Джозеф Байден відвідав Україну

0
338

22 квітня до столиці України прибув Віце-президент США Джозеф Байден. Зробив кілька компліментів теперішній владі (в особі в. о. Президента Олександра Турчинова), похваливши всі ті зміни, на які спромоглася Україна. А відтак — зачинився сам-на-сам із Прем’єром Арсенієм Яценюком. Зустріч двох політиків проходила за зачиненими дверима — пресі дозволили зняти лише її протокольну частину.
Утім приблизний порядок денний візиту та коло питань, які пан Байден мав обговорити із українськими колегами, були відомі заздалегідь. Передусім Байден закликав офіційний Київ до якнайшвидшого виконання Женевської угоди. Що ж до ще одного підписанта цієї угоди — Росії, то цю країну Сполучені Штати попереджають про нову порцію санкцій «у разі неконструктивних дій». Про це говорять джерела Білого дому, «розсекречуючи» послання, з якими приїхав Байден.
Під час зустріч в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова з Віце-президентом США Джозефом Байденом сторони обговорили поточну ситуацію в Україні. За словами Олександра Турчинова, сьогодні в нашій державі відбувається «відновлення та реформування всієї вертикалі виконавчої влади».
«Ми плануємо поетапно оновити всю систему владних інституцій та відношень між громадянами та державою», – сказав він, наголосивши, що особлива увага приділяється децентралізації влади та наданню регіонам більшої самостійності і можливості «самостійно призначати своїх керівників та розпоряджатись бюджетом».
Окрему увагу під час зустрічі сторони приділили питанню агресії Російської Федерації проти України. Керівник Парламенту наголосив, що переважна більшість жителів нашої країни «виступає за єдину, неділиму, унітарну, демократичну Україну з урахуванням збільшення та розширення прав регіонів».
«Українці готові захищати свою країну від військової агресії Російської Федерації», – наголосив він.
Також Олександр Турчинов наголосив на тому, що влада приділяє велику увагу проведенню «чесних та прозорих президентських виборів».
Під час обговорення наслідків Женевських переговорів Олександр Турчинов зауважив, що, «на превеликий жаль, ані Російська Федерація, ані їх терористичні спецпідрозділи, які присутні в Україні, демонстративно не збираються виконувати домовленості, яких було досягнуто в Женеві».
Він зазначив, що замість роззброєння та звільнення адміністративних будівель терористи знову захопили приміщення міського відділу внутрішніх справ у Краматорську та взяли у заручники керівника міліції, «перекресливши тим самим всі  домовленості, яких було досягнуто в Женеві».
«Безумовно, в цих умовах українська влада буде діяти адекватно», – підкреслив Олександр Турчинов.
У свою чергу, Джозеф Байден наголосив, що США вітають і підтримують зміни в Україні та готові всіляко допомагати на цьому шляху.
Америка підтримує демократію, єдність, суверенітет та територіальну цілісність України — це той головний месидж, який привіз із собою Джозеф Байден. Водночас Віце-президент США акцентує на необхідності проведення конституційної реформи з урахуванням «усіх побажань українців». Під «усіма побажаннями» мається на увазі, зокрема, й децентралізація влади. Своє ж власне завдання Америка бачить у тому, щоб «підтримати зусилля» з проведення вільних і чесних виборів 25 травня та скерувати до України місію міжнародних спостерігачів.
Окреме питання, задля вирішення якого приїхав Байден, це — обговорення ситуації в енергетиці України «в короткостроковій та довгостроковій перспективі». Разом з американським чиновником прибула й група експертів із реверсного постачання газу. Після зустрічі у Києві експерти вирушать до Польщі, Словаччини та Угорщини — продовжувати перемовини там й просуватися до звільнення України від російської енергетичної залежності.
«Україна готова до найширшої співпраці в енергетичному секторі з американськими і європейськими компаніями», – наголосив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк за підсумками зустрічі з Віце-президентом США Джозеф Байденом у вівторок, 22 квітня.
Арсеній Яценюк підкреслив, що Україні потрібні інвестиції в енергетичний сектор: «Найкращою відповіддю на енергетичну залежність України від Росії буде присутність в Україні європейських і американських інвесторів».
«У тому числі ми готові розглядати питання спільної експлуатації і модернізації української газотранспортної системи», – підкреслив Глава Уряду.
Арсеній Яценюк та Джозеф Байден обговорили ситуацію у Криму. «Ще раз хочу засвідчити позицію Уряду України – ніколи ні за яких обставин Україна не визнає анексію Криму», – наголосив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.
«Вимагаємо від наших російських сусідів негайно відкликати свої спеціальні сили, які знаходяться на території Східної України, відкликати свою армію з Криму і закрити ганебну сторінку захоплення незалежної України російськими військами», – наголосив Арсеній Яценюк.
Уряд України, за його словами, вважає, що «в цьому столітті у цьому світі жодній країні не дозволено поводити себе, як озброєні бандити»: «Тим більше для країн, які є постійними членами Ради безпеки ООН і у свій час були членами Великої Вісімки».
Росія повинна виконувати свої міжнародні зобов’язання, підкреслив Арсеній Яценюк, а не “поводити себе як гангстери».
Уряд усвідомлює, що «все, що відбувається на Сході і підтримується Російською Федерацією, має на меті в тому числі зрив президентських виборів в Україні».
«Завдання Уряду України – провести чесні і прозорі вибори», – підкреслив він.
Він зазначив, що кандидати в президенти, які представляють весь спектр політичних партій в Україні, і кожен із них може отримати відповідну підтримку виборців: «Україні потрібен легітимно обраний президент, що не потрібно Росії».
