9/11: ЗНАЄМО, СУМУЄМО, ПАМ’ЯТАЄМО

0
706

Нью-Йорк у вівторок в одинадцятий раз вшанував пам’ять жертв трагедії 11 вересня 2001 року, яка стала переломним моментом у внутрішній і міжнародній політиці США.
З подачі мера Майкла Блумберга відтепер цей день жителі міста відзначають не як День скорботи, а як День відродження. Пам’ятні заходи за участю сімей загиблих, рятувальників і героїв тих трагічних днів відбулися в національному меморіалі, відкритому в минулому році до 10-ї річниці найбільшого у світовій історії теракту. Вперше за останні роки Президент США та інші політичні діячі не поїхали до Нью-Йорка – на місце, де стояли вежі-близнюки.
Чотири хвилини мовчання збережені в пам’ятному ритуалі, однак вперше не було традиційної багатогодинної поіменної переклички загиблих. Їх імена тепер увічнені на плитах відкритого національного меморіалу, де по фундаменту колись височіли над містом веж-близнюків безперервно струмує вглиб вода, символізуючи живу пам’ять і нерозривність часів. Увечері 11 вересня жителі частини Манхеттена змогли побачити лазерні вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру. Світлове шоу традиційно влаштували на честь загиблих у теракті 11 вересня 2001 року.
Місце, де стояли вежі-близнюки називають Ground Zero (буквально «нульова відмітка») – так позначають точку, де відбулася якесь жахлива подія. Нагадаємо, 11 вересня 2001 року було вчинено найбільший в історії людства терористичний акт. Терористи-смертники на захоплених літаках атакували вежі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку і будівлю Пентагону у Вашингтоні.
Офіційно встановлено близько 2 тисяч 750 імен з більш ніж 3 тисяч жертв. Повністю відбудувати Ground Zero і втілити проект відтворення району в новому амбіційному архітектурному вигляді за 11 років так і не вдалося. Якщо спочатку очікувалося, що новий комплекс Всесвітнього торгового центру, який включає п’ять нових хмарочосів, буде готовий до 10-ї річниці 9/11, то тепер підрядники обіцяють 2015-й і навіть 2016 роки.
Оксана ХМАРНА,
«Українське Слово»