Основний етап президентських перегонів в США може стартувати передчасно

0
69
Кандидат від Республіканської партії та колишній президент США Дональд Трамп у Південній Кароліні. 24 лютого 2024 © Andrew Harnik / AP

Трамп встановив черговий рекорд, і хоча Гейлі все ще продовжує боротьбу, її шанси мінімальні.

Республіканські праймеріз у Південній Кароліні закінчились принизливою для її колишнього губернатора поразкою (у Гейлі 39,5% голосів проти 59,8% у Дональда Трампа). Ніккі Гейлі не допомогли ані її тотальна перевага у витратах на політичну рекламу у ЗМІ, ані проведення численних агітаційних заходів на фоні поодиноких, але з великою кількістю присутніх,  мітингів Трампа.

Як зазначив у коментарі експосол України в США Олег Шамшур, праймеріз в черговий раз засвідчили, наскільки міцним є контроль Трампа над сучасною Республіканською партією і наскільки високою є його підтримка з боку партійної бази, яка іноді нагадує ставлення членів духовного культу до свого «гуру».

«Він став єдиним кандидатом від обох партій (за винятком тих, які на час проведення відбору партійних кандидатів були чинними президентами США), який  переміг у всіх праймеріз першої серії. Практично не викликає сумніву, що наступна ключова дата в календарі праймеріз – супервівторок 5 березня, коли праймеріз відбудуться у 15 штатах та одній підконтрольній США території,   –  зацементує його шлях до республіканської номінації. Можливо, це трапиться і раніше, якщо він переможе і на праймеріз у Мічигані, які передують супервівторку», – прогнозує дипломат.

Він додав, що разом з тим і після третьої поспіль переконливої перемоги Дональда Трампа Ніккі Гейлі заявила про свій намір продовжити кампанію в штатах, де відбудуться наступні праймеріз. Таку можливість надають їй великі фінансові ресурси, які надійшли до  її виборчого фонду від впливових донорів, незадоволених кандидатурою Трампа.

«Навряд чи таке рішення можна пояснити тільки рисами вдачі Гейлі – цілеспрямованістю та звичкою боротися до кінця. Її рішенню є кілька пояснень, але жодне з них не є очевидним. Можливо, вона намагається грати в довгу політичну гру: вибудувати свій імідж як ефективної альтернативи Трампу в оптиці президентських виборів 2028 року. Незалежно від того, чи виграє колишній президент цьогорічні перегони. Водночас висловлюється думка, що її політичне майбутнє в Республіканській партії вимагає припинення президентської кампанії після поразки у Південній Кароліні», – зазначає Шамшур.

За його словами, не можна також виключити розрахунку Гейлі, що навіть така самовпевнена та егоїстична людина як Трамп може не витримати напруги, яку створюють його численні проблеми з американським правосуддям. На користь цього свідчать також дослідження громадської думки, які фіксують наявність серед республіканців певної частини виборців, не готових проголосувати за кандидата, засудженого в результаті кримінального процесу.

Вироки за результатами двох процесів, які передбачали цивільну відповідальність Трампа, спричинили фінансові втраті, які є серйозними навіть для мільярдера – понад п’ятсот мільйонів доларів. З іншого боку, всі чотири процеси, за якими Трампу висунені кримінальні звинувачення і які теоретично передбачають можливість його ув’язнення, розпочнуться  в період після супервівторка, який фактично фіналізує процес відбору партійних кандидатів.

Колишній посол пояснив, що під кутом зору перспектив Гейлі, треба також врахувати наявність у штатах, де будуть провадитись праймеріз 5 березня, правил, відповідно до яких переможець отримує всі голоси делегатів на з’їзд Республіканської партії, незалежно від відсотку отриманих ним голосів на праймеріз. Якщо уявити, що на всіх праймеріз переможе Трамп (на користь цього свідчать настрої республіканців в багатьох штатах супервівторка), після 5 березня він вже матиме голоси майже половини учасників партійного з’їзду.

«Таким чином, за відсутністю якихось політичних чи фізіологічних, враховуючи вік основних претендентів, катаклізмів, ми станемо свідками передчасного, за американськими стандартами, старту основного етапу президентських перегонів. Боротьба на них обіцяє бути вкрай брутальною, а результати – вкрай щільними. Наразі Джо Байден і Дональд Трамп ідуть «ніздря в ніздрю»: наразі перевага останнього, відповідно до більшості соціологічних досліджень, коливається в межах одного-чотирьох відсотків. Підсумки цього двобою матимуть безпрецедентно високе значення для України», – підкреслив він.