Перші дебати потенційних кандидатів у президенти США від республіканців: учасники розійшлися в думках щодо Трампа, абортів та України

0
143

Лише один із учасників дебатів категорично виступив проти підтримки України.

У США відбулася перша велика подія президентської кампанії 2024 року – дебати потенційних кандидатів від Республіканської партії. Вісім учасників дебатів змагаються за те, щоб стати єдиним кандидатом від партії на наступних виборах президента. Учасники розійшлися у думках навколо кількох питань, пише FT.

Вісім претендентів на президентську номінацію від Республіканської партії у 2024 році боролися за увагу виборців, в той час як колишній президент Дональд Трамп, який лідирує у рейтингу, не взяв участь у заході, кинувши тінь на перші передвиборчі дебати.

Участь у дебатах взяли колишні губернатори Нью-Джерсі Кріс Крісті, Південної Кароліни Ніккі Хейлі та Арканзасу Аса Гатчінсон, чинні губернатори Флориди Рон Десантіс і Північної Дакоти Даг Бургум, ексвіцепрезидент в адміністрації Дональда Трампа Майк Пенс, бізнесмен Вівек Рамасвамі та сенатор від Південної Кароліни Тім Скотт.

Підтримка України

Зокрема, учасників дебатів запитали, чи підтримають вони збільшення фінансування підтримки України. Переважна більшість потенційних республіканських кандидатів у президенти США підтримали надання військової допомоги Києву.
«Той, хто думає, що ми не можемо вирішувати проблеми тут, у США, і водночас бути лідером вільного світу, має дуже обмежене уявлення про найбільшу країну на землі», – сказав Пенс.
Рамасвамі був єдиним, хто відкрито заявив, що не підтримуватиме виділення додаткових коштів для України, наголосивши, що “Україна не є пріоритетом для США”.

Це викликало докір з боку Хейлі, яка розкритикувала його за брак зовнішньополітичного досвіду і за те, що він віддав перевагу президенту Росії Владіміру Путіну, а не інтересам США.

“Цей чоловік (Путін – ред.) — убивця, і ви віддаєте перевагу вбивці, а не демократичній країні”, – сказала вона.

Критика Трампа 

Суперники Трампа остерігалися прямо критикувати колишнього президента, який залишається беззаперечним лідером серед республіканців. Але гострі дискусії спалахнули, коли було порушено тему поведінки Трампа.

Рамасвамі, який був у центрі багатьох найбільш суперечливих моментів дебатів, кинувся захищати експрезидента. Думки інших розділилися.

“Ми повинні визнати той факт, що Трамп — політик, якого найбільше не люблять в Америці. Ми не можемо виграти загальні вибори таким чином”,, – сказала Ніккі Хейлі.

Модератори дебатів запитали учасників, чи вважають вони, що колишній віцепрезидент Майк Пенс вчинив “правильно” 6 січня 2021 року, коли засвідчив перемогу Джо Байдена після того, як натовпи прихильників Трампа штурмували Капітолій.

Губернатор Флориди Рон ДеСантіс неодноразово ухилявся від відповіді на це питання, але згодом сказав, що Пенс виконав свій обов’язок.

Шестеро з восьми учасників дебатів підняли руки, коли їх запитали, чи підтримають вони Трампа як кандидата від республіканців, навіть якщо його визнають винним у злочині – Бургум, ДеСантіс, Хейлі, Пенс, Рамасвамі та Скотт, пише Reuters.

Крісті, який, здавалося, почав піднімати руку, перш ніж помахати пальцем, і колишній губернатор Арканзасу Аса Хатчінсон відмовилися. Обидва вони виступили з різкою критикою зусиль Трампа, спрямованих на подолання поразки на виборах 2020 року.

“Незалежно від того, чи вірите ви в те, що кримінальні звинувачення правильні чи неправильні, така поведінка є недостойною президента Сполучених Штатів”, – сказав Крісті.

