ПЕРШИЙ IЗ «ЧОРНОГО» СПИСКУ?

0
449

Українські чиновники почали ставати нев’їзними на Заході. Принаймні, такий висновок чимало спостерігачів зробили зі скандалу довкола першого заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна, котрому анулювали візу до Сполучених Штатів. Цікаво, що ініціатором скандалу став сам Кузьмін, котрий зробив факт позбавлення його американської візи публічним у відкритому листі ні до кого іншого, як до Президента США Барака Обами.
Лист, датований 3 грудня, з’явився на сайті Генпрокуратури 10 грудня. В ньому йдеться про те, що американські посадовці нібито перешкоджають проведенню слідства у справі про вбивство депутата Євгена Щербаня, яке сталось у 1996 році, і в організації якого Кузьмін уже багато разів, попри відсутність відповідного судового рішення, публічно звинувачував Павла Лазаренка та Юлію Тимошенко.
Кузьмін заявляє, що в розпорядженні американського Міністерства юстиції є документи та свідчення екс-помічника Лазаренка Петра Кириченка, самого Лазаренка, а також екс-майора Держохорони Миколи Мельниченка, котрі підтверджують «провину» Тимошенко. Проте, жаліється Кузьмін, американська сторона не відповідає на звернення української прокуратури про передачу цих документів. Мало того: як стверджує Кузьмін, «Департаментом юстиції США за ініціативи деяких американських і українських політиків розроблено ретельний план з протидії та знищення справи про вбивство Євгена Щербаня».
Далі доктор юридичних наук розкриває вже геть сенсаційні подробиці. Згідно з листом, його, Кузьміна, хотіли заарештувати на території США за звинуваченням у тискові на Мельниченка. І сидіти б панові Кузьміну за американськими ґратами, якби прозрілий екс-майор не попередив його про підступні плани заокеанських супостатів. Після чого Кузьмін звернувся до Конгресу США та Віце-президента Байдена з пропозицією виступити перед американськими парламентарями та повідати їм «правду» про Тимошенко. Але натомість 19 жовтня персонально посол США в Києві Теффт повідомив Кузьміну про анулювання його багаторазової п’ятирічної візи.
Для опитаних фахівців у царині дипломатії уся ця історія виглядає кепським анекдотом. За всіма дипломатичними нормами, заступники генпрокурорів та й самі генпрокурори не пишуть листів президентам інших країн. Тим паче, відкритих. До того ж, публічне обвинувачення державної машини США щонайменше в некомпетентності – пряма образа стратегічного партнера. І це вже не кажучи про заклик до Барака Обами добитися скасування відомої вересневої резолюції Сенату, котра закликає американський уряд заборонити в’їзд до США українським чиновникам, винним у репресіях проти опозиції – адже, на думку пана Кузьміна, ця резолюція спрямована винятково на «залякування» української влади.
Дивно виглядає і власне ситуація з позбавленням Кузьміна візи. Відомо, що це не була дипломатична віза, котра надає особі імунітет від кримінального переслідування (на відміну від «зеленого» дипломатичного паспорта, котрий у Кузьміна є, але такого імунітету сам по собі не дає). Водночас обізнані джерела наголошують, що заарештувати українського чиновника в США могли б лише за шпигунство або тяжкий злочин. Іще в 2010 році Кузьмін в одному інтерв’ю коротко зауважив, що проводив у США «слідчі дії» з Петром Кириченком. Якщо на те не було офіційного дозволу компетентних органів США, Кузьмін, безумовно, порушив американський закон. Проте, кажуть експерти, за таке його все ж не заарештували б – лише видворили б з країни. А головне, якщо пан Кузьмін упевнений у своїй правоті, чому було не отримати дозвіл, представивши американцям відповідне звернення українського МЗС, як того вимагає процедура? А між тим, достеменно відомо, що ГПУ про подібне звернення дипломатів не просила.
Раціональне пояснення демаршу Кузьміна може полягати в тому, що тепер він таки звернеться до посольства США по візу, а ГПУ надішле запит щодо проведення слідчих дій на американській території. Звісно, після публічного скандалу, влаштованого Кузьміним, Вашингтон Києву в цьому відмовить. І це дасть можливість говорити, що  Америка злісно й умисно перешкоджає українському, прости Господи, правосуддю. В контексті дедалі сильнішого тиску на офіційний Київ з боку Москви, котра як ніколи прагне затягти Україну в Митний союз, це може стати черговим інструментом в руках прибічників «русского міра».
ОЛЕКСАНДР ТИМОШЕНКО  ЗАКЛИКАВ АНУЛЮВАТИ ВІЗИ Й ІНШИМ ПОСІПАКАМ РЕЖИМУ
Чоловік колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко Олександр Тимошенко висловив сподівання, що «анулювання візи і заборона на в’їзд до США для першого заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна стане першим кроком до повномасштабних дій країн Заходу щодо санкцій відносно осіб, які вчинили в Україні політичний терор та репресії».
Олександр Тимошенко, який має притулок у Чехії як голова ради міжнародної громадської організації «Батьківщина», передав Радіо Свобода текст свого звернення до Президента США Барака Обами і лідерів країн світу після того, як у понеділок Генеральна прокуратура опублікувала листа до американського президента від першого заступника Генпрокурора Рената Кузьміна з приводу того, що йому анулювали його багаторазову візу до США.
Олександр Тимошенко закликав анулювати візи і заборонити в’їзд до країн Заходу понад 50 особам, яких українська опозиція вважає причетними до організації політичних репресій і прізвища яких передала урядам цих країн, – у першу чергу Президентові Віктору Януковичу, Генеральному прокуророві Віктору Пшонці, першому віце-прем’єрові Валерію Хорошковському й іншим.
На його думку, це «треба було зробити давно, а не спостерігати прогресування шизофренії режиму Януковича з надією, що вона перейде з активної фази в фазу «рецесії». «На превеликий жаль, цього не сталося, зате Україна опинилася перед прірвою економічної рецесії, повного зубожіння народу та політичного банкрутства», – йдеться в листі Тимошенка.
Ізидор СТАРИЦЬКИЙ,
«