Битва за допомогу США для України випробовує владу лідера республіканців в Сенаті

0
131

Макконнелл наполягає на важливості продовження американської підтримки боротьби Києва проти вторгнення Росії, але його позицію не хочуть підтримувати навіть його давні союзники в партії і ті республіканці, яким він допоміг на виборах.

Боротьба в Сенаті за допомогу Україні стала визначальним питанням для лідера меншості Мітча Макконнелла. Республіканець постав перед питаннями щодо того, на скільки міцно він тримає владу в своїх руках.

Сенатор від штату Кентуккі, який домінував в республіканській політиці протягом двох десятиліть, наполягає на тому, що допомога Києву має бути частиною широкого пакету допомоги іншим країнам. І на думку прихильників такої ідеї, це підвищує шанси ухвалення відповідного законопроєкту в парламенті США, – пише Wall Street Journal.

Цей підхід також користується підтримкою Білого дому. Але він зіштовхнувся з опором деяких членів Республіканської партії, які кажуть, що допомога Україні має бути розглянута окремо або взагалі відкинута. І це випробовує здатність Макконнелла зібрати достатню кількість голосів Республіканської партії, щоб провести цю ініціативу через Сенат.

«Ситуація виходить за рамки типової внутрішньополітичної суперечки. Я думаю, що майбутнє країни і майбутнє західного світу залежить від того, чи ми переможемо. Знадобиться багато часу, щоб визначити, як це станеться. Але я думаю, що зараз це найбільша проблема у світі», – сказав Макконнелл, захищаючи свою позицію щодо України, яка вже другий рік бореться з вторгненням Росії.

81-річний Макконнелл пережив важкий рік. Його діяльність сповільнилася через проблеми зі здоров’ям, а багато його найближчих союзників у Сенаті пішли на пенсію і більше не беруть участі в роботі Конгресу. Колишній президент Дональд Трамп, який лишається ймовірним кандидатом в президенти США від Республіканської партії на виборах 2024 року, під час передвиборчої кампанії виступав проти допомоги Україні і заявив, що хоче, щоб Макконнелл пішов з посади лідера. Конкуренти з Республіканської партії дедалі відвертіше переходять йому дорогу, а його політичний протеже в рідному штаті Деніел Кемерон цього місяця програв у битві за крісло губернатора, поступившись демократу.

Макконнелл пообіцяв залишатися лідером Республіканської партії в Сенаті до 2025 року, коли закінчиться робота Конгресу поточного скликання. Але потенційні наступники, зокрема сенатори Джон Тьюн, Деніел Кемерон Джон Тьюн, Джон Баррассо і Джон Корнін, потихеньку готуються до дня, коли Макконнелл піде у відставку.

Wall Street Journal зауважує, що в день, коли Палата представників розглядала законопроєкт про тимчасове фінансування для уникнення зупинки роботи уряду, тогочасний спікер Кевін МакКарті заявив, що провів переговори з Тюном, а не з Макконнелом. Республіканський конгресмен, який спостерігав за лідером меншості в Сенаті, сказав, що, на його думку, два епізоди на початку цього року, коли Макконнелл застиг, даючи коментарі журналістам, підірвали його вплив. Сам республіканець-ветеран каже, що розмови про наступників його не турбують.

«Зовсім не дивно, враховуючи мій вік і те, як довго я працюю на цій посаді, що є й інші люди, які, можливо, придивляються до неї. Я не вважаю це образливим і не думаю, що це впливає на мою здатність керувати, тому що люди, які, найімовірніше, стануть моїми наступниками, погоджуються зі мною», – сказав він.

Тим не менш, розмови про його майбутнє посилюють занепокоєння щодо здатності лідера республіканців у Сенаті проштовхнути нову допомогу Києву. Будь-який законопроєкт потребуватиме двопартійної підтримки в Сенаті, де демократи мають більшість, контролюючи 51 місце проти 49. Але для ухвалення більшості законів потрібно 60 голосів. Двопартійна група в Сенаті обговорює, як структурувати заходи з прикордонної політики, які могли б йти в тандемі з ширшим пакетом допомоги, тоді як у Палаті представників під контролем Республіканської партії розглядають вужчий пакет, що поєднує допомогу Україні та заходи з прикордонної політики.

