Вашингтон занепокоєний зближенням Пекіна та Москви

0
170

Зустрічі лідера Китаю Сі Цзіньпіна з главою Кремля Владіміром Путіним у Москві поставили адміністрацію президента США Джо Байдена в незручне становище: двоє американських супротивників обговорюють «мирний план» щодо України, який Вашингтон визнав неприйнятним. США побоюються, що втомлений від війни світ може підтримати ініціативи Китаю, пише Bloomberg.

За словами одного з представників адміністрації Байдена, який говорив на умовах анонімності, США побоюються бути загнаними в кут через китайський «мирний план». Незалежно від заяв Вашингтона, відмова від цього плану може дозволити Китаю стверджувати іншим націям, які втомилися від війни і економічної шкоди, яку вона завдає, — що Вашингтон не зацікавлений у мирі.

Американські посадовці публічно висловлювали глибокий скептицизм щодо ідеї Китаю, заявляючи, що його заклик до припинення вогню винагородить вторгнення Москви, закріпивши територіальні здобутки РФ. У приватному порядку, однак, ці зустрічі і «мирний план» викликали занепокоєння в адміністрації Байдена, що, своєю чергою, призвело до питань щодо більш широкого підходу США до РФ та Китаю.

Якщо Вашингтон ігноруватиме це питання, Китай, швидше за все, посилить повідомлення про те, що США виступають проти припинення вогню та проти закінчення війни, сказала співробітниця Центру стратегічних і міжнародних досліджень Бонні Лін.

«Існує багато способів, за допомогою яких Китай намагатиметься висвітлити результати китайсько-російської зустрічі таким чином, щоб представити США в негативному світлі», – додала Лін.

Дебати навколо китайського «мирного плану» висвітлюють лише одну з багатьох незручних реалій, які приніс триденний візит Сі до Москви. Обидві країни пообіцяли ще більше поглибити партнерство.

Адміністрація Байдена намагалася тримати Китай осторонь від початку вторгнення РФ в Україну, але, схоже, сталося навпаки. Навіть у міру того, як Сі і Путін зближуються, Китай знаходить сприйнятливу аудиторію для свого ширшого дипломатичного поштовху по всьому світу.

На слуханнях у Сенаті в середу, 22 березня, демократ Джефф Мерклі попросив держсекретаря Ентоні Блінкена відреагувати на те, що він назвав «триденним братським фестивалем, де Путін і Сі вітають авторитарну владу». Блінкен визнав, що це було продовженням домовленостей двох країн, узгоджених до війни, про «партнерство без обмежень».

«Це не дивно – обидві країни мають дуже відмінний від нашого світогляд. Вони можуть знайти спільну мову у протистоянні світогляду, який ми і багато інших країн світу намагаємося захищати і розвивати», – сказав Блінкен.

Він не називав усі країни, які відмовилися стати на чийсь бік, незважаючи на заклики США.

Китай відмовився від санкцій через партнерство його компаній з Росією, купував нафту в іранського режиму всупереч вимогам Заходу і допоміг організувати дипломатичну розрядку між Саудівською Аравією та Іраном. Найбільші світові економіки, такі як Індія та Бразилія, відмовляються обирати між Китаєм і Заходом, стверджуючи, що не хочуть нової холодної війни.

А тиждень тому Гондурас розпочав процес відмови від дипломатичних зв’язків з Тайванем на користь економічних зв’язків з Китаєм.

Все це відбувається на тлі погіршення відносин США з Китаєм, які почали руйнуватися через торговельну війну колишнього президента Дональда Трампа. Ситуацію також загострив інцидент з китайською шпигунською повітряною кулею, збитою над США.

Цей епізод підірвав спробу стабілізувати відносини країн, зроблену наприкінці минулого року, коли відбулася особиста зустріч Байдена і Сі в Індонезії. Пізніше відбулася напружена зустріч між держсекретарем Ентоні Блінкеном і головним дипломатом Китаю Ван І в Мюнхені, а Сі згодом звинуватив США у тому, що вони «придушують» Китай.

Американські чиновники стверджують, що їхні різкі слова на адресу Пекіна мають вплив. На їхню думку, публічні попередження США про те, що Китай може надати летальну допомогу Росії, змусили уряд Сі двічі подумати про цю ідею. США також продовжують постачати Україні зброю спільно з європейськими країнами, які розробляють власні плани поставок.

Адміністрація Байдена намагалася змусити Китай протистояти війні РФ проти України на умовах США, але «Сі зараз наполягає на власних умовах», заявив директор консалтингової компанії China Strategies Group Крістофер Джонсон.

Оскільки Вашингтон постійно займає жорстку позицію щодо Китаю, деякі аналітики вважають, що Пекін може фактично відмовитися від поліпшення відносин із США найближчим часом.

Чим менше Китай бачить можливості для співпраці із США, тим більша ймовірність того, що він буде шукати інші шляхи і варіанти, вважає науковий співробітник з питань зовнішньої політики в Інституті Брукінгса Мелані Сіссон. На її думку, багато в чому це може означати намагання розхитати відносини США з іншими країнами.