Це призвело до гострої суперечки між Крісті, найбільшим критиком Трампа серед республіканських кандидатів, і Рамасвамі, найпалкішим захисником Трампа.

Опитування показують, що більшість республіканців вважають кримінальні звинувачення проти 77-річного Трампа політично мотивованими, що робить цю тему складною для його суперників.

Дискусії навколо питання знаборони абортів

Думки кандидатів також розділилися щодо питання абортів. Пенс і Скотт заявили, що підтримають федеральну заборону абортів на терміні після 15 тижнів, тоді як ДеСантіс і Хатчінсон вагалися.

Хейлі попередила, що просування федеральної заборони абортів стане політичною катастрофою для Республіканської партії.

Рамасвамі, який вступив у дебати під посиленою увагою після того, як цього тижня висловив припущення, що уряд США міг бути причетним до терактів 11 вересня, неодноразово потрапляв під критику.

Під час однієї напруженої суперечки 64-річний Пенс вступив у дискусію з 38-річним Рамасвамі, заявивши, що той занадто молодий і недосвідчений для Білого дому.

“Зараз не час для навчання на робочому місці. Нам не потрібен новачок”, – сказав Пенс.

Крісті також націлився на Рамасвамі, який піднявся в рейтингах за останні тижні.

“З мене вже сьогодні досить того, що тут стоїть хлопець, який звучить як ChatGPT”, – заявив Крісті.

Критика економічної політики Байдена 

Також більшість учасників розкритикували економічну політику адміністрації Джо Байдена і заявили, що “Америці потрібен новий лідер”.

“Наша країна перебуває в занепаді”, – сказав ДеСантіс.

Хоча економіка продемонструвала дивовижну стійкість, попри прогнози щодо рецесії та сильний ринок праці, опитування показують, що багато виборців – в тому числі багато тих, хто підтримав Байдена у 2020 році – вважають, що економіка погіршилася протягом перших трьох років його перебування на посаді на тлі постійної інфляції.

Трамп не брав участь у дебатах 

Дебати розглядалися як потенційно вирішальний момент для ДеСантіса, чию кампанію роздирають кадрові перестановки на тлі повільного, але неухильного зниження рейтингу.

Трамп, який залишається явним фаворитом серед республіканських виборців, попри чотири кримінальні звинувачення, вирішив пропустити захід на користь дружнього інтерв’ю з консервативним коментатором Такером Карлсоном, яке почало транслюватися в Інтернеті за кілька хвилин до початку дебатів. За 46 хвилин інтерв’ю набрало близько 74 мільйонів переглядів на платформі X, раніше відомій як Twitter.

Трамп відмовився прямо відповідати на провокаційні запитання, поставлені Карлсоном, наприклад, про те, чи наближається громадянська війна в Сполучених Штатах. Замість цього він дотримувався заїжджених тем: неправдиві заяви про перемогу на виборах 2020 року, обіцянка посилити імміграційний контроль і образи на адресу президента Джо Байдена і деяких його республіканських суперників.

“Чи повинен я сидіти там годину, чи дві години, скільки б це не було, і піддаватися цькуванню з боку людей, які навіть не повинні балотуватися в президенти, і телеканалу, який не є особливо дружнім до мене?” – сказав Трамп.

В останньому опитуванні Reuters/Ipsos, опублікованому цього місяця, Трамп отримав 47% підтримку республіканців на національному рівні, а ДеСантіс втратив шість відсоткових пунктів з липня до 13%. Жоден з інших кандидатів не вирвався за межі однозначних цифр.

В обвинуваченнях, які одне за одним висувають проти Дональда Трампа, вже можна й заплутатися. Але експрезидент США не здається, сподіваючись знову ввійти до Білого дому 2024 року й помилувати самого себе. Однак нове обвинувачення, пред’явлене основному республіканському кандидату, може перекреслити ці плани.