Чим загрожує Трампу новий суд у Джорджії?

0
120

Обвинувальні акти, переплітаючись один із одним, сиплються на Трампа, наче з рога достатку. Згідно з обвинувальним висновком, оприлюдненим пізно ввечері в понеділок, колишньому президенту Дональду Трампу та 18 іншим особам було пред’явлено кримінальні обвинувачення у зв’язку зі спробами скасувати перемогу Джо Байдена в штаті Джорджія 2020 року.

Експрезиденту було пред’явлено обвинувачення за 13 пунктами, що включали порушення закону штату про рекет, підбурювання державного службовця до порушення присяги, змову з метою видати себе за державного службовця, змову з метою здійснення підробки першого ступеня та змову з метою подавання фальшивих документів.

Цього разу Трамп не сам. Обвинувачення також пред’явлено колишньому меру Нью-Йорка Руді Джуліані, який працював після виборів особистим адвокатом Трампа; колишньому главі адміністрації Білого дому й кільком поважним радникам Трампа, зокрема адвокатам, які вигадали схеми створення списків «альтернативних» вибірників Трампа. Обвинувачення було пред’явлено й менш відомим людям — двом адвокатам із Джорджії, які виступали від імені Трампа; старшому раднику виборчої кампанії; двом відомим республіканцям із Джорджії та колишньому фінансовому голові Республіканської партії.

Мова цього обвинувального акта проста, зрозуміла й доступна людям, незнайомим із юриспруденцією: «Трамп та інші обвинувачувані в цьому обвинувальному висновку відмовлялися визнати, що Трамп програв, і свідомо та добровільно приєдналися до змови, аби незаконно змінити результати виборів на користь Трампа».

Розслідування було розпочато після того, як у січні 2021 року з’явився аудіозапис телефонної розмови Трампа з держсекретарем Джорджії Бредом Раффенспергером.

Сталося це ось як: коли після програшу на виборах Трамп зателефонував Раффенспергеру, обережний держсекретар, відчувши небезпеку, що нависла над ним, викликав свого юриста як свідка й увімкнув рекордер. Тож тепер будь-яка людина може прослухати запис цієї розмови й почути голос американського президента, який то скиглить, то вимагає, то погрожує та явно нехтує законом і конституцією. Крім порушення Трампом закону, в записі вражає його відверта й нездоланна жадоба влади та невміння змиритися з поразкою. Упродовж усієї розмови Раффенспергер і головний юрисконсульт його офісу відкидають твердження Трампа, буцімто він виграв, і заперечують, що вибори було підтасовано. Та їхні аргументи на Трампа не діють, і він не здається: «Народ Джорджії в гніві, народ країни в гніві, — каже він. — І немає нічого поганого в тому, щоб сказати, знаєте, що ви перерахували голоси». На що непохитний чиновник відповідає: «Ну, пане президенте, проблема в тім, що дані, які у вас є, неправильні».

У Джорджії Байден отримав лише на 11 779 голосів більше, ніж його суперник. І Трампу здавалося, що вмовити колег-республіканців домалювати йому зайві голоси буде неважко: «То що ж ми тут робитимемо, хлопці? Мені потрібно лише 11 тисяч голосів. Хлопці, мені потрібно 11 тисяч голосів. Не напружуйте мене», — каже він.

Іноді в голосі колишнього президента чутно розпач: «Я нізащо не міг програти в Джорджії, — раз-по-раз повторює він під час розмови. — Цього не може бути. Ми виграли з перевагою в сотні тисяч голосів».

Однак від розпачливого ниття Трамп легко переходить до шантажу, погрожуючи Раффенспергеру та його головному юрисконсульту. Якщо вони не «виявлять», що тисячі виборчих бюлетенів було загублено або знищено, їх притягнуть до кримінальної відповідальності, погрожує Трамп. «Це кримінальний злочин, — каже тодішній президент країни. — І ви не можете цього допустити. Це великий ризик для вас і вашого адвоката».

