Заборона абортів і жіноча сила на майбутніх виборах у США

0
57

Упродовж 50 років право на аборт було захищене в США федеральним законом. Його скасування два роки тому стало першим випадком в історії країни, коли люди були позбавлені права, яке мали раніше.

Не дивно, що ЗМІ та соцмережі сповнені трагічних історій, пов’язаних із заборонами на аборт.

Жінка з Флориди на ім’я Дебора Дорберт довідалася на 24-му тижні вагітності, що в ембріона немає нирок. На той момент у Флориді вже було заборонено аборти після 15-го тижня. У жінки не було коштів на поїздку до Північних штатів, і їй довелося виносити дитину, яка померла в неї на руках невдовзі після пологів, як і передбачали лікарі.

Дженніфер Адкінс із Айдахо на 12-му тижні вагітності другою дитиною довідалася, що її плід, що розвивається, страждає на рідкісну хромосомну аномалію й не виживе. Крім того, лікарі попередили, що її власне здоров’я, найімовірніше, опиниться під загрозою. Щоби зробити аборт, їй довелося терміново їхати до штату Орегон, де штучне переривання вагітності не заборонено.

В Аманди Зуравські з Техасу на 18-му тижні вагітності виявили проблему з маткою, через яку плід не міг вижити, але лікарі відмовилися робити аборт, оскільки Аманда ще не була при смерті. За три дні після діагнозу в неї розвинулася серйозна інфекція й почався септичний шок. Жінка не померла, але сепсис спричинив рубцювання матки та фаллопієвих труб, і це унеможливило нову вагітність.

Лізеллі Гонзалез у тому ж таки Техасі на 19-му тижні вагітності лікарі зробили кесаревий розтин замість аборту. Лікарі знали, що ембріон уже мертвий, але щоб показати владі, що вони зробили все можливе для його порятунку, вони піддали жінку непотрібній і досить небезпечній операції.

Втрата права на аборт перетворює жінку на людину другого сорту, чиє життя й долю вирішує не вона сама, а державні чиновники. Таке ставлення до жінок протягом останніх ста років не нове. Позбавлення жінок прав, які вони вже мали, — один із симптомів авторитарних режимів, починаючи від СРСР і закінчуючи Іраном. Тінь авторитаризму, що насувається, має насторожити й тих американців, кому не цікава тема абортів, але небайдужа демократія.

Та наразі стурбовані переважно жінки, серед яких популярність Трампа є досить низькою. Так, січневе опитування Quinnipiac Poll показало, що 58% американських жінок підтримують Байдена й лише 36% — Трампа. Якщо порівняти з груднем, коли за Байдена було 53% жінок, а за Трампа — 41%, кількість жінок, налаштованих проти Трампа, збільшилася.

Схожі дані показало й опитування The New York Times/Siena College Poll, проведене в квітні. Згідно з його результатами, гендерний розрив серед виборців нині збільшується: за Трампа готові проголосувати 57% чоловіків і лише 37% жінок.

Тема абортів на виборах 2024 року в США буде однією з головних, і минулого тижня кандидати в президенти та їхні представники озвучували свої позиції щодо цього питання.

Так, віцепрезидентка Камала Гаррісзазначивши, що наближається чергова річниця рішення Верховного суду про скасування закону, що гарантував американським жінкам право на аборт, сказала: «За останні два роки в різних штатах нашої країни екстремісти провели закони, що криміналізують лікарів і карають жінок. Закони не передбачають винятків навіть для зґвалтування та інцесту». Винуватцем таких законів вона назвала колишнього президента. «Усім має бути зрозуміло: це зробив Дональд Трамп. Він особисто підібрав трьох членів Верховного суду США, бо хотів, щоб вони скасували справу Роу (федеральний закон, що гарантував право на аборт. — А.Б.-К.), і вони зробили те, що відповідало його намірам». «А він каже, що з гордістю несе за це відповідальність», — додала віцепрезидентка.

Гарріс попередила, що Трамп підтримає національну заборону на аборти, якщо буде обраний у листопаді. І зазначила, що президент Байден, залишившись на другий термін, обов’язково підпише закон про федеральний захист абортів, якщо Конгрес проголосує за його кодифікацію.

