Зеленський здійснив візит у США: що писали про поїздку західні ЗМІ

0
218

Попри те, що у Вашингтоні Зеленського зустріли тепло, занепокоєння щодо подальшої підтримки з боку нового Конгресу США залишаються.

Президент України Володимир Зеленський вперше із початку повномасштабної війни покинув територію країни та здійснив візит у США, де зустрівся з американський лідером Джо Байденом, а також виступив у Конгресі: що писали про поїздку Зеленського західні ЗМІ.

Байден і Зеленський розходяться в поглядах на деякі військові потреби

«На тлі демонстрації єдності український президент Володимир Зеленський і лідер США Джо Байден розходяться в поглядах на деякі військові потреби», –пише The Washington Post.

За посмішками, рукостисканнями і новим пакетом військової допомоги на суму 1,85 мільярда доларів, український президент і його радники продовжують наполягати на поставках Вашингтоном передового озброєння, яке Байден не бажає надавати.

Окрім щирих висловлювань української вдячності та твердих обіцянок постійної американської підтримки, Зеленський та Байден зустрілися з конкретними, а іноді й відмінними цілями.

Видання, посилаючись на слова чиновника адміністрації Байдена, повідомляє, що США хотіли б обговорити, що Зеленський думає про дипломатію. Водночас посадовець повторив давню позицію адміністрації, що рішення щодо переговорів із РФ має приймати Україна.

«Це була можливість для Байдена і Зеленського провести серйозну розмову про те, куди ми йдемо … не говорити [Зеленському], що робити … переконатися, що ми узгоджені в загальних цілях і розуміємо один одного. Байден, як і раніше, стурбований тим, щоб не зайти занадто далеко, занадто швидко, побоюючись ескалації. Зеленський хоче дати зрозуміти, що йому потрібна ця постійна підтримка, яку, відверто кажучи, можуть надати лише Сполучені Штати», – сказав колишній посол США в НАТО Іво Даалдер.

За даними видання, існує три різні моделі того, як може виглядати закінчення війни шляхом переговорів, кожна з яких має прихильників в адміністрації США.

Одна з них, яка є частиною мирного плану, запропонованого Зеленським минулого місяця, включає виведення російських військ з усієї української території, яку вони зараз займають, включаючи Крим і райони Донбасу, які РФ захопила в 2014 році.

Другий варіант – це відведення військ РФ на лінії 2014 року.

Третя модель — виведення військ РФ включає Донбас, але не Крим.

Щодо останніх двох варіантів, то Зеленський чітко дав зрозуміти, що не підтримає їх, зазначивши, що мир може настати лише тоді, коли російські окупанти повністю вийдуть з усієї території України.

Під час їхньої особистої зустрічі Байден хотів почути поточні думки Зеленського про те, як це має виглядати, сказав високопоставлений чиновник, визнавши, що на даний момент це свого роду академічна дискусія, оскільки немає ніяких ознак того, що Росія зацікавлена в переговорах.

У зв’язку з пакетом американської допомоги у розмірі 47 мільярдів доларів США, який Байден запросив на 2023 рік, обидва лідери прагнули зміцнити підтримку з боку нової, очолюваної республіканцями Палати представників, яка приступить до виконання своїх обов’язків наступного місяця. За словами високопоставленого чиновника адміністрації США, було важливо, щоб Зеленський використовував свою особисту харизму, аби переконати законодавців у тому, що це дійсно боротьба за демократію.

Для самого Зеленського мета була зосереджена на закликах про надання більш потужного озброєння для посилення здатності України розпочати великі наступальні операції проти російських сил наступного року. Було мало ознак того, що він досяг успіху, принаймні в короткостроковій перспективі, пише видання.

Зеленський став «героєм демократії»

«Зеленський став героєм демократії, викликаючи порівняння з Вінстоном Черчиллем за те, що він демонстративно стоїть в зоні бойових дій і згуртовує свій народ промовами і відеозверненнями», пише Politico.

Візит українського президента до Вашингтона відбувся в той час, коли Конгрес стоїть на порозі ухвалення ще 45 мільярдів доларів допомоги Києву в рамках загального законопроекту. Були сподівання, що законопроект буде схвалений до виступу Зеленського в Конгресі. Але тепер його прийняття очікується в найближчі дні.

Представники адміністрації Байдена висловили впевненість, що допомога Україні продовжиться і наступного року, Зеленський також сказав, що він впевнений, що ця допомога не буде заблокована. Але в приватних розмовах чиновники адміністрації визнають, що, ймовірно, ситуація буде складнішою.

Інше головне питання, яке стоїть перед лідерами, – як і коли закінчиться війна. Демонстрація солідарності Байдена, за словами офіційних осіб, також мала на меті запевнити Європу в американській відданості справі, і президент США заявив, що він не має жодних побоювань щодо того, що західні союзники продовжать дотримуватися цього курсу.