Багато республіканців у Палаті представників і деякі в Сенаті віддають перевагу іншому шляху, який передбачає негайне виділення фінансування для Ізраїлю і розгляд допомоги для України вже потім. Це частина боротьби деяких рядових республіканців проти того, що вони вважають довготривалою тактикою влади, яка намагається протягнути через Конгрес неугодну їм політику.

«Він програє в цьому. Такий широкий підхід щодо України, Тайваню, Ізраїлю і кордону, цей величезний законопроєкт, я думаю, що він не пройде», – сказав сенатор-республіканець з Каліфорнії Ренд Пол.

Пол регулярно критикує Макконнелла, але деякі республіканці, які зазвичай підтримують свого лідера в Сенаті, зараз також завдають йому головного болю. Цього тижня сенатор Том Коттон (традиційний союзник Макконнелла) приєднався до групи республіканців, яка намагалася домогтися голосування щодо пакету допомоги лише для Ізраїлю. І це йде в розріз з ініціативою лідера республіканської меншості.

Інші республіканці, в тому числі Корнін, який раніше виконував функції «батога» разом з Макконнеллом, наполягали на включенні до пакету допомоги положень про прикордонну політику. Пізніше Макконнелл погодився, що положення про прикордонну політику необхідно включити, щоб забезпечити підтримку Республіканської партії, що створило напруженість у відносинах з демократами.

«Він розуміє, наскільки це важливо і звідки мають надійти голоси. І в нас немає одностайності щодо України», – сказав Корнін про появу положення щодо кордонів.

Wall Street Journal звертає увагу на щотижневу вечерю, організовану сенатором Ріком Скоттом, на якій зібралися радикально налаштовані республіканці з «Фракції свободи» в Палаті представників і їхні однодумці з Сенату. Ця зустріч в підсумку дала більше голосів фракції Республіканської партії, яка проти позиції Макконнелла щодо допомоги Україні і іншим країнам.

«Макконнелл, безумовно, має менший вплив на Республіканську конференцію, ніж колись. Республіканською конференцією в Сенаті просто стає набагато складніше керувати», – сказав Брайан Рідл, колишній помічник республіканців у Сенаті, а нині старший науковий співробітник Манхеттенського інституту, вказуючи на зсув балансу в партії на користь популістської політики, орієнтованої на Дональда Трампа.

Намагаючись стримати ізоляціоністське крило своєї партії, Макконнелл також бореться з враженням, що він тепер менш залучений до політики партії. Він промовчав під час закритого обіду республіканців у Сенаті, на який був запрошений новий спікер Палати представників Майк Джонсон. Макконнелл пояснив, що це нічого не означає. Тому що він вже багато разів розмовляв з Джонсоном і зберігати мовчання – це не щось незвичне для нього.

«Я не можу сказати вам, скільки разів я сидів на обіді в середу і нічого не говорив… Я не вважаю це чимось надзвичайним», – сказав він.

Макконнелл також вказав на те, що створений ним Фонд лідерства в Сенаті серйозно допоміг кандидатам від Республіканської партії, які зараз не підтримують його ініціативи. Зокрема, це стосується сенаторів Рона Джонсона,  Едварда Макконнелла і Джея Ді Венса.

«Рон Джонсон – один з найзатятіших моїх критиків за весь час. Ми витратили 40 мільйонів доларів у Вісконсині, щоб він зміг здобути свою маленьку перемогу», – сказав Макконнелл, маючи на увазі перемогу сенатора на переобраннях у 2022 році з перевагою в 1 відсотковий пункт.

Він додав, що Венс, який виступає проти допомоги Україні, отримав 35 мільйонів доларів від груп, пов’язаних з Макконнеллом. Венс переміг приблизно на 6 пунктів після напрочуд запеклої боротьби.

«Я впевнений, що обидва ці хлопці повинні визнати, що їх би тут не було, якби не мої зусилля. Мене можна звинувачувати в багатьох речах. Але те, що я не дбаю про політичні питання, – це нонсенс», – сказав Макконнелл.

У свою чергу Джонсон наполягає, що він переміг у 2016 році без підтримки Макконнелла. Венс сказав, що цінує зусилля Макконнелла, спрямовані на обрання республіканців, включаючи його самого. Але він додав, що не розуміє, чому це раптом зобов’язує його «йти в ногу з Джо Байденом щодо України».