момент ув’язнених побили».

«Народ України заслуговує на справедливість, і Сполучені Штати продовжуватимуть об’єднуватися з ним стільки, скільки буде потрібно», — заявили в Держдепартаменті.

Консульство США в Україні опублікувало на своїй сторінці у Facebook повідомлення про звіт Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, який детально описує «фільтраційні» операції, які рашистські війська влаштовують для цивільних українців, та зазначило:

«Ці “фільтраційні” операції руйнують життя сотень тисяч мирних жителів. Надходять повідомлення про катування, примусову працю, примусову депортацію та інші звірства в російських закладах утримання та ув’язнення.

Супутникові знімки також вказують на можливу наявність могил на одному об’єкті. Президент Путін і його уряд не зможуть безкарно брати участь у цих постійних зловживаннях. Відповідальність обов’язково настане, і Сполучені Штати та наші партнери не будуть мовчати», — йдеться в повідомленні.

Підготувала Ольга Мосьондз