Витяги з виступу Президента Обами і Прем’єр-міністра Японії Абе на спільній прес-конференції

0
304

 

24 квітня 2014 року 

[…]

Ми поглиблюємо нашу співпрацю як глобальні партнери, починаючи з допомоги, яку ми разом надавали після тайфуна на Філіппінах минулого року до нашої спільної відповіді на військове вторгнення Росії в Україну. 

[…] 

Прем’єр-міністр Абе: Журналіст згадав про ситуацію в Україні. Відбулося засідання Великої сімки в Гаазі, де Президент Обама продемонстрував рішуче лідерство, і Велика сімка об’єдналася у своїй реакції на дії Росії. Анексію Криму в порушення міжнародного законодавства не можна виправдати, – такою була позиція, викликана поведінкою Росії. Ми продовжуватимемо повідомляти інформацію… інформувати Росію про нашу позицію під керівництвом Президента Обами. 

[…] 

Президент Обама: Щодо Росії та України, ми дали дуже ясно зрозуміти, що про військове розв’язання проблеми в Україні не йдеться, але ми вже застосували санкції, які вплинули на російську економіку, і продовжуємо припускати можливість дипломатичного врегулювання. Існувала певна ймовірність того, що Росія, можливо, піде мудрішим курсом після зустрічей у Женеві. Але принаймні досі ми не бачили, щоб вони дотримувалися духу чи букви Женевської угоди. Замість цього ми й продовжуємо бачити боєвиків і озброєних чоловіків, які захоплюють будівлі, нападають на людей, не згодних із ними, дестабілізують ситуацію в регіоні, і ми не бачили жодного кроку Росії, спрямованого на те, щоб перешкодити цьому. 

З іншого боку, ви бачили, що уряд у Києві здійснив дуже конкретні кроки, запровадив закон про амністію і запропонував цілий ряд реформ щодо Конституції, які узгоджуються з тим, що обговорювалося в Женеві. Я очікую, що коли Росія так і не почне дотримуватися духу й букви того, що обговорювалося в Женеві, це спричинить подальші наслідки і ми збільшимо наші подальші санкції. 

Це не означає, що проблема мусить вирішитися негайно. Є важкі моменти. Але що ми намагаємося зробити – так це переконатися в тому, що ми дуже ясно даємо зрозуміти, що ми відстоюємо, у що ми віримо, і збираємося вживати заходів, які випливають із цих цінностей, цих норм і цих ідеалів. 

[…] 

Запитання: Я хотів би повернутися до ситуації в Україні. Ви сказали, що Росія досі не дотримується Женевської угоди, але, здається, Ви відзначили, що іще не прийняли рішення про накладання додаткових санкцій. Отож, по-перше, чи можете Ви уточнити, прийняли Ви це рішення чи ні? І якщо ні, що дає Вам упевненість у тому, що утримування від подальших санкцій може змінити розрахунки Росії? І чи не могли вони просто використати Женевську угоду як тактику затримки для обмірковування своїх військових можливостей або спроб вплинути на травневі вибори в Україні? 

І, пане Прем’єр-міністр Абе, в Азії відбуваються історичні суперечки, які є потужним джерелом напруги й нестабільності в цьому регіоні. Які зобов’язання маєте Ви та інші лідери в Азії, аби уникнути провокаційної риторики чи дій, зокрема подальшого відвідування храму Ясукуні, що може в майбутньому загострити цю напругу? Дякую. 

[…] 

Президент Обама: Ну, Джулі, ми послідовно готуємося до того, що Женева, можливо, й не виправдає покладених на неї сподівань. Я думаю, ви пам’ятаєте, як мене спитали того дня, коли ці обговорення було завершено, про те, які мої надії, і я сказав, що налаштований не надто оптимістично. І що це означає, що ми готуємось до перспективи застосування подальших санкцій. Тих, які буде збільшено. 

Це вимагає певної технічної роботи і так само вимагає узгодження з іншими країнами. Отож той факт, що я ще про них не оголосив, не означає, що їх не приготовано й не поглиблено. У момент, коли ми будемо готові діяти, я гарантую, що ваша агенція «AП» буде першою, хто про це дізнається. 

