Американці вважають Байдена занадто старим для другого терміну, тим часом у Трампа є свої проблеми

0
153

Дискримінація за віком може бути заборонена на робочому місці, але щодо посади президента американці не соромляться своєї упередженості.

Американці вважають, що Джо Байден занадто старий, аби бути ефективним президентом на другий термін. Тим часом Дональд Трамп, який лише на кілька років молодший за Байдена, викликає серед жителів США значно менше занепокоєння через свій вік. Але є багато інших проблем із Трампом, який, принаймні зараз, значно випереджає своїх конкурентів на номінацію на участь у виборах президента від республіканців, попри кримінальні звинувачення. Не зважаючи на його поважний вік, дехто вважає, що 77-річному Трампу вже час подорослішати.

Нове опитування, проведене Associated Press та Центром досліджень громадської думки NORC показує, що значна частина громадськості у США, як не дивно, об’єдналася в оцінці однієї риси, яку Байден не може змінити.

80-річний Байден сам почав говорити про вікове питання, неодноразово дотепно жартуючи про власний вік, ніби намагаючись заспокоїти свою аудиторію.

Дискримінація за віком може бути заборонена на робочому місці, але щодо посади президента американці не соромляться своєї упередженості.

В опитуванні 77% сказали, що Байден занадто старий, щоб бути ефективним президентом ще чотири роки. Так вважають не лише 89% республіканців, але й 69% демократів. Тієї ж думки дотримуються всі вікові групи, а не лише молодь, хоча саме старші демократи більше підтримують участь Байдена у виборах у 2024 році.

На противагу цьому, близько половини дорослого населення США вважають, що Трамп занадто старий для посади президента, і тут з’являється знайомий партійний розкол – демократи значно більше схильні дискваліфікувати Трампа за віком, ніж республіканці.

Демократи, республіканці та незалежні хочуть “пройтися широкою мітлою по коридорах влади”, наклавши вікові обмеження для президента, Конгресу та Верховного суду. Загалом близько двох третин дорослого населення США підтримують вікові обмеження для кандидатів у президенти та Конгрес, а також обов’язковий пенсійний вік для суддів.

Зокрема, 67% підтримують вимогу до суддів Верховного суду виходити на пенсію у певному віці, 68% підтримують вікові обмеження для кандидатів у Палату представників і Сенат, а 66% підтримують вікові обмеження для кандидатів у президенти.

Зважаючи на те, що старші люди здебільшого керують країною, а Конституція змушує рахуватися з нею, не варто очікувати, що це станеться в найближчому майбутньому.

Попри це, опитування свідчить, що багато людей з різними політичними лініями готові бачити молодше обличчя, “свіже” обличчя, або і те, й інше.

Опитування AP-NORC виходило за межі постановки запитань і представлення варіантів відповідей. Воно також містило вправу на асоціації, в якій респондентів просили назвати перше слово чи фразу, що спадає на думку при згадці того чи іншого політика.

Відповіді підкреслили, що вік Байдена є особливо важливим чинником, навіть коли людей не спонукають думати про це. Тим часом постать Трампа здебільшого уникає подібних асоціацій лише через те, що викликає презирство, якщо не огиду, на інших фронтах.

У цих відповідях 26% респондентів згадали вік Байдена, а ще 15% використали такі слова, як “повільний” або “розгублений”. Серед демократів про вік Байдена одразу згадали 28%. Вони надавали перевагу саме таким словам, а не “президент”, “лідер”, “сильний” чи “здібний”. Той, хто схвалює його діяльність, все ж назвав його “старечим”.

Лише 3% опитаних назвали Трампа “розгубленим”, і 1% – “старим” або подібними словами. Натомість найпопулярнішими словами були “корумпований” або “нечесний” (15%), “поганий” та інші загалом негативні терміни (11%), слова “брехун” і “недобросовісний” (8%), а також “хороший” та інші загалом позитивні коментарі (8%).

Старші демократи менш негативно, ніж молоді, ставляться до рішення Байдена балотуватися знову. Згідно з опитуванням, лише 34% демократів віком до 45 років хочуть, щоб він балотувався на другий термін, порівняно з 54% старших. Тим не менш, близько трьох чвертей молодих демократів кажуть, що вони, принаймні, ймовірно, підтримають його, якщо той буде номінантом від партії. Інші не визначилися з відповіддю.

Все це викликає занепокоєння у професора громадського здоров’я та експерта з питань старіння в Університеті Іллінойсу в Чикаго Джея Ольшанського. Він вважає, що вік при оцінці кандидата в президенти має не більше значення, ніж колір очей, і увага громадськості до нього недооцінює дар мудрості та досвіду.

“Це свого роду класична дискримінація за віком, з якою ми боремося останні 50 років. Вік людини не має значення. Важлива політика, яку вони пропонують”, – сказав професор.

Ольшанський вважає Байдена і Трампа ймовірними довгожителями, попри ознаки слабкості Байдена і надмірну вагу Трампа.

“Байден, швидше за все, переживе Трампа, тому що у нього менше шкідливих факторів ризику, і він досить активно займається спортом, в той час як Трамп цього не робить”, – сказав професор, додавши, що загалом “вони обидва функціонують на дуже високому рівні”.

“Якщо вам не подобається те, що вони говорять, це не через те, скільки їм років. Це тому, що вам не подобається те, що вони говорять” – зазначив Ольшанський.

Опитування 1 165 дорослих американців було проведене 10-14 серпня 2023 року за вибіркою, взятою з панелі AmeriSpeak Panel NORC, розробленою, щоб бути репрезентативною для населення США. Похибка вибірки для всіх респондентів становить плюс-мінус 3,8 відсоткових пункти.