Ми попросили прокоментувати прийняття нової угоди колишнього посла України у США Олега ШАМШУРА:

0
219

— Як ви вважаєте, хто виграв, а хто програв у цьому протистоянні?
— Хоча це прозвучить доволі тривіально, однозначну відповідь надати складно. В економічній площині показники вчорашніх торгів на нью-йоркській фондовій біржі начебто, виглядають обнадійливо для американського бізнесу. Разом з тим, 16-добове протистояння в конгресі відкинуло назад «індекс упевненості споживача», уповільнило створення нових робочих місць, викликало занепокоєння на світових фінансових ринках; ще одна з провідних рейтингових агенцій заявила про можливість перегляду в негативний бік оцінки платоспроможності США. Політично Обама та демократи переграли своїх республіканських опонентів: їм вдалося досягнути поновлення фінансування федерального уряду та підвищення «стелі» фінансування державного боргу, практично нічим не поступившись в питанні розгортання реформи системи охорони здоров’я (саме несприйняттям цієї реформи було вмотивовано дії прихильників жорсткого протистояння з адміністрацією Обами серед конгресменів-республіканців). Втім, слід врахувати, що законопроект запроваджує тимчасові заходи: його положення щодо фінансування уряду та межі державного боргу діють лише до початку наступного року.
— Як це може вплинути на проміжні вибори в 2014 році?
— Нинішній конфлікт негативно позначився на позиціях Республіканської партії. Три чверті мешканців США засуджують поведінку її представників в Конгресі під час недавньої бюджетної «війни». На думку американських аналітиків, це суттєво ускладнить для республіканців завдання отримання більшості в сенаті на виборах 2014 року. Однак, до виборів ще достатньо часу. Насправді, питання полягає в тому, чи зможе керівництво партії зробити належні висновки та здійснити її певний «рібрендінг» в бік більшої поміркованості. На користь відповідної корекції вже висловились такі впливові політики, як сенатор Ліндсі Грем та губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті.
— Чи зняла ця угода загрозу можливого повторення протистояння між республіканцями і демократами?
— Ні. Закон передбачає продовження фінансування федерального уряду лише до 15 січня 2014 року, а збільшення граничного розміру державного боргу дозволено до 7 лютого цього ж року. До 13 грудня поточного року сторони мають домовитись про довгострокові принципи  побудови бюджету США. Лише поодинокі люди у Вашингтоні сподіваються, що наслідком міжпартійних перемовин стане амбітний план з реформи податкової системи або федеральних програм соціальної допомоги, які є основним джерелом бюджетного дефіциту. Втім, невирішення цих проблем прирікатиме політичну систему США на періодичну репродукцію ситуацій, подібних до сучасної. Небезпеку пов’язаних з цим ризиків усвідомлює все більша кількість політиків, яка знаходиться з різних боків ідеологічного спектру.
— Якою є ваша оцінка дій Обами в цій ситуації і що це йому дає?
— На відміну від попередніх протистоянь з фінансово-бюджетних питань цього разу президент США був активним і здебільшого вправним учасником «бойових дій». Він має всі підстави бути задоволеним вірно вибраною тактикою. Разом з тим, Барак Обама, очевидно, свідомий того, що попереду на нього чекають нелегкі випробування  як з огляду на необхідність досягнення компромісу з проблем бюджету та боргу, так і початку імплементації основного досягнення  його президентства — реформи системи охорони здоров’я.
Ігор САМОКИШ