Арсеній Яценюк підкреслив, що вибори проходитимуть із залученням спостерігачів ОБСЄ та міжнародного співтовариства: «Вони повинні бути чесними, прозорими, відкритими і об’єктивними».
«В Україні повинен з’явитися новий президент, який сповідує курс реформ, курс боротьби із корупцією, внесення змін до Конституції України, курс на європейську інтеграцію, енергетичну незалежність, курс на демократію і незалежність української держави», – підкреслив Глава Уряду.
 «Ми усвідомлюємо ті виклики, які стоять перед країною. І наш Уряд сповідує шлях складних, але правильних реформ для України», – наголосив Прем’єр-міністр України.
Арсеній Яценюк зазначив, що між Україною та США підписана угода про стратегічне партнерство, «і ця угода не на папері, а на ділі»: «Метою цієї угоди є побудова вільного, демократичного і стабільного українського суспільства і держави. Метою цієї угоди є наша спільна робота із забезпечення миру і стабільності на континенті, підтвердження стратегічних відносин між США і Україною».
«Ми цінуємо позицію США і ту підтримку, яку отримує народ України протягом останніх декількох місяців. Народ України, який виборов своє право керувати у власній країні, і надалі бореться за свої права, за демократію і за те, щоб Україна була успішною державою», – підкреслив Глава Уряду.
Він подякував Державній адміністрації США та Конгресу за надання фінансової допомоги в 1 млрд. доларів для української економіки.
Україна, за словами Прем’єр-міністра, прийняла «низку складних, але необхідних рішень, щоб відновити фінансові програми з міжнародними фінансовими інституціями»: «І коли ми кажемо про пакет складних реформ, то він прийнятий не для МВФ. Цей пакет прийнятий для України. Країна потребує реальних реформ».
Він зупинився на питанні боротьби з корупцією: «Уряд України усвідомлює, що гроші дають тільки тим країнам, які реально долають і борються з корупцією. І одне з основних завдань Уряду і нового Президента, який повинен бути обраний 25 травня поточного року, – це реальна боротьба з корупцією і її подолання в країні».
Арсеній Яценюк підкреслив, що найкращий шлях реформ для України – це Угода з ЄС: «Це є найкращий порядок денний для України, як провести реформи, зробити Україну державою, яка відповідає найвищим стандартам демократії, захисту прав людини і громадянина».
Окремо Глава Уряду підкреслив спільне бачення України та США щодо необхідності конституційної реформи в Україні: «Ми робимо конституційну реформу не для того, щоб виконати Женевські угоди, і тим більше не для того, щоб відповісти на запити Росії. Конституційна реформа в країні – це шлях до відновлення балансу влад. Це вимога українського народу».
Арсеній Яценюк нагадав, що в рамках конституційної реформи планується «наділити регіони додатковими повноваженнями, дати можливість регіонам мати незалежну фінансову і бюджетну політику, захистити і надати особливий статус для національних меншин і мов національних меншин, в тому числі й для російської мови. Щоб кожен громадянин України мав вплив як на центральну, так і на місцеву владу».
Арсеній Яценюк також наголосив на неприпустимості, «коли Конституцію пишуть під президента»: «Конституція пишеться тільки під Україну і український народ».
 Згодом на спільній прес-конференції з прем’єр-міністром України Байден висловив підтримку США територіальній цілісності України.
 “Україна бореться за своє майбутнє”, – сказав Байден, окреслюючи виклики і загрози, перед якими постала Україна в зв’язку із сепаратистськими заворушенням на Сході.
 “Зараз дехто намагається розірвати Україну на шматки. Україна веде боротьбу за своє майбутнє. Ми, Сполучені Штати, стоїмо поруч із вами і всім українським народом і виступаємо за єдину Україну. І я зразу скажу: ми не визнаємо і ніколи не визнаємо дій Росії у Криму”, – зазначив Віце-президент США.
 “Жодна країна не має права накопичувати військову силу на кордонах із сусідами. Жодна країна не має прав розпалювати заворушення у сусідніх державах”, – додав Байден, закликавши Росію припинити “розмовляти, а почати діяти і виконувати взяті на себе зобов’язання”.
 Віце-президент США наголосив, що Росія повинна виконати обіцянки згідно із Женевськими домовленостями 17 квітня.
Під час візиту Віце-президента до Києва адміністрація США оголосила про виділення Україні додаткової допомоги на суму 50 мільйонів доларів. Цей пакет призначений на допомогу в здійсненні економічних і політичних реформ.США також запропонували Україні додаткові 8 мільйонів нелетальної військової допомоги, включно з радіообладнанням та технікою.
У вівторок також відбулася зустріч Віце-президента США Дж.Байдена з народними депутатами України.
У розмові з законодавцями Байден сказав, що пріоритетний напрямок роботи США полягає в тому, щоб допомогти їм здобути незалежність від постачань російських енергоносіїв.
 «Уявіть, яка була б ситуація сьогодні, якщо б ви могли сказати Росії, що вона може залишити свій газ собі», – сказав Віце-президент США. В українських політиків з’явився історичний шанс після того, як колишній президент Віктор Янукович залишив країну, сказав він.
 «Це друга можливість виконати обіцянки, дані в ході “Помаранчевої революції”», – сказав американський гість.
 Байден додав, що травневі вибори можуть виявитися найважливішими в історії країни.
 «Істина полягає в тому, що ваші співвітчизники чекають від вас дуже багато чого», – заявив він.
Іван ДМИТРІВ,
«Українське Слово»