Потиснути руку Обамі

0
344

Автомобільні затори, від яких потерпає Нью–Йорк, цими днями загрожують паралічем дорожнього руху в місті Великого Яблука. Центральні вулиці перекрито, влада звертається до автомобілістів з проханням пересісти на громадський транспорт принаймні до 1 жовтня. На вулицях чергують кілька тисяч поліцейських, співробітники ФБР та ЦРУ, а у східній частині Манхеттена, де розташована штаб–квартира ООН, на позиціях засіли снайпери.
Цього вимагають посилені заходи безпеки у зв’язку з відкриттям 68–ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Пік транспортного колапсу припав на вівторок — день відкриття сесії, коли з трибуни Генасамблеї виступив Президент США Барак Обама.
Головну увагу глава Білого дому очікувано приділив подіям у Сирії, на Близькому Сході загалом і в Північній Африці. Зокрема, Обама закликав міжнародну спільноту натиснути на сирійську владу й президента Башара Асада, щоб він дотримувався зобов’язань щодо передачі хімічної зброї під міжнародний контроль.
У засіданнях Генасамблеї ООН візьмуть участь щонайменше 130 глав держав та урядів, з них понад три десятки планували виступити в перший день. Серед них — і глава Української держави.
Головні теми дебатів — питання міжнародної безпеки, бідності та економічного розвитку. Загалом упродовж роботи Генасамблеї з трибуни виступлять 84 очільники держав. Однією з найбільш очікуваних стане промова новообраного президента Ірану Хасана Рохані, на якого покладають великі сподівання на Заході. Якщо під час виступів попередника Рохані, Махмуда Ахмадінеджада, дипломати на знак протесту виходили із зали, то цього разу навпаки — всі прагнуть туди потрапити. У США та Європі вірять, що за президентства Рохані вдасться вирішити проблему ядерної програми Тегерана.
Перед засіданням Генасамблеї ООН Віктор Янукович отримав нагоду поспілкуватися з Бараком Обамою та першою леді під час офіційного прийняття і церемонії фотографування. Так принаймні повідомляє сайт Президента України, хоча насправді «спілкування» передбачало лише протокольне рукостискання й обов’язкове «фото на пам’ять» iз Президентом США та його дружиною Мішель.
Зустріч з главами держав «Групи друзів України» була присвячена виконанню Україною завдань на шляху до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Про це Президент України Віктор Янукович сказав під час спілкування з представниками ЗМІ в Нью-Йорку, коментуючи результати зустрічі з Президентом Польщі Броніславом Коморовським, Президентом Словацької Республіки Іваном Гашпаровичем, Президентом Естонської Республіки Тоомасом Хендріком Ільвесом, Президентом Латвійської Республіки Андрісом Берзіньшем, Президентом Республіки Болгарія Росеном Плевнелієвим, Президентом Республіки Хорватія Іво Йосиповичем, Президентом Республіки Словенія Борутом Пахором.
Як зазначив Янукович, президенти скористалися можливістю в рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН обмінятися думками напередодні дуже важливої як для України, так і ЄС події – Саміту «Східного партнерства». «Такі своєрідні підсумки тієї роботи, яку ми спільно зробили», – сказав Віктор Янукович. Він підкреслив, що на шляху євроінтеграції України залишилося ще кілька питань, зокрема законодавство про прокуратуру і вибори, а також «питання екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко».
У цьому контексті глава держави нагадав, що зараз над питанням Ю.Тимошенко працює місія Кокса-Квасневського. «Працює зараз місія, вона дуже важлива. Раніше складалось враження, що ми не бажаємо чогось робити. Сьогодні є спільна точка зору по багатьом питанням. Якою вона буде – буде відомо тоді, коли будуть підбиватися підсумки цієї місії, вже ближче до засідання Ради міністрів закордонних справ, яке відбудеться 21 жовтня», – сказав Президент
У Нью-Йорку Віктор Янукович провів зустріч з Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. Україна чітко виконує всі свої зобов’язання у контексті співпраці з НАТО, наголосив Президент України.
«Ми підбили підсумки співпраці. Україна виконує свої обіцянки», – сказав глава держави під час спілкування з представниками ЗМІ в Нью-Йорку, коментуючи свою зустріч з Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном.
За його словами, під час зустрічі йшлося, зокрема, про оборонну реформу в Україні та підготовку до Саміту Україна – НАТО, який має відбутися в 2014 році.
Крім того, Віктор Янукович повідомив, що фрегат ВМС України «Гетьман Сагайдачний» уже вирушив для участі в місії «Океанський щит» у рамках боротьби з морським піратством.
Україна продовжує працювати над диверсифікацією постачання енергетичних ресурсів та прагне в майбутньому досягти енергетичної незалежності.
«Будувати економіку на власних енергетичних ресурсах чи на ресурсах, які ми будемо купувати на ринку за цінами, які будуть нас задовольняти. Питання енергетичної незалежності є для нас стратегічним», – наголосив Янукович. Він зазначив, що Україна продовжує шукати можливості збільшення видобутку власного газу. «Ми зараз вже видобуваємо 21 мільярд кубометрів газу, і поступово цей видобуток буде зростати», – додав він. За словами Віктора Януковича, у плани України входить разом зі світовими партнерами до 2017 року збільшити видобуток газу. «Це наша мрія, яку ми хочемо здійснити», – сказав Президент України.
Ізидор СТАРИЦЬКИЙ,
«Українське Слово»