На тему абортів висловився в інтерв’ю для Time і Дональд Трамп. З огляду на важливість цієї теми на наступних президентських виборах він виявив рідкісну для нього обережність: «Нам не потрібна федеральна заборона на аборти, — зазначив він. — …окремі штати самі вестимуть переговори й домовлятимуться. Флорида відрізнятиметься від Джорджії, а Джорджія — від інших місць».

Якщо 2016 року Трамп заявляв, що «має бути якась форма покарання» для жінок, які роблять аборти, то тепер він відповів дипломатичніше. Коли його запитали, чи слід карати жінку за аборт після того, як штат заборонив чи обмежив цю процедуру, він знову посилався на владу окремих штатів: «Штати самі ухвалять таке рішення», — сказав Трамп.

Як втрата права на аборт позначиться на житті громадян, стає дедалі зрозуміліше. Тільки минулого тижня сталося відразу декілька подій, пов’язаних із заборонами на аборти.

По-перше, у Флориді набрав чинності закон, що забороняє жінкам робити переривання після перших шести тижнів вагітності. Багато жінок не знають, що вони вагітні на шостому тижні, тому новий закон становитиме майже повну заборону. Цей закон позначиться на житті не лише жительок Флориди. До минулого тижня в цьому штаті можна було робити аборт до 15 тижнів, тож туди приїздили жінки з навколишніх Південних регіонів, де заборони стали жорсткішими ще раніше. Торік у Флориді було проведено близько 84 тисяч абортів; майже 8 тисяч із них були для жінок із інших штатів. Тепер жителькам Флориди, як і іншим жінкам Півдня, в разі небажаної вагітності або ускладнень, пов’язаних із вагітністю, доведеться шукати медичну допомогу в ліберальних Північних штатах.

Другою важливою подією на цю тему було слухання у Верховному суді справи щодо штату Айдахо, де аборти заборонено майже повністю.

Юристи федерального уряду, які обстоюють федеральний закон про обов’язок лікарень надавати невідкладну допомогу будь-кому, хто її потребує, наводять дані, які свідчать, що невідкладні ситуації під час вагітності є звичним явищем: мільйони жінок щорічно звертаються по допомогу до відділень невідкладної допомоги. Без захисту федерального закону лікарі в Айдахо бояться порушити місцеві постанови й у підсумку затримують надання термінової допомоги, якщо вона стосується аборту. І справді: цього року в Айдахо лікарням довелося евакуювати зі штату 20 пацієнток, яким лікарі, боячись судових переслідувань, не наважилися надати допомогу. «Завантаження людини у «вертушку» й переліт до іншого штату є очевидною затримкою в наданні медичної допомоги, що може позначитися на стані здоров’я та життя пацієнтки», — заявив у інтерв’ю Politico головлікар найбільшої мережі медичного обслуговування в Айдахо. Через заборону на аборти з цього штату виїхало чимало лікарів, особливо акушерів-гінекологів. Нові лікарі не приходять їм на зміну, а нестача кадрів призвела до того, що три лікарні в штаті за останні два роки закрили свої пологові відділення.

Додаткові обмеження на аборти було запропоновано днями й у законодавстві Техаса. Лікарі, які роблять аборти для порятунку життя жінок, незабаром можуть бути зобов’язані спочатку спробувати перевести пацієнтку до іншого відділення або іншої лікарні. Запропонована вимога розрахована, на думку фахівців, на залякування лікарів. Закони Техасу дозволяють аборти для порятунку життя жінки. Але коли саме настає момент «порятунку життя», закон визначає нечітко. Однак у разі порушення цих неясних правил лікарям загрожують величезні штрафи, втрата медичної ліцензії чи навіть довічне ув’язнення.

З кожним новим законом, що забороняє аборти, і з кожною новою хвилею жахів, пов’язаною із цими заборонами, підтримка Трампа серед жінок може лише падати, а підтримка Байдена — зростати. У підсумку жінки можуть зіграти ключову роль на листопадових виборах президента США.

Анна Бродські-Кроткіна

Фото з відкритих джерел