ЗА УКРАЇНУ, ЗА ЇЇ ВОЛЮ, ЗА ЧЕСТЬ І СЛАВУ, ЗА НАРОД!

0
554

Заходами Громадського комітету в південно-західній частині Флориди в Українському релігійному та культурному осередку ім. св. Андрія було відзначено День Соборности та Свободи України.
На це величне свято масово прибула українська громада, щоб відсвяткувати цей знаменний день в житті українського народу.
На початку було піднесено американський та український прапори українсько-американськими ветеранами під проводом Євгена Томашоського та Ігоря Грона і виконано всіма присутніми американський та українськоий славень.
Голова Громадського комітету Рома Гуран відкрила свято і передала слово ведучій вечора Лідії Білоус, яка приготувала програму вечора, ілюстровану світлинами з історичних подій в Україні.
Мені, як голові Товариства української мови ім. Шевченка в США, випала честь зробити екскурс в історію українського державотворення.
22 січня 1919 року в Києві на Софійському майдані було оприлюднено Договір між Українською Народною Республікою і Західно-Українською Народною Республікою, утвореною на українських теренах, що входили до складу Австро-Угорської імперії. Документ увійшов в історію як «Акт Злуки». Ось які слова пролунали тоді перед собором Святої Софії: «Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпровська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народня Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу». Золоті слова. Святі слова. Слова, слова…
Що ж, маємо сьогодні День Соборності та Свободи України. Це свято заснував 30 грудня 2011 року Президент своїм Указом. Змінено було дату відзначання Дня Свободи з 22 листопада на 22 січня — дату Дня Соборності. Юридично цей указ В. Януковича скасував обидва свята, поклавши нове. І знов-таки, нехай кожен українець сам дасть собі відповідь на неминучі запитання: чи є сьогодні в Україні єдність? Чи є мир та злагода в суспільстві? Чи процвітає наша держава? Чи в добробуті живе трудящий люд? А незалежність — є чи ні? Зрештою, чи українська нинішня Україна?.. Відповісти, гадаю, неважко…
Після святочного слова було показано на екрані гурт «Мандри», який виконав пісню «Не спи, моя рідна земля» з візуальними кадрами історії України. А об’єднаний хор Норт Порту під диригентурою Любові Добровольської-Інгрем виконав три пісні : “Гей, у лузі червона калина», «Живи, Україно» та «О, Україно! О люба ненько !». Вірш «Свято Державності» С. Орлюка з почуттям виконала Оля Гронь.
Приємною несподіванкою на святі був виступ Олександра Криськова зі Львова, ілюстрованим прозірками: «Увічнення пам’яті героїв». Цей проект проводиться у Львові де пластові курені беруть назви загиблих героїв України і так увічнюють пам’ять синів і дочок України, які загинули у нерівному бою за волю і славу України.
На закінчення було показано на екрані коротку програму: «Розмова з отаманом» Івана Поповича, де показано, що все, за що боролися українці під проводом отамана Петлюри, не пропало, а увінчалося в кінці новим поколінням українців у незалежній Україні!
Віра БОДНАРУК,
професор,
Норт Порт, Флорида