Запитання: Ловлю Вас на слові. (Сміх). 

Президент Обама: Але я думаю, важливо наголосити на тому, що в ході цього процесу нашою метою було змінити розрахунки пана Путіна; що нашим пріоритетом є дипломатичне врегулювання цієї проблеми; що санкції вдарили по Росії більше, ніж по будь-кому іншому, але вони руйнівні і для світової економіки, і вони не будуть насправді необхідними, якщо Росія визнає, що уряд у Києві готовий до серйозних перемовин, які відстоюватимуть права всіх українців, включно з російськомовними, і готовий до такої децентралізації, про яку пан Путін із самого початку говорив як про таку, що має для нього першорядне значення. 

Але, принаймні досі, вони не обрали мудрого шляху. І в середньотерміновій та тривалій перспективі це вдарить по Росії так само боляче, як по Україні. Ви вже побачили, які великі гроші і скільки зарубіжних інвесторів покинули Росію, бо не вбачають у ній надійного місця для інвестицій. І Росія потребує реформування своєї економіки і потребує диверсифікації своєї економіки, бо решта світу все далі й далі відходить від природного палива, що є основним джерелом, яким Росія здатна фінансувати саму себе. І рішення, прийняте зараз в Україні, не допоможе цьому процесові; воно тільки затримуватиме його. 

Тепер, я розумію, що додаткові санкції можуть не змінити розрахунків пана Путіна, – це можливо. Наскільки добре вони змінять свої розрахунки, почасти залежить від не тільки від застосування нами санкцій, але й від співпраці з іншими країнами. І ось чому на кожному етапі цього процессу має бути зроблено так багато важкої підготовчої дипломатичної роботи. 

І в розмовах, які я мав із Прем’єр-міністром Абе, у розмовах, які я мав з моїми європейськими колегами, моя послідовна позиція полягала в тому, що є певні речі, які Сполучені Штати можуть робити самі, але зрештою це перетворюється на спільне зусилля, на колективне зусилля. Таким чином, у міру того, як ми виконуватимемо нашу підготовчу роботу і посилюватимемо наші дії, для нас так само важливі гарантії, що ми будемо консультуватися з кожною з цих країн щоразу, як застосовуватимемо додаткові санкції. 

Запитання: Чи можу я уточнити? 

Президент Обама: Звичайно. 

Запитання: Чи Ви кажете, що прийняли рішення застосувати подальші санкції, але просто чекаєте на певний технічний процес, щоб довести цю процедуру до кінця? Чи Ви кажете, що ще не прийняли рішення щодо накладання цих санкцій? 

Президент Обама: Я кажу, що ми готові до можливості застосування додаткових санкцій, але за цим стоїть ціла купа технічних питань; завжди є можливість, що Росія, завтра чи якогось іншого дня, змінить курс і використає інший підхід, який, між іншим, може просто включати їхнє чітке твердження, що вони насправді вірять у речі, які вони казали в Женеві, що вони справді закликають тих, хто захопив будівлі у Південній і Східній Україні, звільнити ці будівлі, що їх підбадьорює готовність київського уряду ввести амністію, що вони дозволяють присутність спостерігачів ОБСЄ і що вони підтримують виборчий процес, завдяки якому українці здатні приймати власні рішення. Так що це не вимагає радикальних заходів. Це вимагатиме ряду кроків, на які вони, принаймні на папері, вже погодились минулого тижня. 

Чи думаю я, що вони збираються робити це? Досі те, що відбувається, не вселяє в мене надії. І я думаю, що було б неправдою сказати, як ми говорили раніше цього тижня, що це справа днів, а не тижнів. Якщо припустити, що вони не виконають своїх обіцянок, то свої обіцянки виконаємо ми, а це означатиме додаткові наслідки для росіян. 

Щодо ситуації в Україні, то зі зміною статусу кво на тлі примусу й залякування ніхто миритися не буде. Ми підтверджуємо цю позицію ще раз, так само як і важливе значення підтримки Україні і співпраці між Японією і Великою сімкою, про що ми домовились.