Трамп вдається й до погроз, пов’язаних із політичною кар’єрою республіканців штату. Він погрожує Раффенспергеру, що його бездіяльність поставить під загрозу політичну долю двох сенаторів-республіканців від штату Джорджія. «У вас попереду великі вибори, і через те, що ви зробили з президентом, народ Джорджії знає, що це була афера, — каже Трамп. — Через те, що ви зробили з президентом, багато людей не підуть голосувати, і багато республіканців проголосують проти, тому що ненавидять те, що ви зробили з президентом. Зрозуміло? Вони ненавидять це. І вони збираються голосувати. А вас би поважали, справді поважали, якби вдалося виправити все до виборів».

Усе це непривабливо, але надто вже знайомо й почасти перегукується з обвинуваченням, винесеним Трампу у Вашингтоні. Однак у новому обвинувальному акті є важливий нюанс — суд у Джорджії може мати для Трампа серйозніші наслідки, ніж інші федеральні розслідування.

Кримінальні злочини в двох федеральних справах, порушених спеціальним прокурором Джеком Смітом (одна з яких пов’язана з приховуванням секретних документів, а інша — з пропозицією скасувати результати виборів 2020 року) мають спричинити серйозні вироки. Експерти з правових питань очікують: якщо Трампу винесуть обвинувальні вироки, команда прокурора домагатиметься тривалого тюремного ув’язнення.

Та не все так просто. Якщо Трампа засудять у межах федерального обвинувачення, він теоретично може сам себе помилувати, якщо буде переобраний президентом. Окрім того, деякі кандидати в президенти від Республіканської партії вже оголосили: якщо вони переможуть на виборах, то помилують Трампа. Наприклад, Ніккі Гейлі, хоч і назвала Трампа «нерозважливим», водночас заявила, що «схильна» помилувати, якщо його засудять за федеральним обвинуваченням. Але навіть президент-демократ, бажаючи зменшити напругу в країні, може виявитися «схильним» витягти Трампа з в’язниці. Усе це, повторюю, стосується федерального суду.

Однак президенти не мають такої влади в судах окремих штатів. Ба більше, згідно із законами Джорджії помилування можливе лише за п’ять років по відбуванню покарання. Пом’якшення вироку можливе, але для цього потрібно буде схвалення державної комісії, а такі справи швидко не вирішуються.

Тож не дивно, що адвокати Трампа особливо завзято намагалися призупинити розслідування в Джорджії. То називали його «клоунським шоу» й подавали до суду численні клопотання з метою відсторонити окружного прокурора й зірвати розслідування. То стверджували, що спеціальний розгляд великого журі був неконституційним і в прокурора Вілліс упереджена думка. Але судді Верховного суду в Джорджії не виявили ані найменшого бажання йти назустріч колишньому президенту й відхилили його клопотання.

На сьогодні Трамп головний захист вбачає в підтримці своїх базових виборців. Він нацьковує їх на суддів і прокурорів і виставляє себе жертвою політичних репресій. Він називає розслідування в Джорджії «політичним полюванням на відьом», а свої дзвінки Раффенспергеру та іншим чиновникам штату — «ідеальними».

У відповідь на обвинувальний висновок у Джорджії виборча команда Трампа негайно опублікувала заяву, звинувачуючи прокурора Вілліс у тому, що вона частково сфабрикувала факти розслідування, а адвокати Трампа засудили обвинувальний висновок, назвавши ситуацію «шокуючою та абсурдною».

Колись американські виборці відхиляли кандидатів у президенти за найменшого натяку на аморальну поведінку. Кандидати, викриті у водінні в нетверезому стані або в романтичних стосунках поза шлюбом, негайно вибували з перегонів. У виборців виникали сумніви, навіть якщо щасливо одружений кандидат колись розлучився з першою дружиною. Але часи змінилися. Тепер одного з головних кандидатів у президенти обвинувачено у змові з метою підриву демократії, загрозі національній безпеці, перешкоджанні правосуддю та фальсифікації записів про виплату грошей за мовчання зірці порнографічного кіно. Та попри очевидні злочини Трампа, його прибічники наразі не послабили своєї підтримки. Вони або виправдовують його дії, або вбачають у ньому жертву політичних переслідувань демократів, які прагнуть не дати їхньому кумиру повернутися до влади.

Анна Бродські-Кроткіна