«Звернення Зеленського до Конгресу ставить його в один ряд з Черчиллем, Нетаньяху та Манделою», – зазначає видання.

Виступи іноземних лідерів у Конгресі не є безпрецедентними, але вони відносно рідкісні. З початку війни в Україні цього року Зеленський двічі виступав перед Конгресом.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль двічі виступав перед Конгресом США під час Другої світової війни і знову в 1950-х роках. Колишні прем’єр-міністри Ізраїлю Беньямін Нетаньяху та Іцхак Рабін, президент ПАР Нельсон Мандела – єдині, хто виступав перед Конгресом більше одного разу.

Зеленський уособлює націю, яку він очолює, своєю силою та непокорою

«Зеленський уособлює націю, яку він очолює, своєю силою та непокорою», – пише CNN.

Комедійний актор, який став героєм воєнного часу, фактично передав долю мільйонів українців в руки американських законодавців, платників податків і сімей в той час, коли серед нової республіканської більшості в Палаті представників зростає скептицизм щодо ціни участі США.

Український президент є красномовним оратором, але фотографії промовляли з надзвичайною силою. Рука Байдена на плечі Зеленського. Тепло, яке випромінювали багато представників Конгресу, вітаючи його.

Сигнал Путіну

Крім того, CNN зазначає, що візит Зеленського в США став сигналом главі Кремля Владіміру Путіну.

«Уявіть собі Путіна, який буквально вчора відвідав одного зі своїх небагатьох союзників, президента Білорусі Алєксандра Лукашенка, і побачив, як політично поляризовані Сполучені Штати об’єдналися, щоб прийняти Зеленського. Зеленський здійснив свою історичну поїздку у вирішальний момент того, що майбутні покоління, можливо, вважатимуть одним із визначальних конфліктів нашого часу: битви між демократією та автократією, в якій Україна сьогодні є палаючою, залитою кров’ю, тремтячою лінією фронту», – пише CNN.

Занепокоєння щодо наступного року

«Для Зеленського це свято стійкості та пропозиція підтримки. Однак попри всі розмови про перемогу, у виступі президента Володимира Зеленського у Вашингтоні прозвучали натяки на його занепокоєння щодо наступного року», – пише NYT.

«Ретельно зрежисований виступ Зеленського у Вашингтоні був створений як святкування невдачі Росії у спробах знищити Україну, вдячність американським платникам податків, які фінансують цю битву, і як заклик до збереження крихкої коаліції протягом довгої, кривавої і холодної зими, що чекає на нас попереду. Але між рядків проглядалися промовисті натяки на занепокоєння Зеленського щодо наступного року», – йдеться у статті.

«Президента України в Конгресі зустріли оваціями. Але навіть у міру того, як потреби його країни зростають, перспективи допомоги з боку США неминуче стануть менш визначеними», – пише Bloomberg.

Не факт, що овації в Конгресі перетворяться на «відкриту чекову книжку» наступного року

«Зеленський у своєму виступі вдарив по всіх нотах, які можна було б очікувати. Україна знаходиться на передовій глобальної битви проти авторитаризму. Якщо не дати відсіч Путіну зараз, США та їхні союзники опиняться перед ще більш загрозливим майбутнім. Не в останню чергу Зеленський закликав до більшої американської допомоги, оскільки війна в Україні стає похмурим змаганням на економічну і військову витривалість – і оскільки перспективи допомоги США стають все менш визначеними», – зазначається у статті.

Наразі немає жодних ознак втоми від підтримки: Білий дім привітав Зеленського, пообіцявши ще 1,85 мільярда доларів на військове спорядження, а Конгрес має намір виділити ще 45 мільярдів доларів. Але вплив скептиків щодо України в новій Палаті представників, очолюваній республіканцями, змушує Київ нервувати з приводу того, що станеться після цього: не факт, що овації в Конгресі перетворяться на відкриту чекову книжку наступного року.

Визначний момент для двох президентів

«Візит Зеленського став визначним моментом для двох президентів. Завершуючи рік, в якому кожен з них зіштовхнувся з великими труднощами і кинув виклик похмурим прогнозам, ці двоє чоловіків стояли пліч-о-пліч у Білому домі – президент Байден у синьому костюмі, президент України Володимир Зеленський в оливковому військовому светрі і важких черевиках. Різкий контраст в одязі був однією з небагатьох відмінностей, які були продемонстровані, оскільки Байден і Зеленський похвалили один одного і представили єдиний фронт під час візиту українського лідера до Вашингтона, його першої появи за кордоном з часу російського вторгнення. Візит Зеленського підкреслює, що в Україні перемагає свобода – поки що», – пише The Washington Post.