Розплата за «Велику брехню»: проти улюбленців Трампа і Росії подано позов на 1,6 мільярда доларів

0
134

Американське правосуддя може захистити факти від свавілля пропагандистів.

Недавно російські пропагандисти на державному телеканалі РФ обговорювали можливі способи знищення США як свого головного ворога. Дехто пропонував як пом’якшений варіант убивство «всього лише» кількох десятків тисяч американських військових: «Хто їх ліквідує, де їх ліквідують та в якій формі — це неважливо. Втрачати абсолютно нічого», — заявив коментатор Євген Сатановський. Інші схилялися до повномасштабного ядерного удару, після якого Америка перестане існувати. Але одного американця ця банда майбутніх підсудних хотіла б урятувати: «В нас у країні сприйняли одного американця, хорошого американця, якого не хотілося б убивати, — Такера Карлсона», — зазначив «американіст» Дмітрій Дробницький.

The war in Ukraine began a year ago today, on February 24, 2022, when the Russian military rolled across the eastern border of the country. But in many ways, the Russian invasion of Ukraine was the endpoint of a much longer story. pic.twitter.com/BtbJvCgWKl

— Tucker Carlson (@TuckerCarlson)February 25, 2023

Любов російських пропагандистів до американського телеведучого каналу Fox News Такера Карлсона зрозуміла: у своїх передачах Карлсон майже дослівно повторює російську антиукраїнську пропаганду, інколи додаючи деяких вимислів від себе. Так, Карлсон звинувачує Зеленського в тому, що він «заборонив християнську віру в країні» та ще й велів заарештувати «черниць і священників». Крім того, Карлсон невтомно просуває колишнього президента США Дональда Трампа і продовжує хвалити його за прагнення розпустити НАТО й дружити з Росією.

Саме Карлсон і його канал Fox після виборів 2020 року просували так звану велику брехню, запевняючи глядачів, що Трамп виграв, а Байден із допомогою різноманітних махінацій вибори вкрав. Fox і його команда роздували пристрасті слухачів, довівши декотрих до того, що ті взяли до рук зброю й пішли на штурм Капітолію у столиці країни.

У Карлсона у Штатах мільйони глядачів. Зазвичай це праві консерватори, які прагнуть бачити в Путіні прибічника консервативних «традиційних цінностей» і привести до влади у США авторитарного лідера, що силоміць впроваджуватиме в суспільство ці «цінності», подобається таке людям чи ні. Це для них Карлсон і його соратники будують світ альтернативних фактів, де консервативні цінності та їхні поборники не опиняються у протиріччі з реальністю.

«Чому ми даємо стільки грошей Україні? І що нам Росія зробила?» — запитує мене адміністраторка невеликого університету в консервативному штаті Вірджинія. Вона та її чоловік щовечора дивляться Fox, і це ті самі глядачі, чию думку формує брехня Карлсона. Однак і на Карлсона з його колегами по пропаганді впливає світогляд споживачів новин. Альтернативна реальність, як з’ясувалося, створюється взаємними зусиллями пропагандистів і публіки.

Про взаємозалежність пропагандистів і аудиторії свідчить розслідування компанії «Домініон», що виробляє обладнання для голосування (Dominion Voting Systems). Ця компанія подала до суду на канал Fox News за наклеп після того, як представники Fox неодноразово заявляли, що машини для голосування виробництва «Домініон» навмисно спотворили результати виборів 2020 року.

«Fox — одна з найвпливовіших медіа-компаній у Сполучених Штатах — поширювала в ефірі сфабриковану сюжетну лінію про фальсифікації на виборах, де лиходієм було представлено тоді ще маловідому компанію з виробництва машин для голосування під назвою «Домініон», — ідеться у скарзі. Внаслідок наклепу, який поширювали пропагандисти на каналі Fox, репутація компанії постраждала у 28 штатах, і компанія зазнала величезних фінансових збитків.

Інформація, викладена в заяві «Домініон», розкрила цинічність американських пропагандистів, які за брехливістю не дуже відрізняються від своїх російських колег.

Як випливає з судових документів, команда Fox News перевірила факти й назвала звинувачення у правопорушеннях під час голосування «неправдивими». Однак провідні канали продовжували стверджувати в ефірі, що вибори були фальсифіковані. При цьому Карлсон і його колеги не приховували одне від одного, що справжні факти їм чудово відомі. Вони писали одне одному у внутрішньому службовому листуванні, що запевнення Трампа та його соратниці, юристки Сідні Пауелл, — чистої води маячня. Так, Карлсон написав колезі Лорі Інгрем: «Сідні Пауелл бреше. Я її на цьому впіймав. Це божевільня». Такої самої думки була й Інгрем, яка написала Карлсону: «Сідні Пауер зовсім здуріла. Ніхто з нею не може працювати». Коли редактора Fox Politics Кріса Стайруолта запитали, чи думав він, що «Домініон» сфальсифікувала вибори, він відповів негативно: «Жодна розумна людина не могла б такого подумати». У скарзі, поданій «Домініон», ідеться, що всі свідки з Fox заявили, що не вірили жодному з тверджень каналу про «Домініон» і підтасування голосів.

Fox News був першим новинним ЗМІ, який назвав Байдена переможцем у штаті Аризона, фактично передбачивши, що він стане наступним президентом. Услід за цим повідомленням рейтинги Fox різко впали.

У заяві, поданій до суду компанією «Домініон», стверджується, що Fox згодовував своїм глядачам брехливі розповіді про підтасування на виборах, тому що «трампістські» підписники Fox почали активно перекочовувати на ще більш радикально-консервативний канал. На цьому каналі глядачам розповідали, що Трамп вибори виграв, а Байден програв, і згодовували фантастичні теорії змови.

Багато американців хотіли б думати, що «трампісти», які вірять в украдені вибори, стали жертвою обману, але, як свідчить справа «Домініон» проти Fox, одурманювання пропагандою відбувається за взаємною згодою між пропагандистами й аудиторією.

Прагнучи втримати свою аудиторію, канал Fox і його співробітники кинулися брехати, всупереч відомим їм фактам. Коли одна з журналісток Fox заявила з екрана, що «немає жодних доказів, буцім якась система голосування вилучила, втратила або змінила голоси», Карлсон розлютився й запанікував: «Будь ласка, звільніть її. Серйозно…. Якого хріна? Я взагалі в шоці…. Це слід негайно припинити до вечора. Це відчутно шкодить компанії. Ціна акцій знижується. Це не жарт», — написав він колезі.

Закон захищає журналістів від відповідальності, якщо вони повідомляють про брехливі заяви, але навмисна пропаганда наперед відомої брехні законом не захищена.

Зрештою, брехня може сильно вдарити по фінансах каналу Fox та його команди і примусити цих брехунів задуматися. Компанія «Домініон», на яку звели наклеп, подала позов на Fox на пристойну суму — 1,6 мільярда доларів, і шанс отримати компенсацію в «Домініон» високий.

Незалежні суди — це опора демократії та захист від альтернативної реальності, створюваної пропагандистами, і американські брехуни з Fox News зможуть переконатися в цьому на власній шкурі. Але якщо до влади знову прийде Трамп або інший схожий на нього антидемократичний лідер, суди стануть першими інститутами, які авторитарно орієнтований лідер почне гнути й ламати за прикладом авторитарної і беззаконної Росії.

Анна Бродські-Кроткіна